Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Buxus  (Posjeta: 30569 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Buxus
« : 30-03-2007, 08:37:16 »
Imam prošlogodišnji buxus - bušpan - izvađen pored jednog zapuštenog dvorca.  Pored su izrasla prava stabla od kakvih 5-6 metara visine, tako da ko zna što je.. s obzirom dasu se pored dvoraca sadile egzote..???
Kako ovo formirati (ovo je ožicano tek toliko da sam razmaknuo grane..) i vrijedi li uopće truda?

Offline Marija

Odg: Buxus
« Odgovori #1 : 30-03-2007, 09:09:54 »
Kada se malo otkopa čini mi se da bi trebalo biti površinskih žila - da se dojam poboljša.

Svakako nešto treba napraviti sa ta dva vrha. Mislim da bi bilo najbolje formirati krošnju ovdje gdje si je započeo, jedan od 2 vrha skratiti skroz, a drugog prikratiti, oguliti  i napraviti da bude suhi vrh. To će na šimširu dobro izgledati....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Buxus
« Odgovori #2 : 14-08-2008, 08:34:30 »
...trenutno stanje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus
« Odgovori #3 : 14-08-2008, 08:49:35 »
Evo kandidata za galeriju prije/poslje...
Sviđaju mi se buxusi, no nakon što sam vidio kakva remek djela radi Jeker od njih, ovakvi štapići me ne privlače. Dobro, nemam ja ništ protiv tvog simpatičnog drvca  :verycool:, koje je reagiralo odlično. Izgleda vrlo zdravo! Jel budeš ovaj grom gore još malo drilao?!?!

Offline gal

Odg: Buxus
« Odgovori #4 : 14-08-2008, 09:06:05 »
ovakvi štapići me ne privlače

..ni mene!

Jel budeš ovaj grom gore još malo drilao?!?!

..nije uopće drilan. Nemam ideje kako to izvesti jer je struktura drva poput plastike - nemaš kaj pratit, niš se neda odkidat - da bi pratio liniju godova i tako to...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus
« Odgovori #5 : 14-08-2008, 09:10:29 »
..nije uopće drilan. Nemam ideje kako to izvesti jer je struktura drva poput plastike - nemaš kaj pratit, niš se neda odkidat - da bi pratio liniju godova i tako to...

Odi na link http://www.jeker-bonsai.fr/ ima neke PDF fajlove o tome kak radi, a potraži po netu njegve radove, tip je car za buxuse!!!

Offline gal

Odg: Buxus
« Odgovori #6 : 24-03-2009, 08:03:55 »
...presađen u prvu bonsai posudu. Posađen je malo dublje, da površinsko korjenje još malo ojača, a sve grane sam prikratio na dva para listića pa sad izgleda malo kurtavo (ali sa razlogom)...

Offline DonQuijote

Odg: Buxus
« Odgovori #7 : 24-03-2009, 11:09:11 »
Kurtavo :histerical: već dugo nisam čuo taj izraz.

Inaće buxus fino zacjeljuje i baš lijepo nepravilno kalusira, tako da se po cijelom deblu mogu napraviti rezovi bez nekog velikog truda, iduće godine sam nepravilno zaraste

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus
« Odgovori #8 : 24-03-2009, 12:24:00 »
...presađen u prvu bonsai posudu. Posađen je malo dublje, da površinsko korjenje još malo ojača, a sve grane sam prikratio na dva para listića pa sad izgleda malo kurtavo (ali sa razlogom)...

...a i ti baš nemaš drugog posla  :verycool:

Offline gal

Odg: Buxus
« Odgovori #9 : 26-03-2009, 08:56:10 »
...a i ti baš nemaš drugog posla  :verycool:
...a ko kaže?!  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus
« Odgovori #10 : 26-03-2009, 09:12:03 »
...a i ti baš nemaš drugog posla  :verycool:
...a ko kaže?!  :verycool:


...TO TE JA PITAM  :verycool:

Offline Andrija Zokić

Odg: Buxus
« Odgovori #11 : 26-03-2009, 09:35:44 »
..nije uopće drilan. Nemam ideje kako to izvesti jer je struktura drva poput plastike - nemaš kaj pratit, niš se neda odkidat - da bi pratio liniju godova i tako to...

Odi na link http://www.jeker-bonsai.fr/ ima neke PDF fajlove o tome kak radi, a potraži po netu njegve radove, tip je car za buxuse!!!

U Francuskoj je buxus autohtona vrsta pa zato i dolaze do odličnih primjeraka. U jednom od posljednjih Bonsai focusa izašao je članak o francuzu koji po mom mišljenju ima još bolje buxuse od Jekera. Mislim da su i u Makedoniji autohtoni?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Buxus
« Odgovori #12 : 26-03-2009, 10:52:24 »
..nije uopće drilan. Nemam ideje kako to izvesti jer je struktura drva poput plastike - nemaš kaj pratit, niš se neda odkidat - da bi pratio liniju godova i tako to...

Odi na link http://www.jeker-bonsai.fr/ ima neke PDF fajlove o tome kak radi, a potraži po netu njegve radove, tip je car za buxuse!!!

U Francuskoj je buxus autohtona vrsta pa zato i dolaze do odličnih primjeraka. U jednom od posljednjih Bonsai focusa izašao je članak o francuzu koji po mom mišljenju ima još bolje buxuse od Jekera. Mislim da su i u Makedoniji autohtoni?

I kod nas je jedna vrsta buxus-a autohtona. To je Buxus sempervirens iliti šimšir. Nažalost dolazi na vrlo malo lokaliteta. Najviše ga ima dole prema Dubrovniku i na samom početku Pelješca, no koliko vidim na karti ima ga i tu blizu nas, baš negdje na zapadnom dijelu medvednice. No s obzirom da ga baš i nema puno nema niti nekog izbora (vjerojatno).

Offline gal

Odg: Buxus
« Odgovori #13 : 27-03-2009, 08:20:10 »
...  :hvalaaa: bivšim vlasnicima, odnosno mojoj familiji  :hvalaaa: ...

Offline Goran Cajko

Odg: Buxus
« Odgovori #14 : 27-03-2009, 10:02:39 »
...  :hvalaaa: bivšim vlasnicima, odnosno mojoj familiji  :hvalaaa: ...
Jako dobar ulov!!! :great: