Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Čupanje lipe iz betona  (Posjeta: 10521 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Anna

Čupanje lipe iz betona
« : 27-04-2009, 19:03:06 »
Imam veeeeliku nedoumicu. Pronašla sam jednu lipu koja raste ispod nadignutog betona. Lipa je izmučena vremenom, rezali joj grane,a stabalce joj je debeljuškasto i rustično, baš kak treba  :ludilo: .  Jedino što mi taj beton smeta, uopće ne mogu zavući lopaticu ispod. Demoliranje nogostupa ne dolazi u obzir, ne ide mi se u zatvor :hihihi: .  Razmišljala sam o tome da nasujem velike količine vode i pokušam ju iščupati. Jel netko to radio? Koliki korjen obično imaju lipe? Ima li netko kakav drugi prijedlog? Da li je sad prekasno da ju vadim, sobtirom da je sezona vađenja otišla sa proljetnim lišćem?

Hitno pomagajte!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #1 : 27-04-2009, 19:43:03 »
Malo je prekasno. Čekaj iduću sezonu na žalost.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #2 : 27-04-2009, 21:42:08 »
I fotkaj da vidimo vrijedi li truda

Offline alan

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #3 : 28-04-2009, 09:06:52 »
Imam veeeeliku nedoumicu. Pronašla sam jednu lipu koja raste ispod nadignutog betona. Lipa je izmučena vremenom, rezali joj grane,a stabalce joj je debeljuškasto i rustično, baš kak treba  :ludilo: .  Jedino što mi taj beton smeta, uopće ne mogu zavući lopaticu ispod. Demoliranje nogostupa ne dolazi u obzir, ne ide mi se u zatvor :hihihi: .  Razmišljala sam o tome da nasujem velike količine vode i pokušam ju iščupati. Jel netko to radio? Koliki korjen obično imaju lipe? Ima li netko kakav drugi prijedlog? Da li je sad prekasno da ju vadim, sobtirom da je sezona vađenja otišla sa proljetnim lišćem?

Hitno pomagajte!!!!
Imam isti problem sa lipom.Nebarij je kalusirao preko nogostupa koji je uz objekt,deblo visine oko 20 cm sa fino postavljene 4 primarne grane.Komunalni redari su ga šišali svake godine trimerom,a nesmijem ga vaditi jer bi morao razbiti nogostup,a sve puno znatiželjnih očiju puni morala.
Bavio sam se mišlju da ponesem kantu betona,pa da zakrpam nastalu štetu,ali neznam koliko moram razbiti jer je korijen ispod procijepa u nogostupu.

Offline Anna

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #4 : 28-04-2009, 09:31:03 »
A mi slavonci stvarno imamo peh: i kad uspijemo naći stabalce, ono je ispod betona :histerical:
Trebali bi se nas dvoje naći, demolirati ta dva nogostupa, zajedno smo jači. I još eventualno pretražiti ostale slavonske gradove gdje nam je unikom pravio yamadorije :rofl:

Danas stavljam fotkice....

Offline helleborus

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #5 : 28-04-2009, 09:42:54 »
Imam veeeeliku nedoumicu. Pronašla sam jednu lipu koja raste ispod nadignutog betona. Lipa je izmučena vremenom, rezali joj grane,a stabalce joj je debeljuškasto i rustično, baš kak treba  :ludilo: .  Jedino što mi taj beton smeta, uopće ne mogu zavući lopaticu ispod. Demoliranje nogostupa ne dolazi u obzir, ne ide mi se u zatvor :hihihi: .  Razmišljala sam o tome da nasujem velike količine vode i pokušam ju iščupati. Jel netko to radio? Koliki korjen obično imaju lipe? Ima li netko kakav drugi prijedlog? Da li je sad prekasno da ju vadim, sobtirom da je sezona vađenja otišla sa proljetnim lišćem?

Hitno pomagajte!!!!

Milsim da bilo kakvim čupanjem uz prethodno zalijevanje nećeš ništa postići. Ako je drvo dobro i vrijedno vađenja onda je sigurno u dosta staro, a ako je tako sigurno ima korijenje koje je ispod betona nesmetano raslo do neslučenih dubina. Jedini način je vjerojatno razbijanje betona, ili eventualno margotiranje ako je krošnja stvarno jako lijepa. Ne znam kako lipa podnosi takav tretman margotiranja, ali to mi se čini kao jedina opcija i za tebe i za Alana. To znači još gopdinu dana čekanja, ali to možete već sad napraviti. Naravno potreba je povremena briga oko drvaca (vlaženja ili čak zalijevanje margote)

Offline DonQuijote

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #6 : 28-04-2009, 10:41:48 »
Kod takvih drva, iako na prvi pogled, kada ih gledaš odozgo, izgledaju dobro, može biti jedan veliki problem.
Naime beton može pustiti drvo da se razvije u visinu ali mu ne da da se deblja pa drvo može izgledati deformirano što je teško sakriti. Nadam se da nije tako kod tvog drva.
Problematično je ovo crveno, tj dno debla koje prolazi kroz beton.

Offline Anna

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #7 : 28-04-2009, 10:49:09 »
Ne, ne. Moje je još gore... Stablo je ispod betona :hihihi:
Kako? Jednostavno- nadigle su se ploče nogostupa pa je zbog toga specifičan primjer nedoumice. Evo, idem sad fotkati da se kuži o čemu je riječ. Ček 45min....

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #8 : 28-04-2009, 11:04:03 »
...Evo, idem sad fotkati da se kuži o čemu je riječ. Ček 45min....

Ajde napokon  :tup:
 :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #9 : 28-04-2009, 12:23:14 »
Eh kako je vrijeme relativno :happy2:  odužilo se tih 45 min. joj to bi mi nekad na poslu dobro došlo

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #10 : 28-04-2009, 12:25:45 »
Eh kako je vrijeme relativno :happy2  odužilo se tih 45 min. joj to bi mi nekad na poslu dobro došlo

Mislim da je nestalo struje  :turpija:

Offline Anna

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #11 : 28-04-2009, 12:45:57 »
 :lol: joj, joj...žao mi je....nadam se da mi je oprošteno ako kažem u svoju obranu dasam skontala poljoprivrednu apoteku u blizini :ashamed:
Evo slike... mislim da bi moglo biti ružnog zadebljanja o kojem je bilo riječi. Jedino što fotografija baš nije dobro uhvatila nedorečenu ljepotu ovog stabalca :gigle:...Zapravo više debla sa mladim granjem...

Što s tim?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #12 : 28-04-2009, 12:51:33 »
:lol: joj, joj...žao mi je....nadam se da mi je oprošteno ako kažem u svoju obranu dasam skontala poljoprivrednu apoteku u blizini :ashamed:
Evo slike... mislim da bi moglo biti ružnog zadebljanja o kojem je bilo riječi. Jedino što fotografija baš nije dobro uhvatila nedorečenu ljepotu ovog stabalca :gigle:...Zapravo više debla sa mladim granjem...

Što s tim?

Bez obzira na ovu lipu koju skoro i ne vidim....

Mislim da je kod lipa teško dobiti manji list (nek me netko ispravi) i da bi ti se moglo dogoditi da ti 2-3 lista sakriju deblo.... Želiš li to?

Offline DonQuijote

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #13 : 28-04-2009, 12:55:06 »


Što s tim?
Ništa. Ako ovaj beton okolo nije krhak i ne da se lagano ukloniti, mislim da ne vrijedi truda mučiti se u toj gotovo nemogućoj misiji. Bojim se da je tu ipak riječ o onom problemu kojega sam spomenuo. Doduše jako se slabo može skužiti cijela slika pa je moguće da griješim. Moj savjet- zaboravi.

Offline Anna

Odg: Čupanje lipe iz betona
« Odgovori #14 : 28-04-2009, 13:07:13 »
He, he bi baš da ima 3 lista. Zato ja pitam stručnjake ( čitaj: hbf forumaše :smile:) . Sve u svemu, plan je slijedeći: čekati duboku jesen, čupati lipicu u svrhu istraživanja. Ne želim zaboravit, moram puno, puno vježbati da postanem Marijaiandrija. Imam li dozvolu za provođenje eksperimenta, gl. laborantu  :hihihi:?
Jedino me muči kako čupati? Alat: metalni štapići, uže, možda ipak probat s vodom pa što ispadne.
Ima li netko iskustva sa ovakvom vrstom igre? Podjelite iskustva, zamoljavam lijepo :whoot: