Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: acer palmatum  (Posjeta: 4555 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bruno

acer palmatum
« : 28-04-2010, 06:56:39 »
u Jadra mi se smiješi jedan javor,a teta kaže da je Fireglow,uvoz iz Italije.Neloše je visine oko 2m,tako da je debljina debla nekih 2,5-3cm, a starost oko tri godine,nisam gleda deklaraciju.Zavest ču tetu pa mi možda dopusti malo ga prokopkat da mu vidim nebari,a i opalit ču i koju sliku (nisam primjetio di je možda nakalemljen)
Čitao sam na forumu o acerima al nisam vidija da se spominje fireglow.Kakva su iskustva? Kad bi sve bilo ok i ja ga premjestio u svoj vrt kakva bi mi trebala bit daljnja postupanja? Dali ga presaditi u supstrat s obzirom da je prošlo baš rano proljeće a nije neka mladica pa pretpostavljam da je napunio posudu korjenjem?  
Dali ga odmah (na oduševljenje žene) skratiti na pretpostavljenu visinu i bacit prekrasnu crvenu krošnju? Tretiram li ga u tom slučaju kao yamadori i ne gnojim ga neko vrijeme?                                                                                                                      

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: acer palmatum
« Odgovori #1 : 29-04-2010, 08:45:13 »
Objasni ti teti da tebi treba samo 30 cm a ostalo si neka uzme.Tako i platiš.Ako misliš toliko rezati onda ga nemoj presađivati,nego ga ove godine ostaviš u istoj posudi.Dobro prihranjuješ i radiš na novom stablu i budućim granama. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline cile

Odg: acer palmatum
« Odgovori #2 : 29-04-2010, 12:35:31 »
margotiraj pa imate i ti i teta :hihihi:

Offline Marija

Odg: acer palmatum
« Odgovori #3 : 30-04-2010, 19:17:14 »
u Jadra mi se smiješi jedan javor,a teta kaže da je Fireglow,uvoz iz Italije.

Mislim da Čajko ima ovdje najviše iskustva s javorima ... i Mladen je nešto spominjao na forumu da su var. atropurpureum i disectum komplicirani za uzgoj.
Ne trebaš ga tretirati kao yamadori jer je kompaktan korijenov sistem i jer je stablo ukorjenjeno.

P.S. Ajme, nisam ti kupila gnojivo, sorry. Otići ću u ponedjeljak  :jezik:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: acer palmatum
« Odgovori #4 : 30-04-2010, 22:11:04 »
Teta je dala da kopam,ne izgleda loše al odmah ispod površine je gusta mreža bale pa se i ne može puno čeprkat.Sad ču se ja mislit pa če ga netko drugi kupit.Vidit čemo..
Jučer sam bija po Kaštelima pa sam svratija i po gnojivo (isto hvala).Istovremeno sam u autu ima različitih praškova, malih kesica i digitalnu vagu. Pa ti sad objasni prometnoj da je to za gnojit tamo neka mala stabla..

Offline Marija

Odg: acer palmatum
« Odgovori #5 : 01-05-2010, 19:45:20 »
Teta je dala da kopam,ne izgleda loše al odmah ispod površine je gusta mreža bale pa se i ne može puno čeprkat.Sad ču se ja mislit pa če ga netko drugi kupit.Vidit čemo..

svakako bi bilo dobro da ima nebari  ;)
ako nema, ja ne bih davala tolike novce za njega   :dunno:


Jučer sam bija po Kaštelima pa sam svratija i po gnojivo (isto hvala).Istovremeno sam u autu ima različitih praškova, malih kesica i digitalnu vagu. Pa ti sad objasni prometnoj da je to za gnojit tamo neka mala stabla..

Meni je najgore kada na otpadu kupujemo bakar pa nas pitaju: A zašto će vam to? - kao da to ima nekakve veze  :haaaahaaaaa:
Najdebilnija je opcija spominjati biljke osobi koji guta samomoglasnike .... tako da kažemo da nam treba za makete.
Aha - na to nam znalački odgovore....  :happy2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: acer palmatum
« Odgovori #6 : 01-05-2010, 20:18:26 »
kopamo ispod kaštela hadronski sudarač čestica pa nam treba malo više za zavojnice

Offline Marija

Odg: acer palmatum
« Odgovori #7 : 02-05-2010, 11:00:03 »
kopamo ispod kaštela hadronski sudarač čestica pa nam treba malo više za zavojnice

da,da, znala sam da je priča s brodovima samo paravan  :happy2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai