Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: carpinus betulus Br:6  (Posjeta: 8358 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

carpinus betulus Br:6
« : 29-12-2009, 09:05:20 »
...grab kroz dvije godine uzgoja.

Offline DonQuijote

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #1 : 29-12-2009, 11:18:45 »
Odličan napredak za tako kratko vrijeme :great: Baš fino elegantno drvce

Offline Ivan B

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #2 : 29-12-2009, 13:58:25 »
Taj nebari i to deblo su predobri :......odličan primjerak  :great:....samo me zanima koja je prednja strana......jer na slikama izgleda odlično....

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #3 : 29-12-2009, 14:08:56 »
Čuj stari, meni se ovo jako sviđa. Baš je ok  8)

Offline Andrija Zokić

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #4 : 30-12-2009, 08:45:26 »
Odlično stablo i dobro ožicano, za 2 godine prilično vidljiv napredak.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #5 : 30-12-2009, 10:22:04 »
Na prvi pogled djeluje simpatićno! ...sad ću malo gunđati  :diablo:
...snaga stabla u donjoj trečini je preskromna za gornje dvije trečine, koje su naglašene masom gornjeg dijela stabla plus krošnjim koja se još mora razviti. Ako se nastavi u ovom smijeru, bez obzira na nebari... stablo će djelovati preteško u gornjem djelu.
Po  meni postoje dva pristupa... nastaviti u tvom smjeru i svake sezone uklanjati suvišnu masu krošnje (i sebe lovim da to radim) ili odmah drastično srezati i usmjeriti rast, da na ovom fenomenalnom nebariu i muvingu, izraste primjerena krošnja... eto moje dvije kune doprinosa  :idiot:

Offline Marija

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #6 : 30-12-2009, 10:46:33 »
Zašto zbijati i skraćivati, ovo je elegantno stablo i "trpi" odlično ovu visinu!
Lijepo je izbalansirano! Bravo Gal!
Da sam ga vidjela negdje na nekoj izložbi i da ne piše čuje je znala bih da je Galovo  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #7 : 30-12-2009, 11:12:18 »
Zašto zbijati i skraćivati, ...

Ne mislim na zbijanje, visina je dobra, a...zato jer ja to tako vidim, ma što drugi mislili o tome i iznošenje mog mišljenja nema nikakve indicije narušavanja nečijeg drugog pogleda na ovaj grab, jer ono je samo moje i samim tim subjektivno, kao i svako drugo mišljenje koje je opet subjektivno za sebe...
...sad elaborirati zašto... predugo bi trajalo, a vezano je uz estetiku i hortikulturu... možda negdje nekad usmeno  :turpija:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #8 : 30-12-2009, 11:57:44 »
... evo brzinskog virtuala... dakle vrh krošnje ili njenu gornju polovinu, treba graditi na nekoj od grana, što govori da je prvi korak... drastično skračivanje. Ako se ostane na sadašnjoj konstrukciji, godinama če grane debljati drvo i izgledat će sve ružnije i teže u gornjem dijelu. Ovo je projekt od 5-10g... nikako instant riješenje  :verycool:

Offline Vjeran

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #9 : 15-01-2010, 00:10:47 »
Grab je lijep, al imam jedno pitanje. Ova stražnja grana (vijugava)? Nije pravilo da grana preko grane nesmije ići, il si to ostavio zbog jačeg umjetničkog dojma?...Il neka pravila nisu tolko bitna? Ak gledamo Japance ;) :question:
Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline DonQuijote

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #10 : 15-01-2010, 06:46:53 »
Ovdje  je ozračje da se pravila pridržavaš ako ti odgovara  :mdr: Ne treba se previše opterećivati pravilima, pogotovo ne treba biti rob nabubanih pravila koje treba doživljavati više kao smjernice nego kao stroge zakone

Offline gal

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #11 : 15-01-2010, 09:31:12 »
Grab je lijep, al imam jedno pitanje. Ova stražnja grana (vijugava)? Nije pravilo da grana preko grane nesmije ići, il si to ostavio zbog jačeg umjetničkog dojma?...Il neka pravila nisu tolko bitna? Ak gledamo Japance ;) :question:
...isto tak kak ti je i Don rekao, ovdje svi prihvaćaju sve (mislim kritike), a radi svak po svome. Konkretno ovaj grab nema prednju stranu niti će je ikada imati (dok sam mu ja vlasnik naravno (a biti ću )). Kad bi imao samo jednu ili više prednjih strana tada bi se dalo naštimati da se neke grane ne križaju, ali ovdje bi to bilo žrtvovanje u smisli da drvo izgleda savršeno s jedne, a loše sa ostalih strana. Dakle pravila je dobro znati, još je bolje razumjeti ih, a najveći je gušt kršiti ih ako znaš kaj radiš...

Offline Marija

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #12 : 15-01-2010, 09:55:16 »
Ima nešto i u gledanju stabala.
Mislim da ga treba promatrati kao kompaktnu cjelinu, sa svih strana da bude uvjerljiv, naravno.
Neki promatrači ne gledaju tu cjelinu i ne osjećaju svoj dojam stabla, već racionaliziraju, ulaze u detalje krošnje i traže neke nazovi greške. To je dobar način da se "propusti" stablo.  :smile:

Osim toga fotografija je 2D prikaz nečeg trodimenzionalnog, pa ono što na slici izgleda kao "križanje grana" gledajući frontalno, u stvarnosti je grana na svom mjestu koja daje dubinu ili koja gledama iz drugog kuta stoji na svom mjestu!

Evo nekidan smo bili kod Maria. Borovi smu mu bili složeni skladišno-zimski da im nismo mogli prići sa svih strana, i opet mi se potvrdilo da kod tako kompleksnog materijala su slike samo sjenka punog karaktera stabla koji se može doživjeti jedno uživo.

 :bolje:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #13 : 15-01-2010, 16:12:22 »
Zato ja i mrzim fotografirati svoja stabla jer mi na slikama nikad nisu kao u prirodi.Kad bi ih fotografirao strucnjak sigurno bi bilo drugacije.Ponekad prode par godina da mi stablo nije naj-naj,a onda prodem pored njega imam viziju :tup:odem na brzinu po skare,porezem,povezem i zadovoljan sam. :smile: 
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gal

Odg: carpinus betulus Br:6
« Odgovori #14 : 15-04-2010, 07:38:40 »
...u posudi...