Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Uvjeti za drva nakon vađenja  (Posjeta: 37245 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #45 : 22-02-2012, 08:56:21 »
Zanima me da li će im to grijanje poremetiti ritam. OK jasno mi je da se korijen brže oporavi nakon vađenja, da potjera jer je na toplom, ali ipak i cijelo drvo krene puno ranije nego što je potrebno i uobičajeno. Ako drvo prolista već sada kako će se pšonašati krajem ljeta, da li će lišće baciti prije jer je to lišće mjesec ili dva  starije ili će ga držati kao i sva ostala drva.
 Baš me to zanima.

Nije ništa neobično grijanjem produžavat sezonu vegetacije. To se radi i u poljoprivredi. npr. da bi mi na proljeće mogli jesti paprike, netko ih početkom siječnja treba posijati i držati u zagrijanom prostoru kako bi isklijale i narasle...

Prvenstvena namjena ELK-a je oporavak korijena prije vegetacijske sezone, kako bi biljka bila snažnija na proljeće i povećavanje postotka preživljavanja kod rizičnih vrsta, posebno četinara...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #46 : 22-02-2012, 14:05:10 »
E, to je i mene zanimalo. Paprike su jednogodišnje a i to su kultivari koji su navikli na rast u plastenicima, dok je divlje drveće manje fleksibilno. Mada mislim da bi problem mogao da nastane samo ako se održava toliko dugačak vegetacijski period tokom nekoliko godina, jer je drveću ipak potrebno nekoliko mjeseci mirovanja. Ali sumnjam da će biti problema ovako. U svakom slučaju kad se prime, treba ih izvući iz elka i vratiti u normalan ritam.

Offline Marija

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #47 : 22-02-2012, 16:02:16 »
E, to je i mene zanimalo. Paprike su jednogodišnje a i to su kultivari koji su navikli na rast u plastenicima, dok je divlje drveće manje fleksibilno. Mada mislim da bi problem mogao da nastane samo ako se održava toliko dugačak vegetacijski period tokom nekoliko godina, jer je drveću ipak potrebno nekoliko mjeseci mirovanja. Ali sumnjam da će biti problema ovako. U svakom slučaju kad se prime, treba ih izvući iz elka i vratiti u normalan ritam.

Naravno, ELK služi samo za  neka nova stabla za lakše prebrodit šok vađenja u prvoj sezoni, a ne za drva koja su u uzgoju od prije.
Ovo nije ništa novo, niti smo mi to izmislili, to bonsaisti već godinama koriste. Konkretno nam je o ovome pričao Randy Knight, kad je bio kod nas prošlo ljeto. To je dobra referenca budući da se radi o čovjeku koji vadi visoku klasu četinara u velikim količinama.
Pinus sylvestris je nakon mjesec dana u ELK-u zazelenio pupove, pa smo prestali strepit nad njim  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #48 : 22-02-2012, 17:35:39 »
Citat:
Pinus sylvestris je nakon mjesec dana u ELK-u zazelenio pupove, pa smo prestali strepit nad njim  :love:
Po meni to nije mjerilo  kod Silvestrisa , meni je nakon što je" živio " dvije godine  na jesen kad sam mu poskidao dvogodišnje iglice jednostavno počeo žutiti i čini mi se da je gotov.
Neću reći da je to loše što su pupovi krenuli , ali sve je to pre rano za "veselje". Ja sam se uvjerio u to i sa Hrastovima sa sličnim načinom privikavanja , jednostavno odlično krenu ali još su mi brže i uginuli.
 Puno sreće i uspjeha želim i da sve preživi  :great:

Offline Marija

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #49 : 22-02-2012, 18:20:06 »
Neću reći da je to loše što su pupovi krenuli , ali sve je to pre rano za "veselje". Ja sam se uvjerio u to i sa Hrastovima sa sličnim načinom privikavanja , jednostavno odlično krenu ali još su mi brže i uginuli.
 Puno sreće i uspjeha želim i da sve preživi  :great:
Da, naravno!!!
Samo kažem fino je da reagira, a ne da stagnira, a trebat će barem dvije godine da budemo sigurni da je sve OK, naravno  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #50 : 22-02-2012, 18:59:05 »
Ovako izgledaju svijeće na zdravom Pinus sylvestrisu! Fotografija od Waltera Palla.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #51 : 22-02-2012, 19:07:13 »
Ovako izgledaju svijeće na zdravom Pinus sylvestrisu! Foto od Walter Pall.
Da , tako izgledaju ali ovisno što želiš u 6. ili krajem 8. mj. ih moraš prikratiti . Ja sam na svojem išao da mi baci povratne pupove i izgleda da ga je to "dotuklo".

Offline Andrija Zokić

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #52 : 22-02-2012, 19:11:53 »
Ovako izgledaju svijeće na zdravom Pinus sylvestrisu! Foto od Walter Pall.
Da , tako izgledaju ali ovisno što želiš u 6. ili krajem 8. mj. ih moraš prikratiti . Ja sam na svojem išao da mi baci povratne pupove i izgleda da ga je to "dotuklo".

Ako je uvenuo zbog prikraćivanje onda vjerojatno nije bio još dovoljno zdrav i oporavljen od vađenja.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #53 : 22-02-2012, 19:15:43 »
Ovako izgledaju svijeće na zdravom Pinus sylvestrisu! Foto od Walter Pall.
Da , tako izgledaju ali ovisno što želiš u 6. ili krajem 8. mj. ih moraš prikratiti . Ja sam na svojem išao da mi baci povratne pupove i izgleda da ga je to "dotuklo".

Ako je uvenuo zbog prikraćivanje onda vjerojatno nije bio još dovoljno zdrav i oporavljen od vađenja.
Prikraćivanje je podnesao odlično i bacio je po dva do tri vršna pupa , ali skidanje dvogodišnjih iglica radi pvratnih pupova je po meni bilo fatalno.

Offline Andrija Zokić

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #54 : 22-02-2012, 19:22:23 »
"Cutting and pinching: As with all pines one must never cut back a branch to where no or very few needles are left. The branch will die inevitably. ..."
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2011/03/growing-ponderosa-in-europe-or-on-east.html

Možda si skinuo previše iglica?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #55 : 22-02-2012, 19:39:15 »
"Cutting and pinching: As with all pines one must never cut back a branch to where no or very few needles are left. The branch will die inevitably. ..."
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2011/03/growing-ponderosa-in-europe-or-on-east.html

Možda si skinuo previše iglica?
Moguće !

Offline Bruno

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #56 : 22-02-2012, 21:50:24 »
a meni mama za svaki slučaj zamrzne određenu količinu paprika,šta je sigurno,sigurno je..

Offline Marija

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #57 : 08-04-2016, 21:33:43 »
Tropi u ELK-u  :haaaahaaaaa:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Astilita

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #58 : 09-04-2016, 06:39:01 »
Predobro! Da sam bliže, raspitivao bih se bavite li se babysittingom ljeti  :mdr:
Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline Marija

Odg: Uvjeti za drva nakon vađenja
« Odgovori #59 : 09-04-2016, 11:08:53 »
Predobro! Da sam bliže, raspitivao bih se bavite li se babysittingom ljeti  :mdr:

Povremeno udomljujemo tuđa stabla na oporavak  :jezik: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai