Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!  (Posjeta: 18626 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DrDrozozO

japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« : 12-12-2009, 18:21:45 »
Pozzdrav ljudi... treba mi pomoc sto pre!!!
Dobio sam za rodjendan bonsai i to japansku tresnju (tako su mi rekli). Medjutim totalni sam laik za njihovu negu, pa ako neko moze da me malo uputi, kako da se brinem o njemu, posto sam cuo da postoje neki posebni tretmani.
Ovako su meni rekli.
svakog jutra i veceri treba da ga orosavam, takodje svakog treceg dana bih trebao da ga potapam u vodu koja bi trebalo da odstoji jedan dan. Mora da bude na dobrom svetlu. Takodje su mi napomenuli da bi trebao da se orezuje, ali svakog proleca da mu se menja zemljal
e sad mene zanima kolika je optlimalna temperatura koja njima odgovara, posto ja stanujem u stanu, i da li je moguce da on zivi na takvoj temperaturi.
takodje sam primetio da je pokoji list poceo da zuti, i otpada.
Sta jos ovde bi trebalo da radim!!!

Hvala unapred!!!




Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #1 : 12-12-2009, 19:22:58 »
Da bi ti mogli pomoci dobro bi nam dosla fotografija ili pravo ime,moze i latinsko.Ako je stvarno japanska tresnja onda se vjerojatno radi o listopadnom drvetu.Klimatska zona japana je tu negdje kao i Hrvatska.Znaci topli stan ne dolazi u obzir.Lisce pada jer je vec zima.Nebi ga smjelo ni biti.Potapanje u vodu,nikako,to se radi samo ljeti kad se zemlja u posudi potpuno isusi. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DrDrozozO

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #2 : 15-12-2009, 18:53:02 »
nisam jos stigao da ga slikam, ali kada ga budem slikao kacim ga... na ovoj kartici sto je bila uz njega pise Serissa, valjda je to ime. Meni su u tom garden centru rekli da ga potapam svaka tri dana jer mu se u sobnim uslovima jako isusi zemlja, prosto pocinje da puca.
Ali ako bih ga ja sad odneo kuci, sta bih trebao da radim sa njim, koja je procedura?
da ga presadim u zemlju pa da ga zatrpam snegom. ako moze neko to korak po korak da mi objasni. tj, sta bi bilo najbolje da se uradi a da ga odrzim u zivotu?

Offline DonQuijote

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #3 : 15-12-2009, 19:04:56 »
Ovdje ćeš naći sve potrebne odgovore, ako ti je važno malo ćeš se potruditi i pronaći

http://hbf.my-bonsai.com/index.php?board=1.0

Offline DrDrozozO

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #4 : 15-12-2009, 21:26:37 »
Da bi ti mogli pomoci dobro bi nam dosla fotografija ili pravo ime,moze i latinsko.

nasao sam celokupno ime, latinsko
serrisa japonica

Offline DrDrozozO

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #5 : 15-12-2009, 22:17:26 »
slike...malo su mutnjikave...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #6 : 16-12-2009, 12:28:31 »
Serisa nema nikakve veze sa Japanskom tresnjom.Ovi u vrtnom centru ocito nemaju tri ciste.Serisa je tropska biljka i voli toplinu i puno vlage.Korjenje joj ima malo neugodan miris.Drzi je na toplom i mozes spricati sa vodom.Kontroliraj vlaznost zemlje i zaljevaj prema potrebi.Ja sam imao jednu par godina i onda se je jednostavno posusila.Dosta nezahvalna vrsta za nase podneblje. :buaaa:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DrDrozozO

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #7 : 16-12-2009, 17:41:31 »
Znaci mogao bih da je drzim kod mene u sobi normalno? Mada mislim da mi se temperatura sobe krece oko 23-25 C, ne znam da li je to jako toplo za nju.
Da jos da pitam sta da radim sa tim zutenjem lisca, posto je pocelo sve vise da zuti? kao da joj nesto ne odgovara...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #8 : 16-12-2009, 18:33:30 »
Mozes je drzati u sobi na toj temperaturi,negdje blizu svjetla-prozora.Tokom zime odbacuje dosta lisca jer joj bas ne odgovaraju sobni uvjetii nedostatak zracne vlage.Pocetkom ljeta stavi je van i sve ce se popraviti-normalno ako je zdrava ili nema nametnike. :dipl:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DrDrozozO

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #9 : 16-12-2009, 23:03:35 »
e hvala ti puno... :hvalaaa: ma samo da mi prezimi zimu, pa da vidim kako se oporavlja, lakse cu se i ja osecati...

Offline DrDrozozO

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #10 : 22-12-2009, 18:47:16 »
E imam jos jedno pitanje koje mi je palo na pamet. Cisto da se malo pohvalim, da mi se bosai kao kanda polako oporavlja, ali necu da pricam napamet. naravno, javlja se tu i tamo koji zut list, ali kako se meni cini, izgleda da to tako mora...
Nego, pitanje, posto mi je bonsai poceo da pravi relativno gustu krosnju jel bi trebao ja sada da ga orezujem? i kako se to radi? posto sam negde procitao da ne bi trebalo da se to radi zimi... Takodje pocele su da mi se javljaju zelene grancice koje se produzavaju na ove drvenaste, pa me sada zanima gde da ih secem kada ih orezujem da bih malo udebljao te drvenaste grane... i da li da pratim formu drveta samo u dve ravni ili da to bude krosnja u sve tri ravni?  :zbunjen:

pitanje br. 2.
       Kakva je procedura sa tkz. hranjenjem biljke, ja sam nesto cuo da se treba jedanput mesecno hraniti sa posebnom tecnoscu koja sadrzi neke dodatne hranjive materije. To sam, nisam siguran, procitao na nekom stranom sajtu. Takodje, na onom papiricu koji sam dobio uz njega pise da ga treba hraniti u prolece, da je tada vreme njegovog razvoja, pa sam sada u dilemi.

eto to su moje muke...  :question:

hvala vam unapred... :)

Offline Kiki

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #11 : 23-12-2009, 07:13:49 »
S rezanjem ti mogu samo reč da je stvarno svejedno kad biljku režeš, ja imam dosta biljki koje možeš rezat kad god, ljeto,jesen,zima,prolječe i uvek poteraju dalje. S japanskom  trešnjom nemam iskustva pa ti nemrem točno reč, al mislim da to slobodno režeš kak ti paše.

Ako želiš da ti se deblo deblja i grane onda moraš na njima imat zelene mase, znači ako na jednog grani imaš više zelene mase nego na drgoj ta če s vremenom postati deblja.

Zaljevanje e tu se neču petljat jel me svaki put popljujeju "Iskusni" članovi.


Jedan savjet kod rezanja, nađi neku grančicu na kojoj možeš experimentirat i određi ju na neku duljinu, i gledaj kolko če se od reza ona posušit, neke biljke se znaju dosta posušit pa ti je to bitno da vidiš kak ti se biljka ponaša. Ovak moj savjet ti je reži između 2 pupa, tak da onog kojeg želiš sačuvat od njega što dalje odrežeš. Ak se slučajno bolja kviše suši onda ideš pup iznad od onog okojeg želiš sačuvat, jel sam skužil da biljke najviše teraju na vrhovim grana, tj. prvo se pup otvara na vrhu grane pa se postepeno otvaraju pupovi prema unutra.


Evo valjda je malo pomoglo :)
Najte kaj zamerit :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #12 : 18-01-2010, 10:16:27 »
Jos jedan koristan savjet.U kasno proljece prije nego izneses van,posadi u malo vecu i dublju posudu,moze biti bilo kakva,da ti drvce ojaca i da ti ojaca korjenje.S obzirom da je sada formirana u nakakvom metla stilu,malo joj prorjedi krosnju,ima previse grancica. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DrDrozozO

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #13 : 18-01-2010, 21:10:27 »
hvala ti za savete :)... Ali sada imam malo vise muka. od jednom je pocela da vene i joj opada lisce. Za ove praznike sam je odneo kod devojke gde je billa oko 10 dana, i za to vreme je pocela ubrzano kao da se susi... Ona je sve radila po propisu. Listovi su na krajevima postali skroz crni i poceli da se skvrcavaju. tako da sad nemam pojma sta da radim... Mada kada sam ja odsekao malu grancicu sa koje je otpalo lisce ona je iznutra zelena.
       nemam sada aparat da je slikam ali cu poslati slike cim budem mogao...
pozz

Offline DonQuijote

Odg: japanska tresnja-pomoc,pocetnik!!!
« Odgovori #14 : 18-01-2010, 22:38:17 »
Ne bi htio prejudicirati dijagnozu ali kada listovi crne od ruba prema unutrašnjosti, to može biti znak truljenja korijena. Vjerojatno je previše zalijevala