Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kamo preko zime?!  (Posjeta: 2726 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline calpurnia

Kamo preko zime?!
« : 23-10-2010, 16:46:14 »
kao prvo, pozdrav svima....ima već neko vrijeme da sam se odlučila okušati u bonsai tehnici, za početak sam istražila forum i nabavila neke knjige kao što su od Marinka Filipovića "Kako uzgojiti i održati bonsai" i David Squire "Bonsai: Priručnik za kupnju, sadnju, izlaganje, dotjerivanje i njegu bonsaia"...ali ima još jedna stvar koja mi nikako nije jasna...kamo sa drvcem preko zime? Gdje god sam čitala o tome, pročitala sam drugačije...neki kažu pustiti ga vani, drugi kažu da drvce treba skloniti i td...e pa ja sad molim dobre duše da me prosvijetle...inače imam balkon koji je okrenut na jug i cijeli dan je na njemu sunce, isto tako na blakonu je dobra zaštita i od vjetra, ali imam i vrt i terasu (koja je doduše na sjevernoj strani)...e sad, da li igra ulogu za nabavku bonsaija što je već skoro 11. mjesec? i još jednom, kamo s njim preko zime ili to ovisi od vrste do vrste pa kako kojoj paše?! unaprijed hvala :mdr:

Offline Andrija Zokić

Odg: Kamo preko zime?!
« Odgovori #1 : 23-10-2010, 18:18:00 »
ali ima još jedna stvar koja mi nikako nije jasna...kamo sa drvcem preko zime? Gdje god sam čitala o tome, pročitala sam drugačije...neki kažu pustiti ga vani, drugi kažu da drvce treba skloniti i td...

Ovisi o više faktora. Borovi npr. kod tebe sigurno idu vani. Maslina u mojoj klimatskoj zoni (USDA 9a) isto ide vani preko cijele godine. Međutim u hladnijim zonama maslinu je preporučljivo zimi staviti u neki zaštićen prostor. Vrste koje rastu u tvojoj zoni u prirodi, automatski možeš držati vani. Vrste poput fikusa koje potječu iz tropa svatko u Hrvatskoj treba zimi ubaciti u zaštićen prostor.
Biljke u posudama su slabije zaštićene od biljka posađene u zemlji u vrtu. Zato, ako presađuješ nešto (iz posude u posudu) u jesen ili zimi, i iako je vrsta iz tvoje zone isto ju je preporučljivo skloniti od niskih temperatura tu godinu.
To je ugrubo odgovor na tvoje pitanje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline calpurnia

Odg: Kamo preko zime?!
« Odgovori #2 : 23-10-2010, 18:33:57 »
 mislim da mi je to dovoljno.....:worthy: