Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla  (Posjeta: 75389 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #15 : 25-02-2009, 16:06:42 »
S time se opet dobiva sloj koji zadržava vlagu itd. Treba koristit jin otopinu ili nekakovu lazuru koja se upija u drvo.
S ovim se slažem. Meni je ta plastifikacija debilna ???  :question:  :question:  :question:

Offline Andrija Zokić

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #16 : 25-02-2009, 17:35:41 »
drvo će izgledati odlično i neće trunuti bar idučih 5 g.

To dosta i ovisi o vrsti drva. Zelenike i grabovi trunu jako brzo dok masline, borovi a čini mi se i planike trunu sporije.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #17 : 25-02-2009, 17:38:57 »
Karl Thier koristi nekakav "Totholz with polyester resin".
http://www.internationalbonsaiforum.com/index.php?topic=131.msg788#msg788

Mislim da je Totholz=insekticid, a poli-reisin je epoksidna smola, koju sam ja nabavio za posude, a mislim da je i Jurica ima  :verycool:
Resinu imam ali kada time premažeš to će biti kao plastično cvijeće za groblje, što bi moj sin rekao "bljak"!!!!!

Ako se dobije takav efekt sa Thierovom metodom onda je to stvarno "bljak"!!!!!
I ja bih volio nači način da zaštitim suhe dijelove na nekim drvima. Sredstvo za izbjeljivanje definitivno nije dovoljna zaštita nekim vrstama.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline cile

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #18 : 25-02-2009, 19:26:32 »
ja mislim da bi sol bila dobra za konzeviranje posto je prirodna , kad pogledate suho granje uz more izgleda kao da je konzervirano a i daje bjelinu ,ja nisam probao ali budem  . ak u drvo uđe neka buba umre od  visokog tlaka :hihihi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #19 : 26-02-2009, 08:21:50 »
ja mislim da bi sol bila dobra za konzeviranje posto je prirodna , kad pogledate suho granje uz more izgleda kao da je konzervirano a i daje bjelinu ,ja nisam probao ali budem  . ak u drvo uđe neka buba umre od  visokog tlaka :hihihi:

Možda, no na Ž su juniperusi puno jači na suhim dijelovima od ovih koje sam vidio na moru, svaki koji sam primio, je pucao kao staklo. Sol je agresivna.

Offline jurica

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #20 : 26-02-2009, 14:17:45 »
ja mislim da bi sol bila dobra za konzeviranje posto je prirodna , kad pogledate suho granje uz more izgleda kao da je konzervirano a i daje bjelinu ,ja nisam probao ali budem  . ak u drvo uđe neka buba umre od  visokog tlaka :hihihi:
Sol na sebe navlači vodu pa neznam što bitime dobio.

Offline Aleksa

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #21 : 26-02-2009, 18:46:38 »
Mislim da neke biljke ne trpe so... Mada se to odnosi na so u zemlji a ne na stablu... :) So jeste dobar konzervans ali ja preporucujem lime suplhur, jer je sigurnija i provjerena metoda... :)

Offline cile

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #22 : 27-02-2009, 00:57:38 »
neznam ali ako itko zna sa čime su premazivali mumije onda je to to  :hihihi:

Offline Marija

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #23 : 27-02-2009, 09:30:36 »
lime- suplhur i ne koplicirajte s nečim što može štetiti stablu!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #24 : 27-02-2009, 09:39:51 »
lime- suplhur i ne koplicirajte s nečim što može štetiti stablu!

Što točno lime-shulpur čini drvetu i na koj način ga štiti? Jel to samo zato što se koristi od davnina? Ima li to veze sa tradicionalnom zaštitom u voćarstvu, što se i kod nas primjenjuje od davnina (vapnom premazano deblo, sumpor protiv gljivica)?
Da li je estetsko izbjeljivanje najbitniji produkt L-S?

Usputbudirečeno... ja sam prošlo ljeto, jedan tanuki premazao L-S i nedavno sam na tom dijelu mrtvog debla skidao već prilično razvijene gljive, nešto slično "gljivi gubi" što viđamo po šumama.
Možemo se igrati sa svime, no Priroda ima svoje zakone i tu smo nemočni !

Offline Aleksa

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #25 : 27-02-2009, 14:47:21 »
neznam ali ako itko zna sa čime su premazivali mumije onda je to to  :hihihi:

Mumije su posipali natronom... Izvlaci vlagu i konzervira...  ;)

Offline DonQuijote

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #26 : 01-03-2009, 14:56:43 »
Ja sam danas palio unutrašnjost raspuknutog graba jer mi je previše počeo truliti. Btw to je moj prvi grabek, onaj dosadni koji je bio u zemlji dvije godine (/totalni promašaj jer je razvio upola manje korijenja od idućeg kojega sam vadio godinu dana kasnije i stavio ga u posudu sa rahlim supstratom)

Offline Andrija Zokić

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #27 : 01-03-2009, 16:48:20 »
Btw to je moj prvi grabek, onaj dosadni koji je bio u zemlji dvije godine (/totalni promašaj jer je razvio upola manje korijenja od idućeg kojega sam vadio godinu dana kasnije i stavio ga u posudu sa rahlim supstratom)

Ali meni izgleda skroz dobro. I baza stabla i ta raspuklina djeluju dosta prirodno. Jedino je malo previsok.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #28 : 01-03-2009, 19:32:34 »
Ja sam danas palio unutrašnjost raspuknutog graba jer mi je previše počeo truliti. Btw to je moj prvi grabek, onaj dosadni koji je bio u zemlji dvije godine (/totalni promašaj jer je razvio upola manje korijenja od idućeg kojega sam vadio godinu dana kasnije i stavio ga u posudu sa rahlim supstratom)

Ja bih ga skratio definitivno. Jos i ima raspuklinu pa bi sve moglo da se sredi tako da izgleda skroz prirodno i dobro...  :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Spriječavanje daljnjeg truljenja debla
« Odgovori #29 : 01-03-2009, 19:42:35 »
Tu raspuklinu sam ja napravio, prolazi skroz na skroz kroz dno  debla, odlično je ispala, pogotovo sada kada je crna. Zadovoljan sam tim djelom, a je malo je previsok ima jedno mjesto gdje bi ga se moglo skratiti relativno bezbolno, no vidjeti ću što će reći  Pall pa ću onda odlučiti, uvijek je lako odrezati ali čini mi se da uz dobru krošnju i ovako može proći. Danas sam proveo dva sata buljeći u njega s pilom u ruci i ipak nisam rezao :gigle: