Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali  (Posjeta: 41774 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #15 : 28-04-2009, 10:23:12 »
koliko je sjećam to je onaj kojeg ste pofotkali u prirodi prošle godine kad ste ga pronašli, jel?

Da, to je taj. Duže smo ga nosili nego vadili. :gigle:

Sad na fotkama mi izgleda bolje nego u živo, možda zbog toga što je bio na podu, a ja se nisam mogao dovoljno sagnuti  :idiot:

... i velika drva se ne gledaju iz blizine, potrebno se dovoljno udaljiti. Isto je kod fotografiranja.
Hvala svima. :smile:


 ...a zato moji giganti ne dolaze do izražaja :idiot:
Prvom prilikom ću ih razmjestiti po vrteku  :verycool:
 :great:

I zato sam ja bio u drugom redu u tvom vrtu kada si ti pokazivao drva iz prvog reda .... a ti mislio da ja bježim od tvojih drva. :smile:

...gle ti mudrijaša, .....to ti je to, iskustvo i iskustvo.... eto opet sam danas nekaj naučil  :hvalaaa:

Offline DonQuijote

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #16 : 28-04-2009, 10:24:22 »
Dakle jednoglasno. Fenomenalan. Trebati će mu Walterova čarobna tekučina :happy2: za skidanje lišajeva.
Što je najbolje to će biti relativno brz bonsai jer je kompletno formiran  :worthy: Ma fenomenalno

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #17 : 28-04-2009, 10:34:21 »
Trebati će mu Walterova čarobna tekučina :happy2: za skidanje lišajeva.

Neeeee, lišajevi su dobri. Mahovina nije dobra po kori drva jer ju pretvara u trulež.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #18 : 28-04-2009, 10:44:45 »
Pa nemreš ostaviti lišajeve tako visoko :zbunjen:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #19 : 28-04-2009, 10:48:05 »
Pa nemreš ostaviti lišajeve tako visoko :zbunjen:

Hmmm ... možda si u pravu, ali onda mi treba neko drugo sredstvo jer koliko se ja sjećam Pallova tekućina ne ubija lišajeve nego samo mahovinu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #20 : 28-04-2009, 11:21:46 »
Pa nemreš ostaviti lišajeve tako visoko :zbunjen:
:dunno: A zakaj ne?

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #21 : 28-04-2009, 11:23:25 »
Ja ne kužim ni zašto bi trebalo skidati mahovinu s debla, pa i u prirodi mahovina raste normalno na deblima a ona ne umiru zbog toga???
 :question:
Eventualno možda ako se nekome ne sviđa imati  mahovinu na deblu, ili ako raste po povržini posude koja loše drenira pa supstrat stalno ostaje premokar???inače, druge razloge ne razumijem.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #22 : 28-04-2009, 11:37:02 »
Ja ne kužim ni zašto bi trebalo skidati mahovinu s debla, pa i u prirodi mahovina raste normalno na deblima a ona ne umiru zbog toga???
 :question:
Eventualno možda ako se nekome ne sviđa imati  mahovinu na deblu, ili ako raste po povržini posude koja loše drenira pa supstrat stalno ostaje premokar???inače, druge razloge ne razumijem.

Ja sam skidao mahovinu sa nekih svojih novoizvađenih yamadorija i primjetio da je kora ispod nje istrunula što definitivno nije dobro i zato služi Pallova tekućna. Mahovina je dobra po tlu u posudi i mjestimično po nebariju. Ovo je prilično laičko objašnjenje ali ja ionako nemam velikih problema sa mahovinom jer vrlo brzo uvene od snažnog sunca kod nas.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #23 : 28-04-2009, 11:43:34 »
...ja ionako nemam velikih problema sa mahovinom jer vrlo brzo uvene od snažnog sunca kod nas.

Gle Andrija, to ti je recimo nama normalno... mislim da sunce sprži mahovinu, dok nekome mahovina uživa bez sunca i postaje sastavni dio životnog okoliša. Recimo eskimima je normalno da dan traje 6 mj. i da žive u igluu, meni recimo to nije normalno... i tak to... ljudi se identificiraju sa staništima  :dipl:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #24 : 28-04-2009, 11:49:44 »
...ja ionako nemam velikih problema sa mahovinom jer vrlo brzo uvene od snažnog sunca kod nas.

Gle Andrija, to ti je recimo nama normalno... mislim da sunce sprži mahovinu, dok nekome mahovina uživa bez sunca i postaje sastavni dio životnog okoliša. Recimo eskimima je normalno da dan traje 6 mj. i da žive u igluu, meni recimo to nije normalno... i tak to... ljudi se identificiraju sa staništima  :dipl:

Ma definitivno ali mahovina iznad nebarija čini koru trulom i to ne znam koliko je dobro. Upravo je Pall složio takvu tekućinu jer živi na sjeveru gdje mahovina raste jače nego u Dalmaciji. Nas dvoje npr. se moramo zaštiti od prejakog sunca i napravit nekakvo sjenilo u vrtu za makar dio osjetljivijih drva.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #25 : 28-04-2009, 12:20:41 »
Pa nemreš ostaviti lišajeve tako visoko :zbunjen:
:dunno: A zakaj ne?
Ne znam zapravo, Kod mene u dvorištu ima jedna stara kruška koje je kompletno u lišajevima, ali ipak lišajevi na bonsaiu previsoko mi nekako ne idu, nije mi to OK.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #26 : 28-04-2009, 12:24:34 »
...ja ionako nemam velikih problema sa mahovinom jer vrlo brzo uvene od snažnog sunca kod nas.

Gle Andrija, to ti je recimo nama normalno... mislim da sunce sprži mahovinu, dok nekome mahovina uživa bez sunca i postaje sastavni dio životnog okoliša. Recimo eskimima je normalno da dan traje 6 mj. i da žive u igluu, meni recimo to nije normalno... i tak to... ljudi se identificiraju sa staništima  :dipl:

Ma definitivno ali mahovina iznad nebarija čini koru trulom i to ne znam koliko je dobro. Upravo je Pall složio takvu tekućinu jer živi na sjeveru gdje mahovina raste jače nego u Dalmaciji. Nas dvoje npr. se moramo zaštiti od prejakog sunca i napravit nekakvo sjenilo u vrtu za makar dio osjetljivijih drva.

psspss.... to je išlo mog dragog prijatelja Sebastijana... nema veze  :svetac:

 :quiet:

Offline helleborus

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #27 : 28-04-2009, 14:38:05 »
...ja ionako nemam velikih problema sa mahovinom jer vrlo brzo uvene od snažnog sunca kod nas.

Gle Andrija, to ti je recimo nama normalno... mislim da sunce sprži mahovinu, dok nekome mahovina uživa bez sunca i postaje sastavni dio životnog okoliša. Recimo eskimima je normalno da dan traje 6 mj. i da žive u igluu, meni recimo to nije normalno... i tak to... ljudi se identificiraju sa staništima  :dipl:

Ma definitivno ali mahovina iznad nebarija čini koru trulom i to ne znam koliko je dobro. Upravo je Pall složio takvu tekućinu jer živi na sjeveru gdje mahovina raste jače nego u Dalmaciji. Nas dvoje npr. se moramo zaštiti od prejakog sunca i napravit nekakvo sjenilo u vrtu za makar dio osjetljivijih drva.

psspss.... to je išlo mog dragog prijatelja Sebastijana... nema veze  :svetac:

 :quiet:

Bez brige budi, odmah se dalo iščitati između radaka  :threatening:

Kaj se tiče mahovine i algi... one mogu istruliti i uništiti koru ispod, a i 'skupljati' raznorazna stvorenja koja ne želimo imati na kori, ispod kore i dublje. Dok god je mahovina gore unutra se stvara vlažan i topao ambijent, idealan za stvaranje bakterija i gljivica.
Lišajevi su drugačiji, mogu živjeti u puno dramatičnijim uvjetima i ne štete drvetu, rastu vrlo sporo i daju mu jedan rustikalni izgled, što može biti smo pozitivno. Lišajevi uglavnom rastu na vrlo nezagađenim područjima i tako gdje nema nekih drugih konkurencija. Ne navlače na sebe neka druga stvorenja koja ne bismo željeli pa prema tome nisu opasni ak ih ostavimo na drvu.

Offline jurica

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #28 : 28-04-2009, 14:47:24 »
Drvo je lu dilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 :surprised: :surprised: :great: :great:

Offline bobo_oh

Odg: Bjelograb pored kojeg se osjećam mali
« Odgovori #29 : 28-04-2009, 19:49:47 »
Drvo je prva liga :great: :great:,vidim da ima dosta sitnih korenja,izvadio si ga od suvoj zemji ili od vlaznoj mislim(humusnoj zemji)