Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: maslina pomoć  (Posjeta: 4258 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adokoza

maslina pomoć
« : 20-08-2010, 11:12:32 »
pošto sam novi u bonsai svijetu i izvadio sam svoju prvu maslinu, molim pomoć i imam par pitanja

1. kako je oblikovati
2. dali rezati još grane i kako?
3. koliko mora mirovati?

slika:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: maslina pomoć
« Odgovori #1 : 20-08-2010, 13:20:35 »
Bilo bi najbolje da tu posadiš natrag u vrt i potražiš drugu,pogotovo ako živiš negdje uz obalu ili u zaleđu.Traži divlje masline i starije primjerke.Malo više potraži po forumu pa ćeš vidjeti što se traži i kako treba izgledati.U velikoj si prednosti kao početnik jer imaš odakle učiti i pokupiti sve najbolje što smo mi stvarali i do čega smo došli kroz godine rada i učenja. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: maslina pomoć
« Odgovori #2 : 20-08-2010, 13:46:14 »
Da li je to divlja ili pitoma maslina? Kada je izvađena i da li je to slika kako izgleda danas? Odakle si? To moram znati da ti odgovorim na 3 pitanja.
To što vidim gore je dobro orezano unatrag, eventualno se može otpilati i ta okomita najdonja grana jer će tada deblo dobiti bolji pokret.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline adokoza

Odg: maslina pomoć
« Odgovori #3 : 20-08-2010, 14:10:07 »
maslina je izvađena početkom ljeta, i ovo je sadašnje stanje, maslina je divlja rasla je u kamenjaru a iz Zadra sam i maslina je u dvorištu.

hvala

Offline Andrija Zokić

Odg: maslina pomoć
« Odgovori #4 : 20-08-2010, 14:43:31 »
Maslina ti treba baciti ovakve izboje da bi poduzeo prve korake u oblikovanju grana. Da li je tvoja uopće krenula? Maslina čak zna ne baciti ništa prvu sezonu, a onda iduću eksplodira. Kakav joj je nebari?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline adokoza

Odg: maslina pomoć
« Odgovori #5 : 20-08-2010, 14:50:31 »
nebari ima zadebljanje cca 4 cm uokolo, nije još bacilo ništa zato i pitam, ali izgleda zdravo. kod vađenja je oštećeno dosta korijenja pa sam dodao hormon za ukorijenjivanje prilikom sadnje!

kako je sada zalijevati, posađeno u kombinaciju treseta i tenisita?
koliko puta dnevno pošto je skoro cijeli dan na suncu

Offline Andrija Zokić

Odg: maslina pomoć
« Odgovori #6 : 20-08-2010, 15:15:22 »
Možda bi bilo bolje staviti u neki poluhlad nego na direktno sunce dok jače ne krene sa izbojima. Ako si joj stavio 85% ili više tenisita zaljevaj je svaki dan jednom ili 2 puta.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline adokoza

Odg: maslina pomoć
« Odgovori #7 : 20-08-2010, 15:21:54 »
hvala na odgovorima ako bude dodatnih pitanja ja se javim....
znači sada najbolje biti strpljiv i čekati kraj masline godinama.....

dali mi preporučate vađenje dalmatinskog bora, našao sam jedan zanimljiv poprilično star, da li je zahtjevan za početnika?

Offline Andrija Zokić

Odg: maslina pomoć
« Odgovori #8 : 20-08-2010, 16:31:15 »
dali mi preporučate vađenje dalmatinskog bora, našao sam jedan zanimljiv poprilično star, da li je zahtjevan za početnika?

Vjerojatno misliš na Pinus halepensis-Alepski bor. Zašto ne ako je dobar?
andbonsai.com ~ andbonsai studio