Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ficus Microcarpa  (Posjeta: 7378 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rattus

Ficus Microcarpa
« : 26-01-2009, 16:47:46 »
Pozdrav,

zanima me kako orezivati ovaj fikus da dobijem kišobranastu krošnj (npr. kao na 2. slici)?
sto mi je prvo činiti?

misli ga ne dirati do 4 mj. a onda orezati ali neznam kako...

Offline DonQuijote

Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #1 : 26-01-2009, 21:20:35 »
Čekati nekih 200 godina?

Offline Ben Cutts

Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #2 : 27-01-2009, 01:22:16 »
Sorry for the english, I hope someone can translate.

The way they get trunks like that in Taiwan is due to the high levels of humidity.
You want the tree to produce aerial roots on the branches, but close to the trunk. This way you can then tie them onto the trunk and feed heavily to get the roots to thicken and fuse.
Once fused, you have to slow down with feeding. If you continue the heavy feed the trunk will start to smooth out loosing all the work done. But you can stop feeding, as those roots that are now fused are no longer supplying the crown.

They don't worry about nodes much, as they work on a stock tree with short nodes and then fuse the short nodes on.
Remember Ficus HATE the cold... keep them warm...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #3 : 27-01-2009, 09:59:53 »
Materijal ti je u startu jako loš pa češ teško sa njime nešto postići.Moraš početi od dobrih starijih sadnica sa boljim nebarijem a ne sa tim kalemnjenim panjevima.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Rattus

Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #4 : 27-01-2009, 12:10:10 »
čekati 200 god. -kakva mi je to pomoć?!...znam da je nebari loš, i da nije bonsai materijal, ali mora se s nečim početi i vježbati. mislim da sam bio jasan, mene zanima tehnika kojom ga trebam orezivati da bi dobio kakvu takvu krošnju kišobranastog oblika. možete me uputiti i na neku knjigu ili web str.
Imam te dvije grane koje strše poput rogova, što s njima? da li da stavim žicu oko njih pa ih spustim dolje? eto u tom pravcu bi volio da ide ova tema.

Offline jurica

Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #5 : 27-01-2009, 12:34:32 »
Ja sam isto početnik pa ti baš neke jako dobre savjete baš i nemogu dati , ali baš ako na njemu želiš raditi i učiti uredu.
Da je drvo moje ja bih ga pustio 2-3 god. da se razraste i razgrana i onda vidio što rezat ,što žicat jer što možeš počet formirat sa ove dvije grančice koje imaš?
Pozdrav!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #6 : 27-01-2009, 12:39:29 »
Za dvije do tri godine, drvo neće napredovati ili tek malo. Bitno je drvo trenirati na svim područjima, od zaljevanja i prihrane, preko tla u kojem se nalazi, pa do pravovremenog i ciljanog orezivanja. Trening bonsaiste i njegovog drveta je jedini ispravni put.

Offline jurica

Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #7 : 27-01-2009, 12:44:57 »
Za dvije do tri godine, drvo neće napredovati ili tek malo. Bitno je drvo trenirati na svim područjima, od zaljevanja i prihrane, preko tla u kojem se nalazi, pa do pravovremenog i ciljanog orezivanja. Trening bonsaiste i njegovog drveta je jedini ispravni put.
U potpunosti se sa tobom slažem. Ali što na ovom drvu , sada u ovom momentu ožicati ?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ficus Microcarpa
« Odgovori #8 : 27-01-2009, 12:49:02 »
Za dvije do tri godine, drvo neće napredovati ili tek malo. Bitno je drvo trenirati na svim područjima, od zaljevanja i prihrane, preko tla u kojem se nalazi, pa do pravovremenog i ciljanog orezivanja. Trening bonsaiste i njegovog drveta je jedini ispravni put.
U potpunosti se sa tobom slažem. Ali što na ovom drvu , sada u ovom momentu ožicati ?

Ništa!!!
Treba ga presaditi u porozno tlo, držati u uvjetima tropske klime i dobro prihranjivati ! Napraviti novi nebari.... i , ma kome se to da.
Treba nabaviti kvalitetniji materjal.