Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: NOVI YAMADORI  (Posjeta: 85093 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #15 : 29-01-2010, 20:32:48 »
Odličan! Sad ga samo pazi godinu dana pa onda na posao. :sretan:
Jel to pravi Jurica napokon?
Da to je pravi Jurica
Baš tako čuvat , hranit i zalijevat .

Offline Marija

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #16 : 29-01-2010, 20:50:26 »
Koja krasna "metla"  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #17 : 29-01-2010, 21:58:27 »
Orientalis broj 2 ove godine.

...ja ću samo reći da me iznimno raduje tvoj velik napredak ... BRAVO  :great:

Offline DonQuijote

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #18 : 29-01-2010, 22:10:12 »
Napredak je evidentan, drva sve bolja, ovaj mi je jako dopada... ali dao bih ti jedan savjet, ako te neće smetati.
 Ova velika grana desno, ova predebela koju si odrezao. Zašto tako uz drvo? Taj će ožiljak uvijek izgledati ravno i umjetno a da potpuno zaraste trebati će mu vječnost. Da ostaviš mali batrljak imao bi izbor i mogao bi napraviti prirodniji lom drveta. Ovako odrezati možeš uvijek, pa mi nije jasno zašto si to napravio odmah i to na taj način. Kud žuriš?

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #19 : 29-01-2010, 22:19:34 »
Ova velika grana desno, ova predebela koju si odrezao. Zašto tako uz drvo? Taj će ožiljak uvijek izgledati ravno i umjetno a da potpuno zaraste trebati će mu vječnost. Da ostaviš mali batrljak imao bi izbor i mogao bi napraviti prirodniji lom drveta. Ovako odrezati možeš uvijek, pa mi nije jasno zašto si to napravio odmah i to na taj način. Kud žuriš?
Neznam možda sam i požurio,ali šta je tu je. Rez te grane sam odmah drilericom udubio radi boljeg kalususiranja.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #20 : 29-01-2010, 22:24:29 »
Ova velika grana desno, ova predebela koju si odrezao. Zašto tako uz drvo? Taj će ožiljak uvijek izgledati ravno i umjetno a da potpuno zaraste trebati će mu vječnost. Da ostaviš mali batrljak imao bi izbor i mogao bi napraviti prirodniji lom drveta. Ovako odrezati možeš uvijek, pa mi nije jasno zašto si to napravio odmah i to na taj način. Kud žuriš?
Neznam možda sam i požurio,ali šta je tu je. Rez te grane sam odmah drilericom udubio radi boljeg kalususiranja.

...imam samo jednu sezonu iskustva iza sebe sa orientalisima...na velikom klampu sam na isti takav način uklonio 3 debele grane... kroz sezonu, kalus je dobrano prekrio ranu, a "živo" drvo je poprimilo boju sličnu kori... moralo se jako dobro pogledati da se to vidi... naravno, kalus će biti jaći koliko je drvo jako... a za ovo tvoje... nema brige... to će u 6mj biti neprepoznatljiv grm!

Offline Andrija Zokić

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #21 : 29-01-2010, 22:36:13 »
Drvo kalusira najbolje na mjestima gdje protiče najviše energije tj. mjestima gdje deblja. Na jednom stablu veliki ožiljak može zarasti brže od malog ako je na takvom mjestu, to sam primjetio na svojim grabovima.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #22 : 29-01-2010, 22:46:37 »
Drvo kalusira najbolje na mjestima gdje protiče najviše energije tj. mjestima gdje deblja. Na jednom stablu veliki ožiljak može zarasti brže od malog ako je na takvom mjestu, to sam primjetio na svojim grabovima.

...baš tak!

Offline DonQuijote

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #23 : 29-01-2010, 23:32:11 »
Ja bi ipak ostavio mali batrljak koji onda možeš ili obrađivati ili ga tako u potpunosti maknuti. Takva velika rana bi bolje izgledala nepravilna, ne znam jel kužtite što mislim, onako kombinacija konkavno konveksnog, a ne obična rupa ili kalus

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #24 : 29-01-2010, 23:59:33 »
Ja bi ipak ostavio mali batrljak koji onda možeš ili obrađivati ili ga tako u potpunosti maknuti. Takva velika rana bi bolje izgledala nepravilna, ne znam jel kužtite što mislim, onako kombinacija konkavno konveksnog, a ne obična rupa ili kalus

...je, te razmem... i takva odluka se donosi nakon dosta promatranja drveta i razmišljanja što želiš, pa se slažem s tobom da ne treba u startu brzati i ukloniti što taj tren misliš da smeta... to se stigne kad vegetacija krene, jer tada će i početi "zarastanje", no Jurica i svi mi to naućimo na vlastitom iskustvu... jer nekoj kreaciji paše ovo a nekoj ono.. i to uz estetiku je tak kak veliš, a hortikulturalno ... sama snaga drveta i ovo kaj A veli...

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #25 : 30-01-2010, 08:44:51 »
Ja bi ipak ostavio mali batrljak koji onda možeš ili obrađivati ili ga tako u potpunosti maknuti. Takva velika rana bi bolje izgledala nepravilna, ne znam jel kužtite što mislim, onako kombinacija konkavno konveksnog, a ne obična rupa ili kalus
U potpunosti te shvaćam što želiš reći. Samnom je stvar takva da možda kvalitetan Yamadori umijem pronaći , održat ga na životu i pružat mu sve što mu je potrebno.
Kada nastupi faza daljnjeg uređenja tj. što se tiče estetske strane tu nekako zablokiram. Nisam neka umjetnička duša , a to se po mom mišljenju baš i neda naučiti pa zato odsvud tražim savjete.  :dunno:

Offline Marija

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #26 : 30-01-2010, 10:01:57 »
Ako imaš filig za naći ovako dobar materijal, Jurica, ništa ne brini. Oblikovanje krošnje polako dolazi sa jačanjem samopouzdanja, a samopouzdanje dolazi jedino i isključivo kroz rad. Dakle step by step.  Učit ćeš na tim kvalitetnim stablima.

Što se tiče ostavljanja bartljka, to nikako kod listopadnih vrsta - ako je rez ravan ili još malo udubljen (možeš ga nepravilno udubiti sfernim škarama, tako da odlamaš komadić, po komadić prema unutra), bolje će kalusirati. Batrljci ne kalusiraju.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #27 : 31-01-2010, 12:37:18 »
Što se tiče ostavljanja bartljka, to nikako kod listopadnih vrsta - ako je rez ravan ili još malo udubljen (možeš ga nepravilno udubiti sfernim škarama, tako da odlamaš komadić, po komadić prema unutra), bolje će kalusirati. Batrljci ne kalusiraju.


 :hair:
Aaarghhhh, zašto mene nitko ne razumije :hair: nisam mislio ostaviti jin nego batrljak koji se kasnije može uređivati po želji kombiniranjem konkavnog i konveksnog. Udubljivanje radi kalusiranja ne izgleda dobro i ako se dobro sjećam jednog Palovog predavanja onda je rekao ovako: Kalusiranje velikih grana nikada ne izgleda prirodno ako se udubi u startu. Uvijek će izgledati umjetno.

Offline Andrija Zokić

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #28 : 31-01-2010, 16:01:58 »
Što se tiče ostavljanja bartljka, to nikako kod listopadnih vrsta - ako je rez ravan ili još malo udubljen (možeš ga nepravilno udubiti sfernim škarama, tako da odlamaš komadić, po komadić prema unutra), bolje će kalusirati. Batrljci ne kalusiraju.


 :hair:
Aaarghhhh, zašto mene nitko ne razumije :hair: nisam mislio ostaviti jin nego batrljak koji se kasnije može uređivati po želji kombiniranjem konkavnog i konveksnog. Udubljivanje radi kalusiranja ne izgleda dobro i ako se dobro sjećam jednog Palovog predavanja onda je rekao ovako: Kalusiranje velikih grana nikada ne izgleda prirodno ako se udubi u startu. Uvijek će izgledati umjetno.

Ja te razumjem. U pravu si, bilo bi bolje, ali nije kasno da napravi nekakav nepravilni ožiljak, koji nije ovako pravilno okrugao.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: NOVI YAMADORI
« Odgovori #29 : 07-02-2010, 20:12:35 »
Dva nova drva izvađena ove subote.
Jedan Orientalis i Hrast.
Hrast totalno krivo momentalno posađen ,ali bit će vremena za drukčije pozicioniranje ako se primi.