Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: somina fields forever...  (Posjeta: 20140 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #30 : 21-03-2013, 18:32:12 »
Da li neko zna zašto je tako mali postotak preživjelih drva ? Jel tak osijetljiva na diranje korijena ili je nemoguće izvadit ju sa dosta sitnog korijena ( u bali sa zemljom ) ili u čemu je štos ?
Mislim da svaka vrsta ima neku svoju "caku" da lakše preživi vađenje, kad nešto skužiš imaš i veći postotak preživljavanja.
Govore Bukvu vadit sa čim više pupova , Orijentalis sa čim manje istih.
Borove i Rujeve ja naprimjer prve tri četri godine držim sa matičnim tlom , ništa ne ispirem i tako imam nešto uspijeha sa tim vrstama...
Inače svi Juniperusi su jako osjetljivi na vađenje, a opet vani se vide lijepi primjerci tih vrsta , znači da postoji neka "caka " kod njihovog vađenja koju treba skužiti

Offline Marija

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #31 : 21-03-2013, 18:33:05 »

treba to pripremiti za vađenje u prirodi godinu dvije pa onda vadit...
samo čekam kada ćete to napravit... :verycool:


imamo testni primjerak na Mljetu, zakorijenili smo jednu sominu na 5 mjesta (5 debelih korijenja) ima 3 godine i nije pustila niti jedan korijenčić  :angrygirl:

MOLIM VAS NE SPOMINJITE MI SOOMINEEEE :molitva:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #32 : 21-03-2013, 18:40:08 »
Inače svi Juniperusi su jako osjetljivi na vađenje, a opet vani se vide lijepi primjerci tih vrsta , znači da postoji neka "caka " kod njihovog vađenja koju treba skužiti
Pričala sam s talijanima, vade ih iz pijeska na nekim lokacijama s balom korijenja, a mi smo ove ištemavali - znaš kako je to. Značajno su bile kvalitetnije od talijanskih (barem po mom ukusu) ali to ništa ne znači kad se na kraju nisu primile.
Sad kad malo bolje promislim, nije ih trebalo ni dirat.

Randy Knight mi je pričao da on kada vadi četinare, traži primjerke koji su u škrapi, u rupi. Traži stablo koje se praktički već klima, prekidajući glavnu žilu, uspije stablo izvaditi iz te "prirodne posude" skupa sa zemljom u kojoj je raslo (bez rastresanja) i tako prenijeti doma. STABLA KOJA NISU U TAKVIM UVJETIMA NE DIRA!
Mi smo ovo ljeto tako izvadili 2 muga s planine. Ono što je čvrsto fiksirano i korijen ide duboko, se ne dira. Četirani se ne štemaju i ne čajkomlataju, očito!   :zamisljen:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #33 : 21-03-2013, 18:43:22 »
Inače svi Juniperusi su jako osjetljivi na vađenje, a opet vani se vide lijepi primjerci tih vrsta , znači da postoji neka "caka " kod njihovog vađenja koju treba skužiti
Četirani se ne štemaju i ne čajkomlataju, očito!   :zamisljen:


O da to znam , jer sam i sam iskusio . :haaaahaaaaa:

Offline Bruno

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #34 : 21-03-2013, 20:07:42 »
Taman sam ih bija lagano zaboravija.Stvarno šteta šta smo ih i vadili ,trebalo ih je ostavit i lagano stilizirat pa navratit na otok tu i tamo blesit u njih (bajka).Najboljeg meni sam ostavija ,bit če super i suh ,moram mu smislit neko opako postolje. A tugu sam utopija u tamarisima ,on se počne primat za pod od prtljažnika dok ga nosiš doma..

Offline Marija

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #35 : 22-03-2013, 08:19:25 »
Četirani se ne štemaju i ne čajkomlataju, očito!   :zamisljen:
O da to znam , jer sam i sam iskusio . :haaaahaaaaa:
opametili smo se u međuvremenu, kad smo išli vadit muge, nosili smo samo malu polugicu i pilu  ;)


A tugu sam utopija u tamarisima ,on se počne primat za pod od prtljažnika dok ga nosiš doma..
:gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #36 : 22-03-2013, 08:24:29 »
B&M&A jeste li ih pokušali vadit u jesen?

ja sam lani u 9 mj. izvadio nekoliko ružmarina i svi koji su imali išta žila su preživili

možda bi upalilo i sa sominom
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #37 : 22-03-2013, 10:32:21 »
vadili smo ih 12. i 1. mjesec, prema uputama talijana ....

Ma, ionako nema nema ništa od štemanja četinara. Draže mi je da ostanu u prirodi živi.

Mislim da me nitko više ne može nagovorit da vadim sominu ili hrast! :zabezeknut:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zagortnj

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #38 : 09-05-2013, 00:35:18 »
Moje somine su sve izvađene u 9 mjesecu i sve su se primile.Bile su u kamenjaru i štemao sam do bezsvjesti pomalo za korjenom
 dok nisam našao sitno korjenje onda ga zamotao u klupko i postavio u posudu.Izvadio sam doduše samo dvije ali učinak je 100%.
Ovog rujna idem dalje.Pratio sam i krš jer nije svaki isti.Kod mene na Korčuli sjeverna strana obale je onako stepenast,pravilan kamen koji se da precizno i temeljito odstranit i korjenje nađem  splošteno između dvije ploče.Kod grubog i nepravilnog kamena uopće ni ne pokušavam jer znam da ču morat kidat korjen prije kraja.Eto takvo je moje iskustvo

Offline Luc de Fuc

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #39 : 09-05-2013, 08:54:12 »
zagore, ajd pukni kaku fotku ako nije tajna da malo slinimo...  :jezik:

Offline zagortnj

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #40 : 09-05-2013, 12:18:34 »
Već su na forumu postavljene slike,prije godinu i više.sada sam ih malo oblikovao bez kidanja zelene mase postat ću slike ovih dana.

Offline zagortnj

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #41 : 09-05-2013, 13:28:44 »
Evo još par stvari iz mog iskustva možda je važno a možda i ne ali ja sam tako napravio.
Kada sam izvadio somine još je bilo jako vruće držao sam ih u hladu i mistao svaki dan po dva puta:ujutro i predvečer.
Zaljevao sam ih tek kad nestane sunca odnosno po noći.Kada su došle prve kiše(jutarnje rose) jednostavno sam prestao zaljevati.Možda sam do petog mjeseca sve skupa zaljevao tri do četiri puta ono kada se stvarno zaredalo dosta dana bez kiše.
Mješavina zemlje je priručna isto dobro propusna i danas nakon dvije godine sastoji se od iglica alpskog bora koje su bile podloga u kokošinjcu i malo liopora ali jako malo ,stavio sam ga na vrh pošto sam ga nabavio kasnije onda sam vrh malo rukama prekopao i to je to.Evo ih žive i zelene

Offline Luc de Fuc

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #42 : 09-05-2013, 15:15:56 »
toliko priče a niti jedne fotke...  :frown:

Offline zagortnj

Odg: somina fields forever...
« Odgovori #43 : 12-05-2013, 20:24:06 »
Evo slike nisam mogao prije imao sam nekih obaveza.
Ova je somina od prije skoro tri godine i 100% se je primila pa sam i počeo neke zahvate na njoj.
Dosta novog zelenila je na njoj kojeg tako održavam kompaktnim.
Druga je od prošle godine ima malo novog rasta ali još nisam 100% siguran tako da njene slike drugom prilikom.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: somina fields forever...
« Odgovori #44 : 13-05-2013, 11:50:11 »
Stvarno ljepi primjerak.Našao sam ih i ja na jednom poluotoku al bolje da raste u svom okolišu nego da ju mučim i da se osuši. Bit če to krasan bonsai od zaista teške vrste za održat živom. :great:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!