Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Hrast  (Posjeta: 6838 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Laugh

Hrast
« : 09-11-2009, 14:44:05 »
Izvadih hrast iz zemlje ( u krivo vrijeme ) sad prije tjedan dana...
to je mlado stablo visoko nekih 30 cm-a drzeci ga u sobu lisce se osusilo i otpalo... presadit cu ga van, jer je to biljka za van
naime... pocetnik sam i dajte mi neke kratke crtice o hrastu... kakav je?
sto da radim sa stabalcem ? ( poslat cu vam sliku pa mi bacite kritiku koju ;) )
te kada i gdje bi bilo dobro da ga rezem ?
unaprijed hvala...

e da i kolko je dobra knjiga marinka filipovica.. isplatili ju se kupovat? za pocetnika jel

Offline Laugh

Odg: Hrast
« Odgovori #1 : 09-11-2009, 14:51:09 »
jos nesto... uskoro cu u sumu u potragu za novim potencjalnim bonsai-ima... molim vas da mi preporucite koja drva da gledam koje starosti otrpilike, koje visine.... znadem da moram obratit paznju na deblo i dio debla koji je uz zemlju...

koje drvo je najbolje za poceti ?
hrast zasigurno nije pretpostavljam... javor ? bukva ? grab ?

Offline Andrija Zokić

Odg: Hrast
« Odgovori #2 : 09-11-2009, 16:19:09 »
Vidi da li će ti se hrast primiti pa ga prvu sezonu rasta samo pusti da raste, nemoj ga orezivati.
Grab, maslina, javor ... sve su to dobre vrste za početnike. Visina, vrsta i starost ne moraju biti pokazatelj kvalitete startnog materijala.
Bilo bi dobro da se učlaniš u neki bonsai klub, i tu možeš dobiti dosta odgovora na svoja pitanja. Ovaj forum isto ima dosta informacija, pogotovo za početnika. Knjigu možeš i ne moraš kupiti, ja je imam od kada sam još bio potpuni početnik i nije mi puno pomogla.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Laugh

Odg: Hrast
« Odgovori #3 : 09-11-2009, 21:28:24 »
http://img407.imageshack.us/img407/5205/0129w.jpg
Hrast


:D

eto slikice... molim danje upute

Offline Laugh

Odg: Hrast
« Odgovori #4 : 09-11-2009, 21:31:06 »
mislim da cete se svi sloziti da je premlado ? jel hehe.... neka raste jos tri god ako ne i vise :D

Offline Kiki

Odg: Hrast
« Odgovori #5 : 09-11-2009, 23:55:01 »
Preporučam da ga ostaviš u kuči, nema veze kaj je lišče otpalo, vani bi ti mogo smrznut, a sad mu još jedan šok seljenja nebi dobro došo.

Hrast ti jako sporo raste pa zato nije baš pogodan za bonsaije. Makar i ja imam jednoga, a jedan kojeg sam iz sjemena uzgajo mi se smrzo tak da ti ne preporučam da ga vani ostaviš.

Nemoj ga rezat još bar godinu dana, reži ga kad vidiš da se razbujo ;)

Nije pre mlado :P, da vidiš s kakvim ja mladicama počinjem, ovima se na forumu diže kosa na glavi hehe. Ja praktički iz sjemena uzgajam biljke :D tak mi je zabavnije i nekak ljepše, al imam i primjeraka iz šume.


Da kad ideš u šumu nađi si par bršljana to je ok matrijal i uvek su zanimljivi ;)

Kad vadiš biljku probaj joj što više korjena sačuvat tak če ti se lakše primit. Evo mali uvod, ak imaš još koje pitanje samo pitaj ja ču rado odgovorit na sve kaj znam :D


Dobro došao u svjet BONSAI-a, samo nemoj brzo odustat.
Najte kaj zamerit :)

Offline gal

Odg: Hrast
« Odgovori #6 : 10-11-2009, 07:37:18 »
eto slikice... molim danje upute
...za početak to ti nije hrast, imaš ovdje na forumu herbarij pa se potrudi....

Offline Ivan B

Odg: Hrast
« Odgovori #7 : 10-11-2009, 09:04:09 »
Preporučam da ga ostaviš u kuči, nema veze kaj je lišče otpalo, vani bi ti mogo smrznut, a sad mu još jedan šok seljenja nebi dobro došo.

Hrast ti jako sporo raste pa zato nije baš pogodan za bonsaije. Makar i ja imam jednoga, a jedan kojeg sam iz sjemena uzgajo mi se smrzo tak da ti ne preporučam da ga vani ostaviš.

1. To nije hrast; meni to izgleda kao neka vrsta javora, možeš li fotografirati list
2. Ne može ostati u kući jer njemu je potrebna niska temperatura zimi; u suprotnom drvo neće doživiti sljedeču godinu

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Hrast
« Odgovori #8 : 10-11-2009, 12:33:59 »
Radi se inace o Poljskom javoru.Ja ih imam dosta i mogu ti reci da su izvrsni.Podnose dobro rez,bacaju puno povratnih pupova i stvaraju jak i prekrasan nebarij.Meni je on osobno ljepsi od razvikanog trozubog javora.Mozes vaditi bolje brimjerke jer ti se sa takvim malim ne isplati gubiti vrijeme.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline jurica

Odg: Hrast
« Odgovori #9 : 10-11-2009, 14:02:48 »
Radi se inace o Poljskom javoru.Ja ih imam dosta i mogu ti reci da su izvrsni.Podnose dobro rez,bacaju puno povratnih pupova i stvaraju jak i prekrasan nebarij.Meni je on osobno ljepsi od razvikanog trozubog javora.Mozes vaditi bolje brimjerke jer ti se sa takvim malim ne isplati gubiti vrijeme.
Samo bi ovo nadopunio , iz vlastitog iskustva mogu reći da se puno puno veći primjerci bez problema primaju i preživljavaju samo vaditi kad za to dođe vrijeme a ne sada.

Offline johnny99

Odg: Hrast
« Odgovori #10 : 10-11-2009, 15:34:18 »
E, Gal, di je taj herbarij? Nikako ga ne mogu nac...

Offline johnny99

Odg: Hrast
« Odgovori #11 : 10-11-2009, 15:40:20 »
hehehe, naša san...
stvarno san čorav.....

Offline Laugh

Odg: Hrast
« Odgovori #12 : 10-11-2009, 21:20:17 »
Boze sad mi je neugodno kako neznam ni drvo razlikovat ... hahahaha
anista, tu sam da naucim... a vi ako ste zeljni da mi pomognete u tome... a stvarno izgleda ko hrast.... poslat cu sliku samo lista... pa procjenite ... ja idem u herbarij :D

Offline Laugh

Odg: Hrast
« Odgovori #13 : 11-11-2009, 10:54:46 »
nepotrebno.... uvjerio sam se da se radi o poljskom javoru... a nekako sam bas i htio javor haha doso mi je sam od sebe.. on je mene naso :D
sad polako... neka prezimi kod mene... pa cete mi dalje dati neke upute kako zapoceti hvala vam :D

i nadam se da ce mi knjiga marinka filipovica pomoci - nemoze odmoc