Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Uzimanje iz prirode  (Posjeta: 9716 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Laugh

Uzimanje iz prirode
« : 11-11-2009, 12:43:48 »
trazio sam i nisam nigdje nasao kako se uzimaju biljke iz prirode za radenje bonsai-a ?

molio bih neka netko opise ukratko kako i kada se to cini :D hvala

ako vec ima negdje opisao ... ocito nisam naso i zao mi je sto sam otvorio novu temu

Offline Kiki

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #1 : 11-11-2009, 13:26:07 »
Nađeš drvce koje ti se sviđa,

Uzmeš kramp, lopatu, štihaču, čajkomlat( neki fenci alat  :jezik: )

I otkopaš biljku pri čemu moraš pazit da što više korjena spasiš, nači najmanje u širini krošnje bi trebalo otkopat drvce ;)

i u krato to ti je to nema neke filozofije, samo je bitno da dobar matrijal izabereš za početak, to negdi piše na forumu. Maslina, grab, živica... ima ih dosta ;)
Najte kaj zamerit :)

Offline Andrija Zokić

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #2 : 11-11-2009, 17:02:01 »
Bravo Kiki majstore, odličan odgovor!  :jap:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #3 : 11-11-2009, 17:42:25 »
I nemoj se zeznuti pa sačuvati zemlju koja okružuje korijen i koristiti je. Zemlja u kojoj drvo raste je u 90%  slučajeva pretvrda i prenepropusna za uzgoj drva u posudi.  Što prozračniji supstrat, to bolje

Offline Kiki

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #4 : 11-11-2009, 20:28:51 »
A učim pomalo  :chinaman:
Najte kaj zamerit :)

Offline Laugh

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #5 : 11-11-2009, 21:24:41 »
zasad mi je moj javor (i to poljski) u zemlji iz koje je iskopan ali pomijesano sa humusom ili kako da to nazovem... oonom zemljom crnom za cvijece :D ( ispricajte me ali jos sam veliki pocetnik pa se vama obracam )

kako se moze pospjesit debljanje samog debla drveta ?

Offline Ivan B

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #6 : 11-11-2009, 21:32:13 »
zasad mi je moj javor (i to poljski) u zemlji iz koje je iskopan ali pomijesano sa humusom ili kako da to nazovem... oonom zemljom crnom za cvijece :D ( ispricajte me ali jos sam veliki pocetnik pa se vama obracam )

kako se moze pospjesit debljanje samog debla drveta ?
1. tu zemlju za cvijeće pomiješaj sa pjeskom(u omjeru 3:2)
2. "debljanje" je moguće vremenom......što je drvo starije to je deblo deblje..... :sretan:

Offline Laugh

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #7 : 11-11-2009, 22:11:10 »
zasad mi je moj javor (i to poljski) u zemlji iz koje je iskopan ali pomijesano sa humusom ili kako da to nazovem... oonom zemljom crnom za cvijece :D ( ispricajte me ali jos sam veliki pocetnik pa se vama obracam )

kako se moze pospjesit debljanje samog debla drveta ?
1. tu zemlju za cvijeće pomiješaj sa pjeskom(u omjeru 3:2)
2. "debljanje" je moguće vremenom......što je drvo starije to je deblo deblje..... :sretan:

kakav diplomatski odgovor hahah
omjer pjeska i zemlje 3:2 je u korist pjeska pretpostavljam ?

a debljanje naravno da ide s vremenom, mislio sam da postoji nesto sto pospjesuje debljanje osim vremena.. odnostno da su u kracem vremenskom intervalu sto vise udeblja :D hahahahah

hvala na odgovoru

i moze objasnjenje.. cemu pjesak ? .... u mjesam tako da bude homogeno ... Nemogu se dovoljno zahvaljivat ali opet cu rec hvala haha

Offline Ivan B

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #8 : 11-11-2009, 22:19:23 »
zasad mi je moj javor (i to poljski) u zemlji iz koje je iskopan ali pomijesano sa humusom ili kako da to nazovem... oonom zemljom crnom za cvijece :D ( ispricajte me ali jos sam veliki pocetnik pa se vama obracam )

kako se moze pospjesit debljanje samog debla drveta ?
1. tu zemlju za cvijeće pomiješaj sa pjeskom(u omjeru 3:2)
2. "debljanje" je moguće vremenom......što je drvo starije to je deblo deblje..... :sretan:

i moze objasnjenje.. cemu pjesak ? .... u mjesam tako da bude homogeno ... Nemogu se dovoljno zahvaljivat ali opet cu rec hvala haha
Kompost treba biti prozraćan, a pijesak ga čini prozračniji, samo nemoj si dopustiti da ti drvo bude u 100%-tnoj zemlji, neće dobro proći

Offline Kiki

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #9 : 11-11-2009, 22:27:53 »
Nisam siguran, al kolko sam primjetio kada biljak ima puno mjesta u tegli za razvoj korjena njeno deblo brže raste, tj. deblja se. Vjerojatno zato što se i sama biljak može brže razvijat. A negi sam čul ili pročito neznam točno, mislim da na konvenciji u bisti od Waltera Pall-a da se biljaka brže deblja kad ima više zelene mase, tj. lišča.

Evo valjda bu ti pomoglo :)


Nisam ni ja neki veliki znalac, al se trudim.

Keep up the good work ;)
Najte kaj zamerit :)

Offline Laugh

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #10 : 11-11-2009, 22:49:25 »
a sto kazete na to da se nademo ... za one koji su iz zagreba pa da se porazgovaramo ko ljudi i ja slobodno preispitav vase znanje i pokazem svoje neznanje.. :D
kako bi sto manje ovjde pricali o necem nevezanom za temu :D

neka se javi neko na PM ko je iz zagreba i voljan je odgovarat na pitanja i pricat o bilocemu....
imam  19 god...musko sam hahaha

Offline Laugh

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #11 : 14-11-2009, 16:36:46 »
da ne otvaram novu temu tu cu napisat...
naiso sam na drvo koje raste sa zivicom ( ako se dobro sjecam ) budem slikao pa cu staviti ovdje te slike :D a za sada imam samo list drva... pa cu to stavit

a mene zanima:
a.) sto da radim sa drvetom prije vadenja ? i
b.) kada da ga vadim ?

znam samo da se vadi u proljece i jesen... a jel bolje u ranu jesen / preoljece ili u kasnu jesen / proljece....

hipotetski kad bi sad isao vaditi drvo bi li to bilo dobro ?


Offline Andrija Zokić

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #12 : 14-11-2009, 17:05:58 »
Bolje je zimi prije proljeća. Do tada možda nađeš još štogod kvalitetno za vađenje, pa napravi selekciju i izvadi najbolje. Tako ja radim.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Kiki

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #13 : 14-11-2009, 17:42:31 »
Moreš i sad vadit nebu mu niš, ak mu sačuvaš večinu korjenja i ak mu nedaš da smrzne, nači stavi ga negdi di je bar 10°C kroz zimu, a nemoj ga stavit ni pored radiatora da nebi doživel šok pre veliki.
Najte kaj zamerit :)

Offline Laugh

Odg: Uzimanje iz prirode
« Odgovori #14 : 14-11-2009, 17:54:34 »
a sto ciniti sa drvcem koje bi vadio prije vadenja ? pustit da raste kako zeli ?