Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai alat u MBM-a  (Posjeta: 43853 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #30 : 23-05-2007, 13:34:33 »
Pa proljeće je, zar se ne vadi u proljeće i jesen?

Ne. Biljke ne poznaju godišnje doba u tom smislu - kod njih imaš 2 osnovna ciklusa - sezona rasta i sezona mirovanja. Vadi se kad biljke miruju. Sad je u jeku sezona rasta.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aries

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #31 : 23-05-2007, 14:02:10 »
A upravo sam našao na internetu da u Lukavcu, što mi je blizu, postoji rasadnik hrvatskih šuma i to sa maloprodajom. Jel netko bio tamo? Sigurno imaju naših domaćih vrsta poput hrasta, bukve, jasena... :mdr:

Offline hknezovi

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #32 : 23-05-2007, 14:48:20 »
Meni je to pod nosom, ali nisam bio već tri godine. Si zainteresiran da se raspitam :question:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aries

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #33 : 23-05-2007, 15:26:17 »
Zvao sam i kažu da imaju Jasena visin cca 50 cm i par manjih, te Hrasta 30 cm.Za cijene nisam pitao, rade do 15 h, pa trebam naći dan kada budem doma. A što se tiče kupnje, e to bih rado otišao sa znalcem da mi pomogne pri odabiru...  :mdr: :gigle:

Offline gal

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #34 : 24-05-2007, 07:58:35 »
Ja bio jučer u MBM-u. Kakti su ti alati iz Japana, no to je upitno. Jedna konkavna kliješta su 231 kn. Mislim da ću moći naći jeftiniji alat u "hardvare" dućano kod mene doma za sitnu lovu. Malo sam ih pogledao izbliza i izgledaju vrlo upitne kvalitete.  :gigle:
Žicu cijene preko svake mjere kolut 60 kn!  :loco:
Ima obične bakrene žice izolirane plastkom (ili gumom ) raznih debljina za par kuna o običnom elektromaterijalu. A za obično rezanje grančica ja koristim jedne škare nalik na vinogradarske, no manje su i finije. Mislim da su bila za cvijeće u originalu namijenjene. Da se sve nabaviti za manje novce. Ovaj vikend idem u obližnju šumu gdje ima bukve i graba (nisam siguran 100 %)  :tup: Pa ću podledati ima li štogod za izvaditi bez previše zeke...
Edit:  Jedino što su dobili je nekakav bonsai uvezen iz Japana od 400 do 2000 kn. meni se čini zgodan, no djelovali su malo natrulo...   :sarcastic:
...i skupo za moj džep...  :mdr:

Svi smo prošli slične faze, pa je moj savjet (ako se misliš baviti ovim hobijem) da poslušaš savjete iskusnijih i da tako ne gubiš dragocjeno vrijeme. Ako imaš doma kakav alat koji ti može poslužiti o.k.! Kupovanje zamjenskog alata po vlastitom nahođenju je bacanje novaca, jer ćeš prije ili kasnije shvatiti da je neupotrebljiv. Bonsai hobi nije jeftin hobi. Što više napreduješ izdaci su sve veći. Alat (japanski) u MBM-u nije loše kvalitete, a cijena je kao i svugdje u europi. Kineski alat iz trgovačkih centara je loš koliko got bio jeftin.
Nadalje ovo nije hobi za nestrpljive, ako želiš još ove sezone imati izvađeno drvo - na krivom si putu. Iskoristi ljeto za traženje materijala (što oduzima jako puno vremena - na ovom području trebat će ti mjeseci da pronađeš primjerak ili dva materijala od kojih možda ni jedan neće biti izvadljiv). Do proljeća se trebaš opskrbiti raznim materijalom kao substratom, šodrom raznih granulacija, sitima, zatim trebaš napraviti drvene sanduke ili sl., proučiti literaturu o vrstama, tehnikama vađenja (ovo "tehnika" naočigled zvuči glupo ali istu vrstu na različitom tlu nećeš uspjeti izvaditi u isto vrijeme, na isti način i istim alatom)...itd. Doma mora biti sve spremno jer vrijeme od vađenja do sadnje mora biti što kraće. Recimo odeš u šumu, nađeš nešto interesantno, naravno nisi ponio ništa od alata, iščupaš biljku za koju ne znaš jel hrast ili bukva, čupanjem joj pokidaš većinu korijenja, ono malo što je ostalo ti se posuši na putu do kuće jer nisi ponio špricu, vlažni krpu ili najlon da ga zaštitiš, naravno doma prvo ideš ručati, pa malo prilegneš…. kad skužiš da imaš biljku ideš tražiti lonac po garaži, nemaš zemlje, polako te već sve to živcira, tutneš biljku u prvu teglu koja je naravno premala, pa još skrešeš korijenje koje samo smeta, zasipaš zemljom iz vrta….i eto ga - bonsai bez previše zeke  :ludilo: . Drugi dan si na forumu sa ponosnim ulovom i pitaš kaj sam to izvadil, kako orezati, kako ožićiti…sto pitanja jer ti se ne da baš danas kopati po netu… popodne je utakmica, a sutra moraš na ribolov.  Nemoj ovo shvatiti osobno, pokušavam uštedjeti vrijeme, novac i razočarenje svim većim početnicima od mene. Prvenstveno prouči svu moguću dostupnu literaturu i forume, obavezno si pravi bilješke ili snimaj na hard. Ako već sutra želiš imati bonsai odi u MBM i kupi nešto za soma ili dva kuna. Skupo veliš?! To su primjerci od kakvih cca dvadesetak godina uzgoja. 2000 kn : 20g = 100 kn/godini : 12 mjeseci = 5 kn mjesečno. Toliko recimo potrošiš vode za zalijevanje istog bez gnojiva, supstrata, žice, alata, kemije, vremena….skupo zaista! Ovo je vrlo zahtjevan i ozbiljan hobi u koji treba uložiti puno vremena, puno znanja, strašno puno rada i dosta novaca. Sretno i bez zamjere!

Offline Aries

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #35 : 24-05-2007, 08:21:38 »
Gle. ovdje sam došao tražiti pomoć a ako nemožeš pomoći onda radije šuti!  :diablo: Malo si previše bahat, a svoju pamet dijeli drugima. Ide mi na živce kada muraci poput tebe vole drugima srat i solit pamet. To što ću ja raditi je moja stvar. A u ostalom malo si previše dopuštaš vrijeđati. Niti me zanima nogomet niti cuga niti spavanje. Neznam niti za jednu budalu koja će otići u šumu bez alata. Uostalom ionako mi ta tahnika nije previše draga. Bez uvrede, no ni vi sa svim vašim pripremama nemate preveć uspjeha sa čupanjem i vađenjem iz prirode.

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #36 : 24-05-2007, 08:23:14 »
Gal, svaka ti dala. Ovaj post bi trebalo metnuti kao obaveznu literaturu pri prvo logiranju na forum.
Još bi samo dodao da je možda bolje primjerke tražiti zimi kad se vide grane, a ne sada kad je sve u zelenoj masi i zapravo se niš ne vidi. Mislim...može i sada ali lakše je zimi uočiti nešto zanimljivo.

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #37 : 24-05-2007, 08:27:28 »
Gle. ovdje sam došao tražiti pomoć a ako nemožeš pomoći onda radije šuti!  :diablo: Malo si previše bahat, a svoju pamet dijeli drugima. Ide mi na živce kada muraci poput tebe vole drugima srat i solit pamet. To što ću ja raditi je moja stvar. A u ostalom malo si previše dopuštaš vrijeđati. Niti me zanima nogomet niti cuga niti spavanje. Neznam niti za jednu budalu koja će otići u šumu bez alata. Uostalom ionako mi ta tahnika nije previše draga. Bez uvrede, no ni vi sa svim vašim pripremama nemate preveć uspjeha sa čupanjem i vađenjem iz prirode.
Aries, ovo ti nije bilo lijepo. Gal je čovjek koji je jako spreman pomoći i nesebično podijeliti svoje, ne malo znanje. Opisao je tipične situacije na koje se ovdje nailazi i nije te mislio uvrijediti niti je mislio da si ti osobno takav. Samo je malo karikirao. Ovdje si došao po savjet i on ti ga je dao najbolje što je mogao karikirano te upozoravajući na najčešće pogreške. Nemoj  to osobno shvatiti i tako grubo odbijati savjete iskusnijih koje si došao zamoliti pomoć.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #38 : 24-05-2007, 08:32:49 »
Gle. ovdje sam došao tražiti pomoć a ako nemožeš pomoći onda radije šuti!  :diablo: Malo si previše bahat, a svoju pamet dijeli drugima. Ide mi na živce kada muraci poput tebe vole drugima srat i solit pamet. To što ću ja raditi je moja stvar. A u ostalom malo si previše dopuštaš vrijeđati. Niti me zanima nogomet niti cuga niti spavanje. Neznam niti za jednu budalu koja će otići u šumu bez alata. Uostalom ionako mi ta tahnika nije previše draga. Bez uvrede, no ni vi sa svim vašim pripremama nemate preveć uspjeha sa čupanjem i vađenjem iz prirode.

Gal ti nije mogao vise pomoc nego sto je. Dao ti je odlican savjet, i gotovo sam siguran da ovo njegovo misljenje dijeli svatko na ovom forumu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #39 : 24-05-2007, 08:39:50 »
Rekao sam da ne shvatiš osobno i nije mi bila namjera nikoga vrijeđati. Post sam namjerno iskarikirao kako bi skrenuo pažnju (svima onima koji nisu još izvadili ni jedno stablo) na olako shvaćanje problema vađenja stabala iz prirode. Nakon pet šest neuspjelih vađenja možda ćeš odustat od ovog hobija, a to nije cilj ni jednog forumaša ovdje pa tako ni mene.

Offline Marija

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #40 : 24-05-2007, 08:44:19 »
Odlično si to napisao Gal  8) i potpuno je jasno da se nisi obraćao samo Ariesu.
Svi problemi koje si spomenu su zaista realni i dosta je ljudi - početnika kojima se to događa.... sve su to realne situacije...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aries

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #41 : 24-05-2007, 08:54:41 »
Nitko nije rekao, a ja ponajmanje da ću čupati veća stabla koja su praktički sama po sebi materijal za bonsai, ja sam govorio o tak izniklm biljkama koje praktički ljudi gaze po šumama. Znači da sad ja malo karikiram, odrdim si bukvicu kojih cca max 15 do 20 cm , izvadim je kada je to najpametnije, znači kada uđre u stadij mirovanja i stavim u teglu. Pri tome mislim na kompletan postupak sa svim potrebnim alatom, a ne motiku na rame i oderi 10-tak komada, pa koja preživi. A sad, to što to on možda nije mislio osobno, svejedno mi je, no djeloavalo je uvredljivo. A kad smo kod pomoći, niti članovi Zagrebačkog kluba se nisu iskazali. Jednom prilikom sam bio na izložbi u Botaničkom i na mojih par pitanja su me tako glatko otpilili, a neki me nisu niti pogledali.
  Prvi idući korak mi ionako nije vađenje, nego ću lijepo otići do onog rasadnika u Lukavcu i uzeti jedan hrast i jedan jasen, te ih probati održati na životu. Tip kaže da će im vjerojatno biti bolje kod mene, nego tamo.  :sarcastic: No, možda bi morao biti oprezan s odabirom ako on tako tvrdi...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #42 : 24-05-2007, 09:07:48 »
Gale super si ovo sročio, a Don dao dobar prijedlog  :great:
Ariese, nisi trebao ovak reagirati. Gal se obratio svima. I ja sam se pronašao u nekim djelovima  :lol:

Offline veljko

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #43 : 24-05-2007, 10:44:33 »
Ja bio jučer u MBM-u. Kakti su ti alati iz Japana, no to je upitno. Jedna konkavna kliješta su 231 kn. Mislim da ću moći naći jeftiniji alat u "hardvare" dućano kod mene doma za sitnu lovu. Malo sam ih pogledao izbliza i izgledaju vrlo upitne kvalitete.  :gigle:
Žicu cijene preko svake mjere kolut 60 kn!  :loco:
Ima obične bakrene žice izolirane plastkom (ili gumom ) raznih debljina za par kuna o običnom elektromaterijalu. A za obično rezanje grančica ja koristim jedne škare nalik na vinogradarske, no manje su i finije. Mislim da su bila za cvijeće u originalu namijenjene. Da se sve nabaviti za manje novce. Ovaj vikend idem u obližnju šumu gdje ima bukve i graba (nisam siguran 100 %)  :tup: Pa ću podledati ima li štogod za izvaditi bez previše zeke...
Edit:  Jedino što su dobili je nekakav bonsai uvezen iz Japana od 400 do 2000 kn. meni se čini zgodan, no djelovali su malo natrulo...   :sarcastic:
...i skupo za moj džep...  :mdr:

Svi smo prošli slične faze, pa je moj savjet (ako se misliš baviti ovim hobijem) da poslušaš savjete iskusnijih i da tako ne gubiš dragocjeno vrijeme. Ako imaš doma kakav alat koji ti može poslužiti o.k.! Kupovanje zamjenskog alata po vlastitom nahođenju je bacanje novaca, jer ćeš prije ili kasnije shvatiti da je neupotrebljiv. Bonsai hobi nije jeftin hobi. Što više napreduješ izdaci su sve veći. Alat (japanski) u MBM-u nije loše kvalitete, a cijena je kao i svugdje u europi. Kineski alat iz trgovačkih centara je loš koliko got bio jeftin.
Nadalje ovo nije hobi za nestrpljive, ako želiš još ove sezone imati izvađeno drvo - na krivom si putu. Iskoristi ljeto za traženje materijala (što oduzima jako puno vremena - na ovom području trebat će ti mjeseci da pronađeš primjerak ili dva materijala od kojih možda ni jedan neće biti izvadljiv). Do proljeća se trebaš opskrbiti raznim materijalom kao substratom, šodrom raznih granulacija, sitima, zatim trebaš napraviti drvene sanduke ili sl., proučiti literaturu o vrstama, tehnikama vađenja (ovo "tehnika" naočigled zvuči glupo ali istu vrstu na različitom tlu nećeš uspjeti izvaditi u isto vrijeme, na isti način i istim alatom)...itd. Doma mora biti sve spremno jer vrijeme od vađenja do sadnje mora biti što kraće. Recimo odeš u šumu, nađeš nešto interesantno, naravno nisi ponio ništa od alata, iščupaš biljku za koju ne znaš jel hrast ili bukva, čupanjem joj pokidaš većinu korijenja, ono malo što je ostalo ti se posuši na putu do kuće jer nisi ponio špricu, vlažni krpu ili najlon da ga zaštitiš, naravno doma prvo ideš ručati, pa malo prilegneš…. kad skužiš da imaš biljku ideš tražiti lonac po garaži, nemaš zemlje, polako te već sve to živcira, tutneš biljku u prvu teglu koja je naravno premala, pa još skrešeš korijenje koje samo smeta, zasipaš zemljom iz vrta….i eto ga - bonsai bez previše zeke  :ludilo: . Drugi dan si na forumu sa ponosnim ulovom i pitaš kaj sam to izvadil, kako orezati, kako ožićiti…sto pitanja jer ti se ne da baš danas kopati po netu… popodne je utakmica, a sutra moraš na ribolov.  Nemoj ovo shvatiti osobno, pokušavam uštedjeti vrijeme, novac i razočarenje svim većim početnicima od mene. Prvenstveno prouči svu moguću dostupnu literaturu i forume, obavezno si pravi bilješke ili snimaj na hard. Ako već sutra želiš imati bonsai odi u MBM i kupi nešto za soma ili dva kuna. Skupo veliš?! To su primjerci od kakvih cca dvadesetak godina uzgoja. 2000 kn : 20g = 100 kn/godini : 12 mjeseci = 5 kn mjesečno. Toliko recimo potrošiš vode za zalijevanje istog bez gnojiva, supstrata, žice, alata, kemije, vremena….skupo zaista! Ovo je vrlo zahtjevan i ozbiljan hobi u koji treba uložiti puno vremena, puno znanja, strašno puno rada i dosta novaca. Sretno i bez zamjere!


U potpunosti potpisujem, s naglaskom na to da je bonsai skup hobi, uostalom kao i svaki drugi hobi.
P.S. Ovo se ne odnosi ni na jednog pojedinca, nego opčenito.
Svaka čast Gal!

Offline istefano

Odg: Bonsai alat u MBM-a
« Odgovori #44 : 25-05-2007, 11:52:14 »
a meni gal mozes pisat i pricat koliko god hoces ,ali kad nesto naumim necu slusat nikog dok se neopecom  :mdr:
jos jedino nisam vadio iz prirode , ali za sve ostalo sam vec ucinio pogreske koje si naveo ,pa vjerujem da cu i ovu s cupanjem
vidi vidi kak sam lep veli meni bukva, ma jes k...c dok ne dojdes meni doma pod noz :threatening:
mama mi je uvijek lepo govorila ne piti ne pusiti ne se tuci ,ne krasti ,ali jednostavno ja sam to morao napraviti i vidjeti posljedice