Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: nakon bolesti  (Posjeta: 5317 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sanja

nakon bolesti
« : 29-01-2009, 14:33:13 »
Molila bih za malu pomoć budući da sam početnik što se tiče bonsai uzgoja..
Ovako, za Božić sam dobila prvi bonsai i savjet da ga ne držim na toplome, no nakon što je počeo gubiti lišće i sva su imala crne mrlje po sebi potražila sam na internetu kakva je to vrsta bonsaia, što točno treba te sam ga stavila na toplo...
Pa bih vas pitala, da li je pametno presaditi bonsai nakon bolesti i kakvu točnu zemlju bi bilo ispravno kupiti?
Do sad nisam ničime dohranjivala zemlju, samo sam malo obrezala grančice ali se izvrsno oporavlja. Dobio je nove listove i ima sve više i više novih pupoljaka...

  lijep pozdrav i unaprijed hvala
sanja >_<

Offline DonQuijote

Odg: nakon bolesti
« Odgovori #1 : 29-01-2009, 14:50:24 »
Bok Sanja
Morala bi napisati ono što si ustanovila. Dakle koja je vrsta i od kakve je bolesti bolovao? Ne bi bilo na odmet ni da staviš neku fotku

Offline sanja

Odg: nakon bolesti
« Odgovori #2 : 29-01-2009, 15:11:59 »
e sliku nažalost nemam...ali sam našla na internetu tu vrstu pa ću tu sliku staviti
radi se o ficusu microcarpa...
problem je u tome što sam ga dobila na dar a ta osoba koja mi ga je kupila se nija raspitala koliko je star i kad je zadnji put bio presađen..tako da sada ne znam gotovo ništa pa sam na tankom ledu..

jedino što je odgovaralo bolesti koju je imao su bile te crne pjege..

"Crne pjege
Kod pojave crnih pjega, kojih su uzrocnik gljivice, potrebno je odstraniti bolesno lisce, i tretirati fungicidom." 

Nisam mu davala nikakve fungicide ali se začudo potpuno oporavio..
htjela bi ga presaditi ali nisam baš sigurna da bi mu to sad trenutno odgovaralo..

sanja >_<

Offline DonQuijote

Odg: nakon bolesti
« Odgovori #3 : 29-01-2009, 15:25:21 »
 Ako je drvo sada dobro, tj, ako se oporavilo, savjetujem ti da ipak pričekaš proljeće za presađivanje.

Nemoj ga premještati, nemoj da bude iznad radijatora na suhom zraku, ali pak treba imati dovoljno svjetlosti.
Pričekaj proljeće, onda ćeš ga presaditi u neku vrlo poroznu mješavinu ili već sada možeš, ne dirajući korjensku balu staviti drvo u neku veću posudu i obložiti ga sa mješavinom krupnog pjeska i crnice u omjeru 50-50 ili čak 70-30 za pjesak.
Moram te upozoriti da ovo što se kupuje po tržnim centrima nema neku veliku šansu da preživi

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: nakon bolesti
« Odgovori #4 : 29-01-2009, 15:26:49 »
e sliku nažalost nemam...ali sam našla na internetu tu vrstu pa ću tu sliku staviti
radi se o ficusu microcarpa...
problem je u tome što sam ga dobila na dar a ta osoba koja mi ga je kupila se nija raspitala koliko je star i kad je zadnji put bio presađen..tako da sada ne znam gotovo ništa pa sam na tankom ledu..

jedino što je odgovaralo bolesti koju je imao su bile te crne pjege..

"Crne pjege
Kod pojave crnih pjega, kojih su uzrocnik gljivice, potrebno je odstraniti bolesno lisce, i tretirati fungicidom." 

Nisam mu davala nikakve fungicide ali se začudo potpuno oporavio..
htjela bi ga presaditi ali nisam baš sigurna da bi mu to sad trenutno odgovaralo..



Sa presadnjom je bolje pričekati do sezone kretanja vegetacije. Znaš li kako se presađuje bonsai i kaj je sve potrebno za njegov nesmetan razvoj?
Imaš vremena do presadnje pa se malo informiraj po internetu. Postoji velik broj tekstova i filmića o tome.
Imaš li ga u kaj presaditi? Znaš li kakvo tlo/substrat trebaš za presadnju?
Znaš li koliko korijena trebaš ukloniti kod presadnje, treba li reducirati zelenu masu tad?
Prvo o ćemu moraš razmišljati je..."Iako moram šokirati moju biljku, želim da joj šok bude što manji i da ga biljka lakše prebrodi i počne normalno funkcionirati"
Onda kad znaš odgovor na sva pitanja oko presadnje, možeš krenuti u taj posao.
 :great:

Offline sanja

Odg: nakon bolesti
« Odgovori #5 : 29-01-2009, 17:11:25 »
Puno hvala dečki..moram priznat Mariu da nemam još odgovore na ta pitanja  :dunno: a i iskreno nisam tako ni razmišljala...još istražujem što se toga tiče...

Čitala sam forum i naišla na odgovore da mladom bonsaiu nije potrebno nešto preveliko dohranjivanje pa ako imate savjet kakav omjer NPK bi bio najbolji bila bih vam zahvalna..?
sanja >_<

Offline DonQuijote

Odg: nakon bolesti
« Odgovori #6 : 29-01-2009, 22:16:29 »
Ujednačeni npr.  4:4:4

Offline sanja

Odg: nakon bolesti
« Odgovori #7 : 30-01-2009, 11:23:13 »
e hvala...potpuno sam nova u tome pa poprilično još nemam pojma  :zamisljen: tako da očekujte nova pitanja uskoro  :chinaman:
pozdrav
sanja >_<