Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: oblikovanje smreke  (Posjeta: 37369 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

oblikovanje smreke
« : 08-09-2009, 13:32:29 »
...za početak shari i jin, ostalo dogodine...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #1 : 08-09-2009, 13:37:48 »
...za početak shari i jin, ostalo dogodine...

To je od prošle sezone?!?!?
Kaj nije malo rano za takve zahvate?

Inaće ovak na prvu, shari mi djeluje prezaglađeno... no valjda je to projekat za 5g. pa se bude sam raspucao  :dunno:

Offline Andrija Zokić

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #2 : 08-09-2009, 13:40:08 »
Meni shari izgleda odlično, ali jinovi su pretpostavljam nedovršeni?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #3 : 08-09-2009, 13:51:08 »
...prva ruka, jinovi nisu dovršeni. ...a to jel je rano ili nije stvar je individualnog pristupa drvetu, zar ne!   :bravoPrika:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #4 : 08-09-2009, 13:58:31 »
...a to jel je rano ili nije stvar je individualnog pristupa drvetu, zar ne!   :bravoPrika:

OK sve 5 !
...nego jel si sad i nešto krošnje rezao ili je to napravljeno nakon kolektinga?

Pitam zato, jer je moja Princeza, drastično izbacila korijen iz posude, ima ga posvuda! Osipala se pupovima po cijelom deblu, granama, vršcima... To sve izgleda tolko odlično da je milina, no trgam se u dvojbi, dal je ostaviti i ne dirati ili barem maknuti nepotrebne grane? I ostale smreke su poludjele, no Princeza posebno  :love:
Kaj misliš?

Offline Marija

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #5 : 08-09-2009, 14:24:28 »
Meni izgleda jako dobro!

Eve par slikica od lani, za inspiraciju  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #6 : 08-09-2009, 14:29:45 »

OK sve 5 !
...nego jel si sad i nešto krošnje rezao ili je to napravljeno nakon kolektinga?

Pitam zato, jer je moja Princeza, drastično izbacila korijen iz posude, ima ga posvuda! Osipala se pupovima po cijelom deblu, granama, vršcima... To sve izgleda tolko odlično da je milina, no trgam se u dvojbi, dal je ostaviti i ne dirati ili barem maknuti nepotrebne grane? I ostale smreke su poludjele, no Princeza posebno  :love:
Kaj misliš?
...baš sam ja to tebe štel pitati, jer o smrekama nemam pojma. Dakle da onda razmjenimo iskustva. Iskopana je sa kompletnom balom pa je kod usadnje nekaj korjenja porezano, kod iskopa je nekaj grana porezano uglavnom kod suhog vrha gdje je sad oguljena kora (zato sad shari ne smoli), na proljeće je otvorila pupove, pustio da izboji sazriju pa sve porezao zajedno sa nepotrebnim granama, a nakon par tjedana je bacila povratne pupove skroz do debla...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #7 : 08-09-2009, 14:31:10 »
Eve par slikica od lani, za inspiraciju  :great:

 :nails:
samo da Don ovo ne vidi  :quiet:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #8 : 08-09-2009, 14:42:08 »
... Iskopana je sa kompletnom balom pa je kod usadnje nekaj korjenja porezano, kod iskopa je nekaj grana porezano uglavnom kod suhog vrha gdje je sad oguljena kora (zato sad shari ne smoli), na proljeće je otvorila pupove, pustio da izboji sazriju pa sve porezao zajedno sa nepotrebnim granama, a nakon par tjedana je bacila povratne pupove skroz do debla...

Znaći sad nisi rezao ništa?!?!
Ja moju nisam ni pipnuo nakon usadnje! Mislim si da bi je sad trebalo orezati, tak da ostavim ponešto novoformiranih pupova. Možda bi u ova dva mj. prije zime, bacila još pupova.

Mojoj je uklonjeno jedno kompletno deblo. Izvadio sam je sa balom, no glavne korjene koji čine nebari, sam srezao da stane u posudu. Ispod toga je ostalo sitnih korjena taman tolko da pumice ispune posudu, u brojkama 2/3 sam maknuo, a 1/3 je ostala. Sad se uz kompletan rub posude vide buseni korjena koji u nekoliko nizova kruže posudom. Svo to vidljivo korjenje je debelo kao uložak penkale i malo deblje, onak crvenkasto smeđe boje. Ne suši se kao kod grabova, već je jednako saftno jel u zraku ili u pumicama. Bez obzira kaj je nisam rezao kao ti (dakle kompletna krošnja minus deblo koje sam odmah maknuo) bacila je povratno. S Walterom nisam uspio ništ razgovarati, pa si mislim da ništ ne diram i pričekam dok dođe do mene u 10mj. Sve tri su tak dobre da mi se ne eksperimentira s njima.

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #9 : 08-09-2009, 14:53:20 »
...najbolje pričekaj Waltera, ak je bacila povratno višak i nepotrebne grane možeš tezati i u 10 mj., neka dotad prikuplja energiju.. Možda je malo prekasno za povratne pupove...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #10 : 08-09-2009, 14:59:55 »
...najbolje pričekaj Waltera, ak je bacila povratno višak i nepotrebne grane možeš tezati i u 10 mj., neka dotad prikuplja energiju.. Možda je malo prekasno za povratne pupove...

To bu najbolje izgleda.
Vidio sam na IBF-u da je neki tip pisao o smrekama, pa sam ga zamolio nek napiše još ponešto... smreke su za sada jedina nepoznanica među drvima koja imam.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #11 : 11-09-2009, 10:09:12 »
...najbolje pričekaj Waltera, ak je bacila povratno višak i nepotrebne grane možeš tezati i u 10 mj., neka dotad prikuplja energiju.. Možda je malo prekasno za povratne pupove...

Dobio sam novih informacija...
Kako sam ja skužio, svako uklanjanje neke deblje grane, zahtjeva rezanje, na 5cm dalje od željenog reza. Smreka mora sama osušiti taj batrljak i tek onda (nakon 2g) može se ukloniti, ukoliko ne želimo jin. Na to bi sigurno trebalo paziti i prilikom kolektiranja, jer i meni se učinilo da im otvorene rane između debla i zelene mase, smetaju više nego borovima.
S druge pak strane, na mojoj trostabloj smreki, dobio sam izboj na batrljku iz debla od 10cm, golom golcatom... no to je iznimka i ne računam na ponavljanje toga kao normalno.

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #12 : 19-11-2009, 10:58:42 »
...ovogodišnja, malo očišćena...

Offline Andrija Zokić

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #13 : 19-11-2009, 20:55:05 »
Sviđa mi se! Odličan materijal (vjerojatno da ... :bolje: ).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Goran Cajko

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #14 : 25-11-2009, 10:24:33 »
I meni se jako dopada. Imaš ju namjeru sada žicat???