Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi  (Posjeta: 7253 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Ime Cezar je zbog najformiranije krune od svih mojih orientalisa, a jutro prije lova, probudio sam se u "Vili Cezar"

Fotke su sa mobitela koji nisam baš mirno držao, no treča je uspjelija. Na prvoj se vidi sasvim zadovoljavajuča količina korijena, na drugoj se vidi površinsko korijenje, ono što će jednog dana biti odlična vizualna baza drveta, a na trečoj se vidi koje je veličine.

Trebam vaše mišljenje!
Da li da ostavim ovu gomilu pupova ili da drvo odmah režem i ostavim mu samo bazne grane kao osnovu za novu krošnju? Drvo treba skratiti. Koji su vaši prijedlozi? Gdje taj rez napraviti? Postoji dovoljan broj jakih grana koje mogu preuzeti vršnu dominaciju.

Hvala M&A, na svemu  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #1 : 30-03-2009, 09:11:26 »
Na nekim granama ostavi malo pupova a inače sve sreži skoro za 2/3 ... nemoj napraviti grešku pa grane srezati na veličinu kolika bi krošnja trebala biti - treba ići još kraće od toga ....  :smile:

što se rezanja vrha tiče pokazala sam ti uživo ... slike su ajme ali mislim da sam uspjela obilježiti na slici

P.S. Novi čajkomlat je divota  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #2 : 30-03-2009, 09:21:17 »
Na nekim granama ostavi malo pupova a inače sve sreži skoro za 2/3 ... nemoj napraviti grešku pa grane srezati na veličinu kolika bi krošnja trebala biti - treba ići još kraće od toga ....  :smile:

što se rezanja vrha tiče pokazala sam ti uživo ... slike su ajme ali mislim da sam uspjela obilježiti na slici

P.S. Novi čajkomlat je divota  :love:


Da otprilike tu negdje je najizglednije i ovu ljevu jaku granu bi možda trebao maknuti, no ti će biti jasnije kad skinem vrh.
A kaj sa ovom granetinom u žutom krugu?

Novi čajkomlat/multitasking je ZVJER  :worthy:

Offline Marija

Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #3 : 30-03-2009, 09:32:15 »
A kaj sa ovom granetinom u žutom krugu?

Skrati je maximalno na način da imaš što bolje stanjivanje ... ne sjećam se više ima li na njoj kakva bočna grančica ....

Moja preporuka je ta u ovoj fazi ne skidaš niti jednu granu u potpunosti, već sve skratiš ... na taj način imaš rezervu u višku grana ako se nešto slučajno osuši  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #4 : 30-03-2009, 10:36:12 »
A kaj sa ovom granetinom u žutom krugu?

Skrati je maximalno na način da imaš što bolje stanjivanje ... ne sjećam se više ima li na njoj kakva bočna grančica ....

Moja preporuka je ta u ovoj fazi ne skidaš niti jednu granu u potpunosti, već sve skratiš ... na taj način imaš rezervu u višku grana ako se nešto slučajno osuši  :hihihi:

Ta granetina nema nikakav izboj koji bi preuzeo stanjivanje, na žalost. Treba čekati da se nešto probudi. Ona se račva i jedan dio ide ravno u facu, a zanimljiv je jer on lomi granu, onaj drugi dio se nastavlja ravno i nije ni malo zanimljiv. Pitanje je da li da srežem prije rašlji ili da ostavim ovaj zavoj na grani koja ide "u facu"? Vidljivih pupova nema  :dunno:
Apsolutno ću ostaviti sve grane, za sada mi ni jedna ne izgleda kao višak.

Offline gal

Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #5 : 30-03-2009, 10:50:25 »
Apsolutno ću ostaviti sve grane, za sada mi ni jedna ne izgleda kao višak.
...a zakaj onda pitaš?  :tuptup:
...usput, sviđa mi se ovaj grab, ima ono, nešto..

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #6 : 30-03-2009, 10:57:53 »
Apsolutno ću ostaviti sve grane, za sada mi ni jedna ne izgleda kao višak.
...a zakaj onda pitaš?  :tuptup:
...usput, sviđa mi se ovaj grab, ima ono, nešto..

Kak ne kužiš  :tuptup:
Grane su krcate pupovima, no predaleko da bi krošnja bila smislena za dobar vizualni dojam. Mogu ostaviti sve kak je sad ili srezati grane kao Pall na demograbu u Kaštelima na prvoj konvenciji, no to mi je malo preriskantno ili nije, za tek izvađeno drvo.
Kužiš !!!
Da ima ono nešto....SVE  :jupije:

Offline Marija

Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #7 : 30-03-2009, 12:29:50 »
Hvala M&A, na svemu  :chinaman:

Molim i drugi put ....  :chinaman:

Šteta što druženje nije trajalo duže... zaista mi je drago da nisi išao kući praznih ruku  :love:

... ali vlaški bjelograb nazvat Cezarom .... zaista malo škripi  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #8 : 30-03-2009, 13:11:29 »
Šteta što druženje nije trajalo duže... zaista mi je drago da nisi išao kući praznih ruku  :love:

Fakat šteta, teme su samo nadolazile, a vremena sve manje. Sva ona drva u vašem vrtu sam pogledao "usput", a drva zaslužuju više, kao i moja znatiželja za njima, no bit će još prilika.
Posrečilo mi se da je Cezar vlaj pao pred moje noge i to u skoro čistu zemlju  :love:

... ali vlaški bjelograb nazvat Cezarom .... zaista malo škripi  :gigle:

Ako je i bio vlaški, sad je moj i polažem sva prava na njegovo imenovanje   :tlab:

Offline helleborus

Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #9 : 30-03-2009, 14:13:59 »
Ime Cezar je zbog najformiranije krune od svih mojih orientalisa, a jutro prije lova, probudio sam se u "Vili Cezar"

Fotke su sa mobitela koji nisam baš mirno držao, no treča je uspjelija. Na prvoj se vidi sasvim zadovoljavajuča količina korijena, na drugoj se vidi površinsko korijenje, ono što će jednog dana biti odlična vizualna baza drveta, a na trečoj se vidi koje je veličine.

Trebam vaše mišljenje!
Da li da ostavim ovu gomilu pupova ili da drvo odmah režem i ostavim mu samo bazne grane kao osnovu za novu krošnju? Drvo treba skratiti. Koji su vaši prijedlozi? Gdje taj rez napraviti? Postoji dovoljan broj jakih grana koje mogu preuzeti vršnu dominaciju.

Hvala M&A, na svemu  :chinaman:

Mislim da se i na ovakvim fotkama dobro vidi. Izgleda odlično, kvrgavo i zanimljivo. Nisam ni sumnjala da ćeš se vratiti punih ruku.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #10 : 30-03-2009, 14:34:13 »
Mislim da se i na ovakvim fotkama dobro vidi. Izgleda odlično, kvrgavo i zanimljivo. Nisam ni sumnjala da ćeš se vratiti punih ruku.

 :chinaman: Duda
Posrečilo mi se i ovaj puta, a presudno je bilo to što je rastao u puuuno zemlje, tek pokoji kamen. Našao sam još nekoliko primjeraka, no nisam ni pomišljao na vađenje kad sam vidio kamen u okolini, no jednog dana... možda se zaletim do njih, sumnjam da će to biti ove sezone  :verycool:

Offline Marija

Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #11 : 30-03-2009, 16:26:25 »
Zonu u kojoj rastu takvi primjerci treba treba tražiti i naći .... uostalom sami ste počeli tražili bjelograbe pa ste vidjeli kako je to, mi ih tražimo nekih 5 godina i prošli smo dosta terena ... taj minuli rad je jako vrijedan. Odveli smo te na dobar teren i našao si ne spektakurano ali OK drvo.

Dobra bočna razgranjenost znači da je startni materijal kvalitetniji i da je uzgajivač uštedio 5-10 godina jer ih ne mora sam uzgojiti na budućoj strukturi krošnje
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #12 : 31-03-2009, 08:02:00 »
Zonu u kojoj rastu takvi primjerci treba treba tražiti i naći .... uostalom sami ste počeli tražili bjelograbe pa ste vidjeli kako je to, mi ih tražimo nekih 5 godina i prošli smo dosta terena ... taj minuli rad je jako vrijedan.

Da teren je definitivno "jači" od do sada viđenih sa grabovima.  :great:

Odveli smo te na dobar teren i našao si ne spektakurano ali OK drvo.

Na onom terenu mora biti i spektakularnih primjeraka! To se vidi, siguran sam da ćete tamo vaditi odlične primjerke. Meni to definitivno nije na ruku  :mad2:

Dobra bočna razgranjenost znači da je startni materijal kvalitetniji i da je uzgajivač uštedio 5-10 godina jer ih ne mora sam uzgojiti na budućoj strukturi krošnje

Ako sve grane prežive, da, starter je odličan, meni i više nego OK  ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #13 : 06-04-2009, 10:55:07 »
Evo cezara sa malo ošklobanom krunom... ostavljeni pupovi su proradili  :great:

Offline Aleksa

Odg: Carpinus orientalis Cezar / prezentacija i prijedlozi
« Odgovori #14 : 06-04-2009, 19:52:35 »
Svidja mi se, drvo je super!  :great: :great: