Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Moderni supstrati, agresivno zalijevanje i gnojenje - Walter Pall  (Posjeta: 23501 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Koliko vas ovaj način uzgoja bonsaija podsijeća na hidroponski uzgoj bilja? U hidroponiji je korijen biljke stalno u vodi koja kruži a inertni supstrat je samo nosač da se biljka ne izvrne, pa opet korijen ne trune, dapače.

http://www.ag.unr.edu/Cramer/Hydrocov_Large.JPG
Moderni supstrati, agresivno zalijevanje i gnojenje - Walter Pall
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Koliko vas ovaj način uzgoja bonsaija podsijeća na hidroponski uzgoj bilja? U hidroponiji je korijen biljke stalno u vodi koja kruži a inertni supstrat je samo nosač da se biljka ne izvrne, pa opet korijen ne trune, dapače.

Ako se sječaš, davno sam govorio da je ovo nalik hidroponiji, još kad sam testirao prve uzorke liapora i tenesita i vermikulita. Tak da otvoreno mogu reči da je glupost, svako mišljenje, vezano uz truljenje korjena od prezaljevanja, osim naravno u sabijenim tlima, no mi to ne koristimo i svako truljenje ako se i desi, nema veze sa tim, nego sa mrtvim djelom korjena ili drveta. Ono što je živo, a dio je biljke, obožava vodu i hranjiva !

Offline Marija

No da se vratim na presađivanje... orezan korijen i malo zelene mase ostavlja vodu u posudama netaknutu. Zalijevamo li takvu biljku kao i sve druge, svaki dan ili čak dva puta dnevno, napravili smo joj zlo. Naime supstrat se nikada ne uspije osušiti i korijen zbog pomanjkanja kisika trune. Mislim da bi biljke nakon presađivanja, a posebno kad se stave u bonsai posude trebale prolaziti posebna tretman, odvojene od drugih biljaka.

Moguće. Iako mislim da je glavna stvar u kakvom supstratu raste takva biljka.

Jel vaša biljka bila posađena te godine u bonsai posudu?
3 godine je rasla u kašeti a ovo je bilo prebacivanje u bonsai posudu.
Na našoj web stranici imaš njen razvoj kroz godine - http://my-bonsai.com/nggallery/page-21/album-4/gallery-5/


Ovo samo pišem zato da promislimo koliko je ipak labavo ono: može se zalijevati koliko hoćeš... to baš i nije tako.

Mislim da nije fora u zalijevanju, upravo suprotno agresivno zalijevanje je dobro. Problem sa ovom zelenikom je nastao zbog previše treseta u supstratu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Ako se sječaš, davno sam govorio da je ovo nalik hidroponiji, još kad sam testirao prve uzorke liapora i tenesita i vermikulita. Tak da otvoreno mogu reči da je glupost, svako mišljenje, vezano uz truljenje korjena od prezaljevanja, osim naravno u sabijenim tlima, no mi to ne koristimo i svako truljenje ako se i desi, nema veze sa tim, nego sa mrtvim djelom korjena ili drveta. Ono što je živo, a dio je biljke, obožava vodu i hranjiva !
Slažem se!

Ti koristiš čisti pumice pa nema šanse da do ovoga dođe, a sigurno radi toga moraš ono agresivno zalijevanje koje se preporuča još pojačati. U našoj klimi da nema treseta u supstratu mislim da bi zalijevanje trabalo radit non-stop  :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
...Iako mislim da je glavna stvar u kakvom supstratu raste takva biljka.

...apsolutno

Mislim da nije fora u zalijevanju, upravo suprotno agresivno zalijevanje je dobro. Problem sa ovom zelenikom je nastao zbog previše treseta u supstratu.

to i ja predmjevam  :chinaman:

Offline Marija

to i ja predmjevam  :chinaman:

Što se furaš na Ćira s ovom terminologijom  :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
to i ja predmjevam  :chinaman:

Što se furaš na Ćira s ovom terminologijom  :idiot:

...tak mi je došlo... da ne ispadne da i ja nekaj mislim  :idiot:

Offline Goran Cajko

Mislim da drva koja su iskopana ili presađena trebaju što više zaljevanja. Ako je propusnost substrata dobra, nema teorije da korijen ne dobije kisik i da se stvori kaljuža. Često zaljevanje dovodi do češčih promjena plinova u samoj posudi što znamo da je super. Ovo kaj je Duda piše, je čisto ne pridržavanje osnovnih pravila modernog substrata, tj izbacivanje (prosijavanje) sitnih čestica.
Korištenje čistog pumicea sigurno koristi da propusnost vode bude bolja. Također je poznato da se korijen super razvija baš u takvim "čistim" substratima, no zaljevanje mora biti biti na maksimumu.
5 ili 10 % treseta nebitno usporava propusnost, ali bitno više produljava zadržavanje vlage. Naravno ako je granulacija osnovnog medija zadovoljavajuća...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Mislim da drva koja su iskopana ili presađena trebaju što više zaljevanja. Ako je propusnost substrata dobra, nema teorije da korijen ne dobije kisik i da se stvori kaljuža. Često zaljevanje dovodi do češčih promjena plinova u samoj posudi što znamo da je super. Ovo kaj je Duda piše, je čisto ne pridržavanje osnovnih pravila modernog substrata, tj izbacivanje (prosijavanje) sitnih čestica.
Korištenje čistog pumicea sigurno koristi da propusnost vode bude bolja. Također je poznato da se korijen super razvija baš u takvim "čistim" substratima, no zaljevanje mora biti biti na maksimumu.
5 ili 10 % treseta nebitno usporava propusnost, ali bitno više produljava zadržavanje vlage. Naravno ako je granulacija osnovnog medija zadovoljavajuća...


Ideeeeš  :wow: nisam se nadal tolko riječi od tebe, bravo Čajac  :takoTreba:

PS
posebno si me dojmio ovim boldanim !

Offline Andrija Zokić

Možda bi ipak trebalo dobro ispirati supstrate prije punjenja u posude (posebno u bonsai posude) gdje se zbog te '0' lošije tlo ispire, loše suši te zagušuje korijen. U tako kratko vrijeme (pola godine ili godinu dana) niti jedan zemlja se ne uspije tako nabiti kao sitniš iz pomice. Te biljke su doslovno bile u posudama pola godine a supstrat je bio gotovo kao kamen. Osim na površini gdje uvijek izgleda jako prozračno.

Kada sam zeleniku izvadio iz posude skužio sam i tu šljaku od pumicea i tresta koja se nakupila na mrežici preko drenažnih rupa što je također zaustavljalo odvod vode iz posude. Sada sam pumice prosijao i to ću ubuduće nastavit radit.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Možda bi ipak trebalo dobro ispirati supstrate prije punjenja u posude (posebno u bonsai posude) gdje se zbog te '0' lošije tlo ispire, loše suši te zagušuje korijen. U tako kratko vrijeme (pola godine ili godinu dana) niti jedan zemlja se ne uspije tako nabiti kao sitniš iz pomice. Te biljke su doslovno bile u posudama pola godine a supstrat je bio gotovo kao kamen. Osim na površini gdje uvijek izgleda jako prozračno.

Kada sam zeleniku izvadio iz posude skužio sam i tu šljaku od pumicea i tresta koja se nakupila na mrežici preko drenažnih rupa što je također zaustavljalo odvod vode iz posude. Sada sam pumice prosijao i to ću ubuduće nastavit radit.

Prije nekoliko dana sam s Dudom razgovarao o toj "šljaci" i ne budi ljen, prosijao i uzeo samo sitno brašno, napunio posudu i zaljevao je.... voda prolazi kao kroz sito. Probajte! Istina da na dnu posude iz koje izvadiš drvo, djeluje odbojno, no ne štopa vodu.

Offline Goran Cajko

Možda bi ipak trebalo dobro ispirati supstrate prije punjenja u posude (posebno u bonsai posude) gdje se zbog te '0' lošije tlo ispire, loše suši te zagušuje korijen. U tako kratko vrijeme (pola godine ili godinu dana) niti jedan zemlja se ne uspije tako nabiti kao sitniš iz pomice. Te biljke su doslovno bile u posudama pola godine a supstrat je bio gotovo kao kamen. Osim na površini gdje uvijek izgleda jako prozračno.

Kada sam zeleniku izvadio iz posude skužio sam i tu šljaku od pumicea i tresta koja se nakupila na mrežici preko drenažnih rupa što je također zaustavljalo odvod vode iz posude. Sada sam pumice prosijao i to ću ubuduće nastavit radit.

Prije nekoliko dana sam s Dudom razgovarao o toj "šljaci" i ne budi ljen, prosijao i uzeo samo sitno brašno, napunio posudu i zaljevao je.... voda prolazi kao kroz sito. Probajte! Istina da na dnu posude iz koje izvadiš drvo, djeluje odbojno, no ne štopa vodu.

Da, ali bitna stavka je što si ti to zaljevao kroz sito, ali kad to isto probaš napraviti u posudi koja ima samo jednu ili dvije rupe, problem je očit.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Prije nekoliko dana sam s Dudom razgovarao o toj "šljaci" i ne budi ljen, prosijao i uzeo samo sitno brašno, napunio posudu i zaljevao je.... voda prolazi kao kroz sito. Probajte! Istina da na dnu posude iz koje izvadiš drvo, djeluje odbojno, no ne štopa vodu.

Da, ali bitna stavka je što si ti to zaljevao kroz sito, ali kad to isto probaš napraviti u posudi koja ima samo jednu ili dvije rupe, problem je očit.

Uvidom u boldani crveni tekst, lako je zaključiti... no da ne dramimo (ili barem ja) oko toga. 10% sitne šljake u sadržaju pumice, ispere se kroz mrežicu na posudi, koja je u mom slučaju 4mm "oko" Ne pada mi na pamet prosijavati ni za male posude, a kamo li za "tuškade" u koje ide i 2-3 vreče pomica  :nono:

Offline helleborus

Možda bi ipak trebalo dobro ispirati supstrate prije punjenja u posude (posebno u bonsai posude) gdje se zbog te '0' lošije tlo ispire, loše suši te zagušuje korijen. U tako kratko vrijeme (pola godine ili godinu dana) niti jedan zemlja se ne uspije tako nabiti kao sitniš iz pomice. Te biljke su doslovno bile u posudama pola godine a supstrat je bio gotovo kao kamen. Osim na površini gdje uvijek izgleda jako prozračno.

Kada sam zeleniku izvadio iz posude skužio sam i tu šljaku od pumicea i tresta koja se nakupila na mrežici preko drenažnih rupa što je također zaustavljalo odvod vode iz posude. Sada sam pumice prosijao i to ću ubuduće nastavit radit.

Mislim da uopće nije problem kad se biljke nalaze u velikim posudama nakon kopanja. Takva biljka ima puno prostora i zraka i izmjene plinova (kak kaže Čajo). Ono što ja mislim da je problem to je kad biljku presadiš u bonsai posudu. A posebno ako je ta posuda tanka. I naravno ako imamo dio supstrata '0' granulacije. Zašto? Pa zato kaj se zbog napetosti voda ona zadržava na najdoljnih 3 cm. Ukoliko je vrijeme još dosta vlažno, Dakle proljeće kad smo biljku presadili, slabo je isparavanje vode. Biljka ima netom orezan korijen, još kad smo je presađivali dobro smo je nabili na dno posude... granulacija nula zadržava preveliku količinu vlage, biljka je ionako zbog presađivanja pod 'stresom', ima premalo kisika, mi mislimo da joj obilnim zalijevanjem ne možemo ništa... evo ja sam se iz vlastitog primjera uvjerila da to itekako ima veze. Supstrat vrlo često odozgora izgleda suh, ali koliko je on realno suh iznutra vrlo je upitno. Naravno, rupice su relativno male s obzirom na površinu dna posude i takva sitna granmulacija i tereset može se dole zadržati neograničeno dugo.
Mislim da je jako važno punice prije stavljanja u bonsai posudu dopbro prosijati, isprati ako treba i tek onda u to posaditi biljku.

Offline helleborus


Mislim da nije fora u zalijevanju, upravo suprotno agresivno zalijevanje je dobro. Problem sa ovom zelenikom je nastao zbog previše treseta u supstratu.

Da, ali problem s viškom treseta i prevlažnim tlom ne bi nastao da niste previše zalijevali. Neće se treset sam od sebe natopiti, vi ste ga natopili i onda vjerojatno zalijevali biljku kao i sve ostale. Moguće se da u vrtu imate još biljaka koje imaju u tlo istu količini treseta kao i ova zelenika pa im nije bilo ništa ?! Jel?