Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Crni bor - izvadio iz prirode  (Posjeta: 61970 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cile

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #90 : 25-02-2008, 14:36:12 »
eto ga  :tlab:

Offline pero

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #91 : 08-02-2010, 22:38:02 »
a možete li meni molim vas pomoći? novi sam zaljubljenik u bonsai   
Može li se od ovoga što napraviti? Kako ga oblikovat ( koje mu grane skinuti i kada, presadio sam ga prije 2 dana)  :dunno:

Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #92 : 09-02-2010, 09:16:55 »
Dobrodošao na forum!

S borovima je posebna priča. Trebaju se primiti i ojačati, biti zdravi i tek onda možeš početi nešto raditi na njemu što se tiče oblikovanja. Dakle, barem dvije godine ga uopće ne diraš dok se ne oporavi.

Moj ti je prijedlog da potražiš neku listopadnu vrstu: grab, rašeljku, jasen i sl. Taman je sada vrijeme za vađenje. Inače prvu sezonu nakon vađenja biljke se ne diraju i ne radi se na njima dok se ne oporave od šoka presadnje, a kod četinara je to i koju godinu duže!  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #93 : 09-02-2010, 09:54:09 »
a možete li meni molim vas pomoći? novi sam zaljubljenik u bonsai   
Može li se od ovoga što napraviti? Kako ga oblikovat ( koje mu grane skinuti i kada, presadio sam ga prije 2 dana)  :dunno:

Presadio iz prirode, predpostavljam!?!?
Koliko "sitnog" korijena si uspio sačuvati?
Gdje držiš bor?
Znaš li koje vrste je bor?
U koje tlo/substrat si posadio bor?

Od svega se može nešto napraviti, a sve zavisi što želiš napraviti. Trebaš si dati vremena, da stekneš neka osnovna znanja i iskustvo. Do tada će i tvoj bor biti spreman za odgovor na tvoje pitanje, "Kako ga oblikovati?" Za sad nikako! Uživaj u tome što si napravio, traži nova stabla i budi sretan sa svakim koje uspiješ održati na životu  ;)

Offline pero

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #94 : 09-02-2010, 15:40:05 »
hvala na svjetima.
što se tiće zemlje koristio sam što sam našao ( univerzalni supstrat pomiješan s 50% pijeska).
od korijenja sačuvao sam velik dio glavnog korjena, sporednog korijenja dosta dok onog najsitnijeg uopće nema.

što se u dalmaciji može naći od listopadnih stabala (u okolici zadra). gdje god sam tražio samo borovi a naišao sam i na na neke hrastove može li se od hrasta?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #95 : 09-02-2010, 15:55:02 »
... može li se od hrasta?

Može se od svega. Za početak, potraži bjelograb. Siguran sam da ih ima u tvojoj okolici. To je vrlo zahvalna vrsta. Pazi na mine   ;)