Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: upomoć, neočekivani bonsai  (Posjeta: 9155 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline audrey

upomoć, neočekivani bonsai
« : 14-12-2009, 21:21:23 »
eto, slučajno sam dobila bonsai prije par dana. htjela bih se lijepo brinuti o njemu, ali nisam bila spremna, dobila sam ga kao iznenađenje. pa ako mi netko može pomoći i reći koja je vrsta:

hvala!

Offline Andrija Zokić

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #1 : 15-12-2009, 08:23:15 »
To nije bonsai, iako trgovci vole nazivati svakakve biljke bonsaima, i svakakvu zemlju bonsai zemljom i svakakva gnojiva bonsai gnojivima. To je nekakva ukrasna biljka a bonsai je kilometrima daleko od nje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #2 : 15-12-2009, 09:24:07 »
To je adenium.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline lea

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #3 : 15-12-2009, 10:33:01 »
Ma kakvi to je neki fikus!
Pozdrav iz Crikvenice!

Offline DonQuijote

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #4 : 15-12-2009, 11:21:47 »
Po deblu i izgledu ozračene deformirane mrkve mi liči na ginseng

Offline Marija

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #5 : 15-12-2009, 11:28:51 »
Po deblu i izgledu ozračene deformirane mrkve mi liči na ginseng

je imaš pravo. Nisam obratila pažnju na lišće, adenium ima oble. Ovo je ficus ginseng!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Minae111

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #6 : 23-12-2009, 15:26:47 »
Evo jos jednog novajlije :)

Da ne otvaram novu temu, ovde bih zamolila za bilo kakvu pomoc.
Nedavno sam dobila bonsai Carmona i iscitavajuci tekstove potpuno sam se pogubila i imam utisak da to nikada necu savladati...moze neki sazetak :)

- shvatila sam da orezivanje i ishrana mogu da sacekaju do proleca (taman da udjem u "fazon")
- sto se tice navodnjavanja..uglavnom su saveti vezani za ucestalost..ali..koliko vode? da li destilisane ili..? da li orosavati ili kvasiti zemlju ili ulivati u tacnu?
- da li je ova vrsta sobna?

svaka pomoc je dobrodosla da ovo lepota ne uvene drugi dan

Pleaseeee :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #7 : 23-12-2009, 18:15:10 »
Proguglaj malo po forumu -pocetnici pitaju.Imas na vise mjesta pitanja i odgovore o Carmoni-cajno drvo da se ne ponavljamo stalno.Carmona nije bas zahvalna vrsta za nase podneblje,tako da se nemoj cuditi ako ti pogine.Dogada se i nama sa 15 godina iskustva.Imam dvije ali samo iz znatizelje.Ako zelis imati nesto u stanu nabavi si nesti iz mediteranskog podneblja,imati ces vise uspjeha i manje brige.Ili nesto autohtono iz kraja u kojem zivis. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #8 : 25-12-2009, 21:20:18 »
Jos samo da ti kazem ovo.Kad se duze bavis sa bonsaima onda shvatis da to nije niti B od bonsaija.Ja za jedan dan u sumi povadim sto grabica od kojih svaki vrjedi vise nego taj kupljeni.To u trgovinama prodaju ljudima koji nemaju pojma sto je pravi bonsai.Ja sam kupio Carmonu u Merkuru za sto eura.Kad sam je donio kuci i cjelu obradio i ocistio,shvatio sam da je i ona treca klasa.Sto reci :question:Nase trziste i nasi tzv.vrtni centri jos nisu vidjeli pravog bonsaija.Mozda kad udemo EU. :verycool:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #9 : 27-12-2009, 08:38:02 »
:Nase trziste i nasi tzv.vrtni centri jos nisu vidjeli pravog bonsaija.Mozda kad udemo EU. :verycool:
Jesu, bilo ih je jedno kratko razdoblje u MBM-u ali to je kratko trajalo i imali su cijenu koja je bila normalna za takve bonsaie ali za nas neprihvatljivo visoka. Malo tko si može dozvoliti da izdvoji dvadesetak tisuća kuna za drvo.. Baš sam ovih dana opet navratio tamo. Stoje im on dva burgerianuma i još uvijek koštaju  nešto više od 5 tisuća, a gotovo su upropašteni.  na Njima bi trebalo početi sve od početka

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #10 : 28-12-2009, 20:25:47 »
To se dogada u vrtnim centrima i sa drugim malo boljim sadnicama.Vidis da propadaju,suse se od nebrige i neznanja oko odrzavanja,ali cjena nejde dolje.Rade im propadnu nego da spuste cjenu.Takva je valjda poslovna politika.... :loco:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #11 : 29-12-2009, 08:26:47 »
A da. Imali su jednu veliku pošiljku drva i među njima se moglo naći stvarno dobrih stvari. Samo to je bilo tak skupo za naše pojmove da se baš i nije prodavalo i počelo je rapidno propadati. BK Zagreb je organizirao akciju i spasili smo što se spasiti dade, nešto smo i zaradili a onda je večinu drva kupio neki dubrovački hotel i to je najvjerojatnije krepalo jer teško da su znali održavati kako treba.
Ostali su burgerijanumi i njih nisu uspjeli ubiti usprkos trudu koji su uložili u to. :hihihi:
Oba imaju dobra debla i od jednog bi se čak dalo napraviti vrhunsko drvo ali opet su zeznuli stvar. Pustili su mlade grane da prerastu, nisu ih orezivali niti ožičavali, pa se dogodilo da se stare grane posuše a krošnju čine mlade zelene i ravne šibe koje imaju lišća samo na vrhovima. Trebalo bi od početka početi raditi na krošnji. Cijena je oko 5000 ali daju i popust od 35 % 
Prošle godine sam bio pri lovi pa sam htio kupiti jednoga od njih ali za najviše 2500 kn. Nisu dali.
To bi zapravo bila dobra investicija jer drvo za nekih tri godine, ako se dobro napravi, može vrijediti trostruko, ali ja se time ne bavim zbog love i prodaje pa mi se ne daje velika lova za drva.
Šteta za njih jer i dalje propadaju i teško da će preživjeti još godinu dana u tim uvjetima.

Offline Vjeran

Odg: upomoć, neočekivani bonsai
« Odgovori #12 : 16-01-2010, 20:02:10 »
Zato mi je drago što se bavimo bonsaima. Išao sam raditi priču u jedan dobar rasadnik na Međimurskom području i zapamtio ovo. Drvo je luksuz. Posjedovati dobro drvo je luksuz. Samo treba znati što će za 2, 3 ili čak dogodine biti inn. A slažem se kad Radovan veli da će se stvari promijeniti kad Europa dođe k nama.
Osobno znam da kod nas cijenkanje ponekad dolazi u obzir, a poneki šefovi rasadnika ni neznaju zapravo što imaju u ponudi. Drva koja propadaju bacaju, a na nama je da tražimo njihove greške. Samo malo treba bolje piknuti nos u gomilu robe kojom naš žele privuči. Primjer je jedan moj bonsai frend koji je 2 velika i "suha" kineska brijesta dobio za 0 kuna. Stavio ih je u veću posudu, pincirao suhe izbojke...Sad se sve zeleni od zdravih listova...
Počevši se baviti bonsaijem i u nadi da čim prije posjedujem nešto nalik bonsaiu, i sam sam par puta kupio drvce. Nakon dužeg promatranja shvatio sam da za gotovo "bonsai" drvo neću dati više ni kune, jer je u pitanju hiper produkcija. Uzgoje 1 veliku Carmonu koja kod njih raste ko kod nas krumpir, odrežu deblje grančice, nabiju u zemlju da puste korijenje i onda u zemljama kao što je naša prodaju maglu za 800 posto veću cijenu...Jednostavno se ne isplati...
Navek zgine onaj ki živi pošteno