Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - yamadori  (Posjeta: 5561 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Toni D.

Carpinus betulus - yamadori
« : 04-09-2010, 00:20:28 »
Pre svega, pozdrav za sve na forumu. Vec duze vreme citam ono sto se ovde pise i zaista moze mnogo toga da se nauci. E sad, nadam se da cete mi oprostiti ako se ponavljam sa temom, ali imam par konkretnih pitanja...Evo o cemu se radi. Pre nekoliko meseci sam obelezio jedan (po meni) veoma zanimljiv grab sa poprilicnim potencijalom. Odlican nebari, izrazen konus, mnostvo malih izbojaka na pravim mestima...Hteo sam da ga izvadim na prolece, ali usled niza nepredvidjenih situacija, taj grab ce morati napolje najkasnije u novembru. Naime, drvo se nalazi na privatnom posedu i vlasnik istog zeli ocistiti taj deo svog vlasnistva, drugim recima nijedno od tih stabala nece docekati Novu godinu.
Znaci yamadori grab mora biti izvadjen najkasnije krajem novembra. Koje mere da preduzmem da to drvo prezivi do proleca? Pretpostavljam da ce hladnoca biti glavi problem.
Presadicu ga u supstrat sastavljen od tenisita, vermikulita i manjoj meri humusa. Voleo bih da cujem vase savete ili sugestije. Zalivanje u toku zime? Pod vedrim nebom, u podrumu, eventualno improvizovanom plasteniku? Kolike su sanse da taj grab prezivi velike minuse u prestojecoj zimi?

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #1 : 04-09-2010, 07:04:08 »
Ne bi smjelo biti problema s betulusom. Izvadi ga kad najkasnije možeš, stavi u dobar supstrat, i u garažu, podrum ili tako nešto dok ne prođu žestoki minusi. Bilo bi dobro da bude na osvjetljenom djelu, ali čak niti to nije uvjet. Dakle ako je u zatvorenom nemaš briga oko hladnoće. Što se zalijevanja tiče, održavaj zemlju vlažnom, ne premokrom, toznači  otprilike jednom u 5 dana, ovisno o mješavini.

Offline Toni D.

Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #2 : 04-09-2010, 09:33:21 »
Supstrat je 50% tenisit, 30% vermikulit i 20% humus (ustvari, mesavina crnog i belog treseta i humusa). Komsija ima savrseno osvetljen podrum. U njemu drzi svoje limunove preko zime. Pretpostavio sam da bi tu mogao da prezimi, ali opet da pitam...
Znam da bi bilo najbolje da se vadi u prolece, pre pocetka vegetacije, ali ovaj carpinus ce, ako ga ja ne izvadim, vec u decembru zavrsiti kao ogrevno drvo.
A ima potencijala u njemu.
Ima li potrebe da ga sada pripremim u smislu orezivanja grana i slicno, ili sve to mogu kada ga budem vadio krajem novembra?


Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #3 : 04-09-2010, 09:58:49 »
Sve odjednom. Čemu ga unaprijed gnjaviti i tjerati da zatvara rezove? Osvijetljeni podrum u kojem prežive limuni ti je savršeno rješenje i mislim da nemaš razloga za brigu.

Offline Toni D.

Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #4 : 04-09-2010, 13:11:51 »
U pravu si. Zasto ga maltretirati bez potrebe. Tim vise sto je vec dugi niz godina ovaj grab "maltretiran" od strane slucajnih prolaznika, samog vlasnika i ko zna koga sve ne. Na njemu ne postoji vrh jer ga je neko nekada odsekao na oko metar i po od zemlje. Na tom mestu su izrastale nove grane. Neke su bile polomljene, neke odsecene....sve u svemu drvo je zdravo poprilicno staro i svi bitni elementi solidnog yamadorija su tu. Netaknuti.

Offline Toni D.

Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #5 : 09-02-2011, 20:21:29 »
Evo nakon cetiri meseca da nastavim zapocetu pricu o ovom betulusu, ovaj put konkretno. Naime, vlasnik zemlje na kojoj se drvo nalazilo je odlozio "ciscenje" iste, pa ga ni ja nisam dirao sve do pre neki dan, tako da je prezimelo u prirodi. Vlasnik je poceo da cisti teren, a ja sam izvadio svoj prvi yamadori. :jupi:
Mozda bi bilo bolje da je moglo da saceka jos jedan mesec, ali ni ovako nije lose ispalo. Dnevne temperature su u lepom plusu (kada sam ga vadio bilo je +12), zemlja iako prekrivena snegom, nije bila zaledjena. Vadjenje je proteklo poprilicno lako, a najvaznije od svega, mnogo sitnog (a bitnog) korenja se nalazilo tik uz stablo.
Drvo sam posadio u plasticnu kantu od 25 kg. ali sam tu napravio gresku jer je ta plastika mnogo mekana za toliki teret. Tu gresku sam danas ispravio, prebacivsi yamadori u drvenu kutiju sa kojom je mnooogo lakse raditi. Supstrat je tenisit, vermikulit i humus (50%-30%-20%). Drvo cu staviti u prostoriju u kojoj prezimljavaju komsijini limunovi, jer sam siguran da ce zima jos da nam pokaze zube. Stablo sam namerno ostavio malo duze jer cu kasnije da odlucim kako i na koliko cu da kratim.
Sad mi samo preostaje da se nadam da ce da se primi.
Ovako je izgledalo proslog leta...

Offline Toni D.

Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #6 : 09-02-2011, 20:22:36 »
I konacno u posudi...

Offline Toni D.

Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #7 : 09-02-2011, 20:23:35 »
Detalj iz drugog ugla...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Carpinus betulus - yamadori
« Odgovori #8 : 09-02-2011, 20:47:06 »
Grab prolazi u donjem djelu i nebariju.No kad se odreže na potrebnu visinu trebat će duže vrijeme-godina da se napravi dobar prijelaz i stvori vrh stabla.To je projekat za duže vrijeme,ali ne treba odustati,nego tražiti bolje. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!