Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pomoc oko masline  (Posjeta: 3802 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline smok

pomoc oko masline
« : 17-06-2009, 17:34:45 »
novi sam na forumu i jako mi se svida...
ovako, dobio sam prije par dana maslinu na poklon i neznam nista o bonsaima osim nesto malo sto sam prosurfao po forumu...
molio bih da me uputite za pocetak sta da radim sa njom da nebi propala dok se ne potkujem sa literaturom i znanjem o bonsaima

Hvala vam unaprijed...!!!!

Pozdrav...

Offline smok

Odg: pomoc oko masline
« Odgovori #1 : 17-06-2009, 17:37:59 »
eto fotka

Offline jurica

Odg: pomoc oko masline
« Odgovori #2 : 17-06-2009, 19:11:28 »
Moj savjet (Iako u ovom hobiju nemam pre dugi staz ) je da drvo ako nisi na kontinentu posadiš u neki sunčani dio vrta i brineš se o njemu narednih 15 g. i onda ga ponovo iskopaš.
Nemoj ovo uzet k srcu ali ovo je stvarno tako , jer ta maslina je ustvari reznica po meni ne starija od dvije godine, i da bi od nje došao kakav takav bonsai treba ti bar 30 g. da je čuvaš i njeguješ.
Znam da je poklon ali kad se odlučiš za nešto kupiti može se naći i bolje drvce za iste novce .
Dobro došao na forum i naj zamerit.

Offline Marija

Odg: pomoc oko masline
« Odgovori #3 : 17-06-2009, 19:39:44 »
Maslina u tom čistom tresetu (tako mi djeluje s ove udaljenosti  ;)) sigurno neće dugo trajati .... jer voli propusan supstrat. Kakva je ta zemlja ako možeš pojasniti ili slikati?!
Da li ta kamena posuda ima drenažnu rupu?

Za pomoć oko smještaja moram naš reći gdje si. Upiši u profil svoju lokaciju!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline smok

Odg: pomoc oko masline
« Odgovori #4 : 17-06-2009, 19:56:03 »
hvala na komentarima...

zivim u zagrebu i imam balkon ako mora bit vani, isto tako moze biti i u vrtu...

posuda nema nikakvu rupu na zalost, dali da ju presadim u drugu posudu ili sta da radim...

poslikat cu ti zemlju jer stvarno neznam nista o njoj....

jos jedno pitanje,mada mozda zvuci glupo al eto...

zivim pokraj sume pa sam mislio mozda nesto iz sume uzet te pocet sa novim drvcem...

molim savjet, ili da odem u rasadnik i kupim sta mi se dopada...

Hvala vam...

Offline Marija

Odg: pomoc oko masline
« Odgovori #5 : 17-06-2009, 20:04:50 »
To u biti nije bonsai već samo mlada sadnica masline. Očito da taj tko je to radio ne zna ništa o uzgoju i potrebama masline kao vrste... tako da je to vizualno zanimljiva kompozicija s rokom trajanja - dok korijen ne istrune zbog velike vlage.

Ako želiš da maslima preživi stabalce bi trebalo odvojiti od te posude bez drenažne rupe i posaditi u nešto drugo npr. u neku plastičnu posudu - pliću a širu. Kako je sada vegetacija u punom jeku nije vrijeme za to .... ali se ipak može izvesti na način da se minimalno dira korijen. Lakano izvući maslinu, malo stresti zemlju ali ne u potpunosti i prebaciti je u bolju mješavinu. Nabavi rječni ili vulkanski šljunak i skombiniraj sa tresetom u omjeru 80% u korist šljunka i tu mješavinu naspi uokolo korijena masline.
Kako sad nije sezona za ove radnje moguće da maslina na taj stres bude reagirala zaustavljanjem vegetacije, ali vjerujem da će preživjeti, samo je smjestu u hlad dok se ne oporavi!

Sretno!  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline smok

Odg: pomoc oko masline
« Odgovori #6 : 17-06-2009, 20:08:10 »
Hvala ti puno!!!!