Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori smreka  (Posjeta: 10849 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Yamadori smreka
« : 21-03-2007, 07:50:51 »
Picea abies, ili obična smreka koje sam izvadio ove sezone. Nisu neka starost ali su interesantne!

Offline Marija

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #1 : 23-10-2008, 14:38:29 »
Ima li novijih slika?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #2 : 23-10-2008, 19:36:51 »

Offline Igor

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #3 : 23-10-2008, 19:53:13 »
Fino, fino Gale! Kada si njih iskopao (u proljecu ili sada) i koliko su visoke?

Offline Marija

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #4 : 23-10-2008, 20:34:01 »
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Igor

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #5 : 23-10-2008, 21:05:07 »
Ajme majko, kasno sam kontao .... :amen:

Steta za njih ... ipak - smreke nisu lagane. Zato je vazno sto vise korijene izvadit, da budu sanse sto vece.

Offline gal

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #6 : 24-10-2008, 07:26:18 »
Ajme majko, kasno sam kontao .... :amen:
Steta za njih ... ipak - smreke nisu lagane. Zato je vazno sto vise korijene izvadit, da budu sanse sto vece.
To su bile vrlo mlade biljke debele par cm visoke kojih 30 cm, manja se primila, veča nije (previše sam ju orezao kod vađenja). Manju sam (smo) uništili kod oblikovanja... dobra škola.
Je imaš pravo, uopće nisu lagane i s njima treba biti strpljiv.

Offline Goran Cajko

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #7 : 24-10-2008, 10:27:09 »
Manju sam (smo) uništili kod oblikovanja... dobra škola.

ne vjerujem...  Kaj misliš da smo krivo napravili.?! Prejako orezali ili svinuli?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #8 : 24-10-2008, 10:47:41 »
Manju sam (smo) uništili kod oblikovanja... dobra škola.

ne vjerujem...  Kaj misliš da smo krivo napravili.?! Prejako orezali ili svinuli?

Ma jok  :histerical:

Offline gal

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #9 : 24-10-2008, 11:53:19 »
Manju sam (smo) uništili kod oblikovanja... dobra škola.

ne vjerujem...  Kaj misliš da smo krivo napravili.?! Prejako orezali ili svinuli?
...grane su se sušile jedna po jedna redom kako je koja bila jače popigana. Zadnja je ostala ona koja je bila najmanje savijana, ...čuj možda i nije bilo doba za to radit, a možda i nije bila spremna... :dunno:

Offline Goran Cajko

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #10 : 24-10-2008, 13:24:37 »
Ne znam ni ja. Smreke koje imam su uvijek dobro reagirale na žicu i svijanje na sve moguće načine. No, možda smo pretjerali.

Offline helleborus

Odg: Yamadori smreka
« Odgovori #11 : 24-10-2008, 14:24:39 »
Manju sam (smo) uništili kod oblikovanja... dobra škola.

ne vjerujem...  Kaj misliš da smo krivo napravili.?! Prejako orezali ili svinuli?
...grane su se sušile jedna po jedna redom kako je koja bila jače popigana. Zadnja je ostala ona koja je bila najmanje savijana, ...čuj možda i nije bilo doba za to radit, a možda i nije bila spremna... :dunno:

Čekaj, ti si te smreke izvadio u proljeće i onda si ih na ljeto žicao, ili?

Koliko ja znam, po onim tablicama kad započeti s oblikovanjem drva piše da se crnogorica par godina stara (ne znam točno koliko, ako netko ima pri ruci tu tablicu nek je stavi) ne dira prve dvije godine. A onda drva koja su još starija ta se granica samo još povećava. Tak da bez obzira na velićinu biljke 2 godine sigurno ne treba dirati, a kod bjelogorice 1 godinu. (to se odnosi na mlade biljke). Mislim da nije bila stvar samo u žicanju, nego o žicanju na biljku koja još nije bila spremna za to. Kod žicanja smreka i ostale crnogorice može se posušiti dgje koja grana, ali ako se cijela biljka sasuši onda je stvar u korijenu.