Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: molim vas za pomoć  (Posjeta: 9823 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nathanael

molim vas za pomoć
« : 27-02-2010, 17:26:07 »
dobio sam na poklon bonsai. malo sam istraživao i saznao sam da je drvce iz porodice zelkova. to stabalce je pogodno za indoor bonsai. listovi na bonsai drvcu počeli su otpadati nakon mjesec dana koliko je kod mene sad. u isto vrijeme pojavii su se novi pupovi i rastu nove zelene grančice. Međutim ono što me najviše muči je to da korjen izlazi van iz otvore za drenažu na dnu a čuo sam da to nije ok. da li da idem na obrezivanje korjena sad ili da čekam jesen molim vas pomognite da mi drvce ne umre. hvala

Offline tomislav

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #1 : 27-02-2010, 18:19:00 »
dobio sam na poklon bonsai. malo sam istraživao i saznao sam da je drvce iz porodice zelkova. to stabalce je pogodno za indoor bonsai. listovi na bonsai drvcu počeli su otpadati nakon mjesec dana koliko je kod mene sad. u isto vrijeme pojavii su se novi pupovi i rastu nove zelene grančice. Međutim ono što me najviše muči je to da korjen izlazi van iz otvore za drenažu na dnu a čuo sam da to nije ok. da li da idem na obrezivanje korjena sad ili da čekam jesen molim vas pomognite da mi drvce ne umre. hvala


presadiš ga slobodno sad ti je vrijeme... izvadiš ga iz posude i orežeš mu jednu trećinu korjena i ponovno ga vratiš u tu posudu...

Offline nathanael

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #2 : 28-02-2010, 12:32:10 »
e hvala ti puno. to ću i napraviti. nego molim te reci da li da mu dam NPK kad ga presadim. da ga nahranim malo. i kako često da mu dajem to. ono malo sam čitao pa negdje piše u doba kada raste znači proljeće ljeto svaka 2-3 tjedna.

Offline Ivan B

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #3 : 28-02-2010, 12:46:04 »
e hvala ti puno. to ću i napraviti. nego molim te reci da li da mu dam NPK kad ga presadim. da ga nahranim malo. i kako često da mu dajem to. ono malo sam čitao pa negdje piše u doba kada raste znači proljeće ljeto svaka 2-3 tjedna.
Poslije presađivanja nikako prihranjivati, dok se korijen ne obnovi i ne ''privikne'' na supstrat jer možeš ozbiljno ugroziti biljku. Možeš ga početi prihranjivati tek negdje u 5 mj....

Offline nathanael

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #4 : 02-03-2010, 19:16:12 »
ok evo nabavio sam zemlju bas za bonsai ono standard bonsaierde. međutim čitao sam dosta na ovomm forumu ali i na drugima za ekspandiranu glinu. ja sam iz čakovca pa mi je mursko središće blizu, zato mogu lako doći do agrohoblaja i njihovog floreopora kojega ste i vi spominjali.
da li preporučate to. i da li da u cijelosti koristim floreopor ili da ga izmješam sa bonsaierde (ako da u kojem omjeru). na dno mislim svejedno staviti granule floreopora radi bolje hidratacije.


Offline Andrija Zokić

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #5 : 02-03-2010, 19:22:05 »
Floreopor 15-20%, Bijeli trest 80-85%.
Te zemlje za bonsai koje se prodaju u našim trgovinama su uglavnom puno lošije a skuplje od ove kombinacije gore. Napiši koji je sastav od bonsaierde.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #6 : 02-03-2010, 19:49:08 »
Floreopor 15-20%, Bijeli trest 80-85%.

Kaj si počel iz sjemena uzgajat bonsai ?
 :question:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #7 : 02-03-2010, 20:41:37 »
Ako je to klasična Zelkova ili Kineski brijest kakve prodaju u našim vrtnim centrima,posađen u posudici od cca 20 cm onda je i omjer mješavine dobar.Nije to Mario nebari od 30-40 cm kao tvoji.Tebi trebaju jedna kolica mješavine a njemu 1 litar. :happy2:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #8 : 02-03-2010, 20:59:03 »
Floreopor 15-20%, Bijeli trest 80-85%.

Kaj si počel iz sjemena uzgajat bonsai ?
 :question:

Ops lapsus! Floreopor 80-85%, Bijeli trest 15-20%.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline nathanael

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #9 : 02-03-2010, 22:52:15 »
sutra ću napisati sastav bonsai erde.vani mi je. do sada je bio posađen u takvoj zemlji.

evo slike drvca. visoko je cca 25 cm. ne držim ga inače tu na stolu to je samo za potrebe slikanja.

Offline nathanael

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #10 : 04-03-2010, 13:25:29 »
ta bonsai erde koju imam je od composane - vrećica je cijela izlizana i ne vidi se sastav najbolje. ono što sam vidio je da ima kvarcnog pijeska,kokosova vlakna ph vrijednost (CaCl2) je 5,0-6,5. imam i floreopor pa ću pomiješati sa tim.

ja ću staviti tu slike pa vas molim za neke smjernice. jedna slika je korjenje koje izlazi iz otvora za drenažu na dnu posude a jedna slika su listovi koji postanu žuti i otpadnu.

Offline nathanael

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #11 : 04-03-2010, 13:29:00 »
evo i korjena. dali da presađujem?

ako da onda je postupak ovakav: drvce izvadim van raspletem korjenje i uklanjam zemlju sa drvenim štapićem. da li da uklonim svu zemlju ili onu oko korjenove bale ostavim?

obrežem korjenje, otprilike 1/3. molim vas ispravite me/usmjerite ako je nešto krivo

Offline DonQuijote

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #12 : 04-03-2010, 15:32:31 »
evo i korjena. dali da presađujem?

ako da onda je postupak ovakav: drvce izvadim van raspletem korjenje i uklanjam zemlju sa drvenim štapićem. da li da uklonim svu zemlju ili onu oko korjenove bale ostavim?

obrežem korjenje, otprilike 1/3. molim vas ispravite me/usmjerite ako je nešto krivo
Možeš i isprati, biti će ti lakše nego sa štapićem. Ukloni svu zemlju, raspleti, skrati. Mrežicu na otvor, Na dno pusude stavi stavi sloj nečeg krupnijeg. Na to drvo, korjenje vežeš žicom da se drži za posudu, pomalo nadosipavaš tlo i štapićima vrtiš da si siguran da nije ostalo velikih zračnih jastuka, tj. da  si siguran da je sav korijen u tlu, i to bi trebalo biti to. :great:
Ako nisi siguran ili te je baš frka, javi se pa ćemo ti pomoći.

Offline nathanael

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #13 : 04-03-2010, 17:18:26 »
da čitao sam to i nabavio sam i mrežicu i žicu. samo nisam shvatio ''korjenje vežeš žicom'', ja sam mislio žicu nekako oko debla pa za posudu da stoji. ali recite vi kako je najbolje napraviti. ako vežem korjen, zar neće onda žica pod zemljom ostati i kako ću je ukloniti.

a na mrežicu sam mislio staviti floreopor za hidrataciju, pa onda staviti taj bonsai erde i zadnji sloj opet floreopor. ili da i ovu zemlju miješam sa floreoporom.

inače puno hvala ljudi na savjetima, čitam dosta toga na internetu i imam posuđene knjige iz knjižnice ali informacije su različite i nije isto teorija i praksa pa onda bolje da mi vele ljudi koji su radili to.

Offline nathanael

Odg: molim vas za pomoć
« Odgovori #14 : 04-03-2010, 17:23:33 »
e da i sad kad sam pomnije promatrao zemlju vidim da na njoj ima malih crvenih bubica. mislim da su to grinje. na stablu ilistovima ih nema samo po zemlji. ali sad ako ću mijenjati zemlju onda ću i te nametnike izbaciti valjda.