Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova  (Posjeta: 10484 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bruno

Ima ljudi koji nose one bakrene narukvice.Jel oni primjete da su im nokti iz godine u godinu sve manji!!
Ne ožiče li uskoro prste bar "peticom",a budu li ustrajni,mogu se za par godina pohvaliti prekrasnim komadom jina na ramenu!

Offline Ivan B

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #1 : 19-02-2010, 10:24:27 »
Bakrovi spojevi(Cu2+) su poznati po svojoj otrovnosti, ali većinom oni koji su topljivi u vodi. Bakrov oksid se ne stvara na površini bakra stajanjem u atmosferi koja sadrži kisk, ako je žica paljena onda ga ima. To je crni prah netopljiv u vodi stoga mislim da nije opasan za biljke. On je opasniji za ljude i životinje jer ako se proguta i u maloj količini reagira sa želučanom kiselinom te na taj način nastaje otrovni spoj(jer bakrovi spojevi su kumulativni otrovi jer se sakupljaju u tjelu, a još spadaju pod spojeve teških metala). Ako je bakar dugo izložen kisiku iz atmosfere i visokoj vlazi u zraku prekriva se slojem patine. Pazi Biljke i životinje vole i ne vole različite stvari stoga nemožemo reći da ako nešto je opasno za životinje je opasno i za biljke.

Offline Andrija Zokić

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #2 : 19-02-2010, 21:56:53 »
Neki govore da se bakrenom žicom ne bi trebalo vezivati korijenje za posudu (kako bonsai ne bi ispao) jer je to loše za korijen, međutim vidim da mnogi uzgajivači to rade. Zna li netko nešto o tome?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #3 : 21-02-2010, 00:10:14 »
Koliko ja znam, sam bakar ne može biljci nikako da šteti, jer je stabilan i ne oksiduje na vazduhu (patina varira po sastavu i zavisi od nečistoća u vazduhu, ali žice uglavnom ne stoje toliko dugo na drvetu da bi se formirala patina). S obzirom da se žice prije ožicavanja spaljuju, nastaje CuO koji reaguje lako sa kiselinama ali ne reaguje sa vodom. Nigdje nisam našao je li škodljiv po biljku, ali mislim da su koncentracije previše male da bi ostavljale neke posledice...

Offline Ivan

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #4 : 04-05-2010, 15:33:28 »
Koliko se sećam, bakarni oksi-hlorid ("bakarni kreč") se koristi za premazivanje kontejnera u rasadničkoj proizvodnji šumskih sadnica . On sprečava rast korena - kada vrh korenčića naiđe na bakarni kreč prestaje sa rastom (svrha je sprečavanje kovrdžanja korena u kontejneru).
Ovo su nas učili na fakultetu, ali to je bilo pre skoro 15 godina, možda bi trebalo proveriti :)
Mislim da su spominjana i neka druga bakarna jedinjenja...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #5 : 04-05-2010, 17:31:11 »
...bakarni oksi-hlorid ...On sprečava rast korena - kada vrh korenčića naiđe na bakarni kreč prestaje sa rastom (svrha je sprečavanje kovrdžanja korena u kontejneru)

Ne sprečava doslovno rast korijena! Bitno je ovo što pišeš u zagradi... je ne raste u krug po kontejneru, nego se kao i grane, remificira ravnomjerno, kao kad mi krošnju režemo da bi bacila bliže deblu, tako i bakreni kreč, vrši funkciju škara u posudi.

Offline Ivan

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #6 : 04-05-2010, 20:08:30 »
Sprečava rast vrha korenčića  ;)

Offline dijxtra

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #7 : 26-03-2012, 17:31:25 »
Imamo li kakvih novih saznanja po pitanju vezanja korijena bakrenom žicom? Doma imam samo bakrenu žicu koja još k tome nije spaljena i sad ne znam bil ju koristio za vezanje korijena ili ne bi. Da li itko ovdje to prakticira i kakve su posljedice?

Offline Aleksa

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #8 : 26-03-2012, 18:37:16 »
Ako nije spaljena to je još bolje jer ima izolaciju tako da bakar nije oksidovao... Ako uopšte bakar i ima takvo dejstvo.

Offline DonQuijote

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #9 : 26-03-2012, 19:24:15 »
Ja mislim da je to urbana legenda   :zabezeknut:
Na nekoliko mjesta sam naišao na taj podatak ali ne vjerujem

Offline dijxtra

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #10 : 26-03-2012, 21:30:20 »
Ako nije spaljena to je još bolje jer ima izolaciju tako da bakar nije oksidovao... Ako uopšte bakar i ima takvo dejstvo.
Ako misliš na klasičnu (gumenu?) izolaciju, onda ju nema. Radi se o starim gromobranima koji su iz nekog razloga završili na otpadu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #11 : 26-03-2012, 22:27:17 »
Ja do sada nisam primjetio da bakar ima negativne posljedice po drvo.Bespotrebno se time zamarate.Ima puno drugih stvari koje su puno važnije za dobrobit drvca.Kao na primjer- :zalijevanje:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Luc de Fuc

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #12 : 26-03-2012, 22:38:25 »
daj leepi veži to drvo i bok! don't worry be happy...  :idiot:

Offline Andrija Zokić

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #13 : 26-03-2012, 22:45:11 »
Mi vežemo bakrenom. U zadnje vrijeme i pocinčanom. Tvrđa je i jeftinija.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline dijxtra

Odg: O uticaju bakar-oksid-nečeg iz žice na smanjenje listova
« Odgovori #14 : 27-03-2012, 16:47:01 »
daj leepi veži to drvo i bok! don't worry be happy...  :idiot:
Oooo, buraz, daleko od toga da se ja živciram :-D Nema ti kod mene worry. Al da sam jebeno znatiželjan, jesam :-D Tak da me to kopka, kopka. Al sam unatoč tome skoro sva drva ove sezone usidrio bakrom :-D