Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Molim za Vasu pomoc...  (Posjeta: 9293 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marijan

Molim za Vasu pomoc...
« : 26-03-2007, 00:02:25 »
Bok skvadro! Potpuno sam nov u cijeloj ovoj prici o bonsaiima, pa bi Vas molio za Vasu pomoc... Dobio sam na poklon Sagarethiu Theezans. Visok je oko 12cm, ima lijepo zeleno i zdravo lisce. Volio bi da tako i ostane... A sada slijede pitanja. Koliko ga zalijevati (kolicinski i ucestalost); procitao sam da kada zemlja osusi da se tek onda zalijeva, gdje nebaviti u Hrvatskoj (Zagrebu) gnojivo za njega te takodjer ucestalost i kolicinu hranjenja gnojivom, te opcenito bi Vam bio zahvalan na raznim savjetima koje imate za mene...  :neutral: Unaprijed HVALA!

Offline Aleksa

Odg: Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #1 : 26-03-2007, 22:02:40 »
Mozes koristiti i obicnu prihranu, ali je moras razblaziti zavisno od NPK-a!  :yes:

Offline Marijan

Odg: Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #2 : 26-03-2007, 22:32:35 »
Da, znam bio sam na Marijinoj stranici i fakat je super sve opisala, ALI mene ne muči to nego količina i učestalost zalijevanja ili prihranjivanja. Neki pišu da ih je potrebno zalijevati svaki dan, drugi pak 2-3 puta tjedno, neki kažu tek kad se isuši gornji sloj zemlje... A za prihranjivanje sam našao samo mjesece kada ih je potrebno prihranjivati, a ne količinu i učestalost (dali 1 tjedno ili 1 mjesečno)...?????? Bojim se da ću si utamanit moj bonsai.... POMOĆ PLEASE!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #3 : 26-03-2007, 22:39:16 »
Pusti za početak prihranjivanje na stranu jer je veča vjerovatnost da biljku ubiješ gnojenjem nego da ona strada zbog negnojenja.

Učestalost zalijevanja ovisi o poroznosti tla, jer ako je previše nabijeno i nije napravljena dobra drenaža, onda se može dogoditi da korjenje istruli.
Odakle ti drvce? Ako ga je pripremao neko ko se razumije u to, za pretpostaviti je da je drenaža kako treba pa možeš zalijevati svaki drugi dan, ako je kupljeno u nekom Bauhausu ili tako nešto, velika je vjerovatnost da će riknuti štogod ti napravio.
 Stavi fotku ovdje pa će ti neki od poznavaoca sigurno dati neki savjet.

Offline DonQuijote

Odg: Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #4 : 26-03-2007, 22:42:48 »

Offline Marijan

Odg: HITNO Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #5 : 27-03-2007, 20:03:11 »
HVALA ti ne informacijama i na linku DonQuijote. Saznao sam da je moj bonsai nažalost kupljen baš u Bauhausu! A da pokušam sam napraviti smjesu (pročitao sam da se radi od 1/3 ilovače, 1/3 finog šljunka i 1/3 zemlje uz dodatak malo gnojiva)? Sutra ću staviti sliku i dimenzije posudice pa možda saznam još nešto više... JEDNO VAAAAŽNO PITANJE; Bonsai mi je počeo po vanjskom dijelu korijena bjelkastiti (bijelo s mrvicu zelenkastoga) - šta to znači? Nije valjda počeo trunuti ili...???? Hvala još jednom DonQuijote i Aleksa!

Offline DonQuijote

Odg: Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #6 : 27-03-2007, 21:17:00 »
Nemoj dodavati gnojivo a i ta mješavina mi se čini prenabijena i premalo propusna za početak. Ako je iz Bauhausa onda je vjerovatno uzgojen na hormonima, i korijenje mu se bez hormona teško razvija, pa mu treba jako rahla mješavina. Probaj ovako. Prvo na dno posude stavi sloj sitnog šljunka a mješavinu napravi - trečinu šljunka, trečinu krupnog pjeska i trečinu treseta. To bi trebalo biti jako propusno i onda možeš zalijevati svaki ili svaki drugi dan. Pusti da ti voda odstoji barem jedan dan prije nego što je  upotrijebiš. Nek me neko ispravi ako sam pogriješio.
Sada će reagirati na promjenu sredine i to bjelilo na listovima ne mora ništa značiti, može se desiti i da lišće počne opadati a da drvo ipak preživi. Imaj nade :mdr:
Nemoj se previše zabrinjavati i žalostiti ako ipak rikne, jer ih večina takvih rikne. Nabavi literaturu, prouči je i kreni odpočetka kako treba. Možeš se javiti i u ZG klub i tamo naučiti osnove.

Offline veljko

Odg: HITNO Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #7 : 27-03-2007, 21:29:33 »
Citat:
Bonsai mi je počeo po vanjskom dijelu korijena bjelkastiti (bijelo s mrvicu zelenkastoga) - šta to znači? Nije valjda počeo trunuti ili...????



To ti se je nahvatao kamenac, pretvrda voda s kojom se je bonsajček zalijevao. Sa vodom postupi kako ti je savjetovao
DonQuijote, a kamena sa korjena probaj skinuti pomoću četkice za zube. (navlaži kamenac mlakom vodom. odstajalom)

Offline Marijan

Odg: Slike mog bonzajčeka...
« Odgovori #8 : 29-03-2007, 23:18:39 »
Evo mene opet nazad da Vas malo mučim! DonQuijote i veljko - PUNO VAM HVALA NA TRUDU I INFORMACIJAMA! Zahvalan sam Vam! Jučer je bonzajček sasvim usahnuo ; pa sam sav očajan smiješao vrlo malo tekućeg gnojiva (NPK 7-6-6) sa vodom (odstajalom) i jače ga zalio - i kroz 5-6 sati mali je živnuo! Danas gledam zemlju, (i gornji i donji dio) i suho... Dali da mu stavim posudicu s vodom ispod teglice pa da se natopi odozdola? Ili da ga potopim do korijena na 10min da se zemlja dobro natopi (to sam pročitao negdje tu na forumu) dok ne napravim smjesu i ne presadim ga???  :neutral:
Dimenzije posudice su 13x8x4cm. Hvala i bilokakvi dodatni savijeti su dobrodošli!
Ovo su slike mališana:

Offline veljko

Odg: Molim za Vasu pomoc...
« Odgovori #9 : 30-03-2007, 00:13:25 »
U Sagarethiu Theezans Se ne razumijem, u smislu kada je najbolje vrijeme za obrezivanje, ali po meni bi joj trebalo prorijediti krošnju (kažem, ne znam kada se to radi na ovoj vrsti drva).
Ako ti zemljabrzo osuši, mogu postojati tri osnovna pravila. Prvo je da ti je puna posuda korijena, praktički bez zemlje, (izvadi biljku iz posude, isperi svu zemlju vodom, ako si kako kažeš zalijevao sa gnojivom, te poreži 1/3 korijena, te ponovo posadi). Drugo, moguče da si drvce smjestio preblizu radijatora, ili je u prostoriji presuhi zrak,(tada makni biljku i smjesti ju na poželjnije mjesto), te mogučnost da si biljku smijestio na mjesto gdje je propuh.(također makni biljku).
Sretno

Offline hknezovi

Odg: Slike mog bonzajčeka...
« Odgovori #10 : 30-03-2007, 09:44:22 »
Dali da mu stavim posudicu s vodom ispod teglice pa da se natopi odozdola? Ili da ga potopim do korijena na 10min da se zemlja dobro natopi (to sam pročitao negdje tu na forumu) dok ne napravim smjesu i ne presadim ga??? 

Pusti da se zemlja osuši do 70% i nakon toga dobro ga zalij.  :great:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub