Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: samo da ga ne ubijem..  (Posjeta: 8678 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sanja

samo da ga ne ubijem..
« : 07-09-2009, 19:09:37 »
Pozdrav ljudi..e ovako..zanima me da li je moj cin bio ispravan :nails:
imam bonsai malo vise od godinu dana i danas sam ga odlucila presaditi u vecu posudu..ono sto me sad muci jesam li  stavila ispravnu zemlju..uglavnom, pomijesala sam humokompovit H-1 (univerzal) sa malo obicne zemlje i malo zalijala..za sad se drzi ali jutro je jos daleko... :sheep: :umm:
sanja >_<

Offline DonQuijote

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #1 : 07-09-2009, 19:16:57 »
Drva se presađuju na proljeće. Dakle vrijeme si pogriješila. Zemlja koju si odabrala nije dobra jer nije dovoljno propusna, nadam se da nisi  razmrdala korijenje nego da si cijelu balu samo premjestila u veču teglu, onda se možda stvar da još popraviti. Fotka, daj fotku, to je osnova bilo kakve rasprave jer na osnovui fotke se može odrediti vrsta drva, možda i potrebna veličina tegle.
Ako je drvo kod tebe godinu dana, sigurno si ga zavoljela i šteta bi bilo da propadne.

Offline sanja

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #2 : 07-09-2009, 19:21:02 »
Da ga sad pustim u toj zemlji ili da ga presadim u odgovarajucu? ..koju zemlju predlazes..?
sanja >_<

Offline DonQuijote

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #3 : 07-09-2009, 19:21:50 »
Jesi li razmrdala korijenovu balu ili si samo sve skupa premjestila u veču teglu i dodala nešto nove zemlje? To je bitno.

Offline sanja

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #4 : 07-09-2009, 19:26:39 »
malo ga jesam razmrdala...ali nisam rezala korijenje
sanja >_<

Offline DonQuijote

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #5 : 07-09-2009, 19:34:58 »
Gle, zemlja u koju si ga stavila definitivno ne valja jer nije dovoljno propusna. Da si umjesto obične zemlje stavila samo krupan pijesak to bi možda još moglo proći, ti si napravila baš ono što ne treba,  ovako će se korijenje definitivno utapljati i početi će trunuti.
 Sada ne znam što bih ti rekao, ako je korijenje već razmrdano možda bi ga bolje bilo pustiti nego još jednom razmrdavati, ali bojim se da je tvoja mješavina zemlje ubitačna i da u njoj drvo nema nikakve šanse, pa bih se ja odlučio na novo presađivanje iako je i to loše jer eto, nije vrijeme za to.
Zemlja mora biti skroz porozna, maksimalno propusna. Kada naliješ vodu, ona mora vrlo brzo proći kroz nju i izači van.
O kojem je drvu riječ?

Offline sanja

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #6 : 07-09-2009, 19:42:32 »
Mozda bi i bilo najpametnije da ga cim prije maknem iz te zemlje..to je ficus microcarpa..cula sam da su ficusi dosta izdrzljivi ali ako je ta zemlja toliko ubitacna onda ne znam bas
sanja >_<

Offline Marija

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #7 : 07-09-2009, 19:42:49 »
Drva se presađuju na proljeće. Dakle vrijeme si pogriješila.
zar nije najkakše i najtočnije reći u SEZONI MIROVANJA!  :tuptup: :love:
Biljka treba mirovat Sanja, dakle to se nikako ne radi u vegetaciji!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sanja

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #8 : 07-09-2009, 19:54:06 »
steta je vec napravljena nazalost, sad me samo zanima da li da ga ostavim tako ili da ga brze bolje presadim u odgovarajucu zemlju?
ajde ljudi pomagajte :umm:
sanja >_<

Offline DonQuijote

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #9 : 07-09-2009, 19:55:37 »
Mozda bi i bilo najpametnije da ga cim prije maknem iz te zemlje..to je ficus microcarpa..cula sam da su ficusi dosta izdrzljivi ali ako je ta zemlja toliko ubitacna onda ne znam bas

Eto, ne znam što je gore, ostaviti ga u tako neporoznoj zemlji ili opet razmrdavati korijen, ja bih se ipak odlučio na presađivanje. Zalila ga jesi? OK nemoj više.  Nabavi, danas ili sutra, propusan sustrat, pumice, liapor, tenisit, ili barem jako krupni pjesak, ( zrnca promjera nekih 2-5 mm)
To treba biti osnova u koje eventualno možeš dodati nekih 10-20% humokompovita, kad si ga već kupila. Dobro to pomiješaj i onda presadi drvo pazeći da ne ostaviš zračne jastuke u korijenju.
Kada presadiš dobro zalij ili potopi u vodu i to je to.
Tako bih ja učinio, možda se neki neće složiti s time jer je stvarno loše dirati biljku dok nije sezona mirovanja ( hvala Marija) ali mislim da će tako biti najbolje. Puno sreće.
E da, ni u ludilu nemoj gnojiti ili tako nešto dok se biljka ne oporavi i dok ne naučiš barem osnove.

Offline sanja

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #10 : 07-09-2009, 20:02:39 »
puuuuno hvala na pomoci :ljub: to je moj mali borac..vjerujem da ce se oporaviti :mac:
sanja >_<

Offline Marija

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #11 : 08-09-2009, 10:51:19 »
Gdje ga držiš? Bilo bi dobro u negrijanoj/neklimatiziranoj prostoriji!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kiki

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #12 : 08-09-2009, 13:07:54 »
Evo tu na forumu uvek preporučuju jako propusnu zemlju i stalno spomineju to truljenje korjena...

Ja koristim maminu zemlju za cvječe, to ona koristi za one viseče surfinije i neku zemlju iz bauhaus-a za bonsije i kak vi velite voda bi trebala brzo izač van kroz ovu zemlja ne izlazi brzo van :P

Meni biljke u tom super rasteju i mislim da je bolje da imaju plodnu zemlju ko i svaki dobri zagorski hrast :D

,a to truljenje rješavam malo rjeđim zaljevanjem, tj kroz ljeto svaki drugi dan.


Ljudi moji pa da je nepropusna zemlja loša sve biljke ovog svjeta bi krepale, u amazoni stalno pada kiša pa pogle kakva prašuma.


Ja se nebi ni bojal da bilo koju biljku posadim u tu " nepropusnu zemlju ", samo bi pratil kak se biljka ponaša i nebi zaljevo svaki dan nek bi malo analiziro i odredil kak je najbolje.

Npr po zimi zaljevam svaki 3 dan ove u kuči, jel radiatori zgrijeju, al ove kaj su mi u šupi zaljevam kad se setim, cca svakih tjedan dana možda i duže i prošlu zimu su sve preživele :D

Nadam se da če ti biljica preživet :D

Borci  :mac: uvek uspjevaju  :lol:
Najte kaj zamerit :)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #13 : 08-09-2009, 13:14:02 »
Ljudi moji pa da je nepropusna zemlja loša sve biljke ovog svjeta bi krepale, u amazoni stalno pada kiša pa pogle kakva prašuma.
Ja se nebi ni bojal da bilo koju biljku posadim u tu " nepropusnu zemlju ", samo bi pratil kak se biljka ponaša i nebi zaljevo svaki dan nek bi malo analiziro i odredil kak je najbolje.
Npr po zimi zaljevam svaki 3 dan ove u kuči, jel radiatori zgrijeju, al ove kaj su mi u šupi zaljevam kad se setim, cca svakih tjedan dana možda i duže i prošlu zimu su sve preživele :D

To ti nitko ne može oduzeti!!! Mislim na tvoj stav, mišljenje i pristup!
Debata o tome zašto je negdje ovako dok je drugdje sasvim drugačije, nema puno veze sa ciljevima i učinkovitošću koju netko želi postići sa svojim biljkama u jednoj ili 200 posuda. Da tu temu dotaknemo, moramo znati što činimo i što time želimo postići, a to su sve teme na ovom forumu o fiziologiji biljaka, zaljevanju, prihrani i tlima... pa nema smisla. Svatko nek odluči za sebe, kao što nek svatko kaže što misli da je najbolje!
Da smo svi isti, bilo bi dosadno  :great:

Offline Marija

Odg: samo da ga ne ubijem..
« Odgovori #14 : 08-09-2009, 13:22:51 »
Nitko nikoga ne prisiljava na ništa. Cijela priča zašto i kako o supstratu/zemlji i prihranjivanju je tu na forumu, dovoljno je potražiti i iščitati, pa odlučiti za sebe.
Tek onako usput ću spomenuti da na cijelom svijetu svi oni koji sebe smatraju barem donekle ozbiljnim bonsaistima koriste propusne moderne supstrate.

Ako netko želi saditi u čistu glinu i pritom dubiti na glavi, neka mu je sretno  :great:  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai