Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako uzeti bonsai iz prirode  (Posjeta: 11084 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ferenna007

Kako uzeti bonsai iz prirode
« : 23-02-2011, 12:44:16 »
Znači.Jasno pitanje.Nije baš iz prirode ali eto,kako priča ide...
Živim u okružju gdje je s lijeve strane moje zgrade selo i priroda,a s desne centar grada...znači ja sam negdje u sredini svega.Na toj sredini malo dalje u parku je predivna stara odrasla japanska trešnja i njezina prijateljica,malo mlađa..
Zanima me mogu li u jesen npr.ili kada počinju izrastati nova drvca uzeti jedno i probati održavati bonsai,ako ne uspije kao bonsai bez brige znam gdje pružiti dom onda pravoj jap.trešnji da naraste velika.
Zanima me jeli to moguče s tom vrstom biljke i jel itko imao slična iskustva i zamisli,jer biljka je prekrasna i moram to iskoristiti jer počinje se govoriti da će ih srušiti da bi postavili klupice u parku :buaaa: pa mi ih je žao.
Mislim da svi znate kako su to zanosne i predivne biljke i sigurna sam da bi ako uspiju kao bonsai bile zapanjujuće.
Može koji savjet?
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Marija

Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #1 : 23-02-2011, 13:00:51 »
Dobrodošla na forum.

Mislim da prvo trebaš shvatiti što je bonsai i koje su njegove karakteristike. Mladica nije bonsai i teško će to i postati.
Evo članka od kojeg možeš startati i koji će ti dati odgovore.

> Osnovni elementi dizajna bonsaija

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline ferenna007

Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #2 : 23-02-2011, 13:10:48 »
Dobrodošla na forum.

Mislim da prvo trebaš shvatiti što je bonsai i koje su njegove karakteristike. Mladica nije bonsai i teško će to i postati.
Evo članka od kojeg možeš startati i koji će ti dati odgovore.

> Osnovni elementi dizajna bonsaija


Hvala na dobrodošlici.I na linku :)
Okej.Jeli moguće na kraju kada i bude dovoljno staro maleno drvce prenjeti ga u posudu?
Čitala sam već prije nešto na toj stranici dalmatinskog bonsai kluba..malo se ne snalazim..
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline dijxtra

Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #3 : 23-02-2011, 15:20:31 »
U prilog sam ti stavio dvije slike relativno malih bonsaija japanske trešnje.

Prvo što je bitno da primjetiš je da je deblo oba ova bonsaija duplo deblje od palca, dapače, debljine šake manjeg djeteta. Bonsai sa deblom tanjim od toga nema smisla.

Drugo: deblo bonsaija se u principu ne deblja. Dakle, deblo svakog bonsaija je jednako debelo ko što je bilo i kad je tek izvađen iz zemlje.

Zaključak: nemoj vaditi drvo koje ima deblo uže od 5 cm.

Razumiješ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #4 : 23-02-2011, 15:28:09 »
U posudu se može prenjeti i drvce staro 200 godina -naprimjer borovi koji su rasli u škrtim uvjetima.I bjelogorica 50-100 godina ovisi samo o tome koliki je nebarij i korjenova bala,te dali se ona može ugurati u trening posudu.Još je važno dali ima bar malo sitnog korjenja da će se drvce moći sa sigurnošću primiti.Imaš sve o tome napisano samo moraš proučiti i vidjeti što vade i sade iskusniji bonsaisti..Ako je trešnjica na meti možeš je izvaditi i posaditi doma u vrtu ili u trening posudu.Malo ju podrezati i pustiti da raste.Za to vrijeme češ već nešto naučiti i skužiti.. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #5 : 23-02-2011, 15:47:06 »
Hvala na informacijama znači ako moj bonsai kojeg sad imam (osjetljiva carmona) ima deblo 3 cm nesmijem ju presađivati (zapravo ni nema 3 cm...nešto manje :/ )
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #6 : 23-02-2011, 17:32:58 »
Hvala na informacijama znači ako moj bonsai kojeg sad imam (osjetljiva carmona) ima deblo 3 cm nesmijem ju presađivati (zapravo ni nema 3 cm...nešto manje :/ )
Nema to veze sa time.Želi ti samo reči da su deblja i starija drvca ljepša i perspektivnija za vađenje.Ti ako želiš izvaditi drvce i ako mu time spašavaš život izvadi.Ako i nije perspektivno bit će tvoje prvo i na njemu češ puno naučiti. :dipl:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #7 : 23-02-2011, 17:38:53 »
Znam :) i meni su ljepša i bilo je debljih ali ta su bila troduplo skuplja a znala sam da mi neće uspjeti dobro očuvati ga otprve jer je vrlo zahtjevna biljka,taj divni bonsai..Danas već će biti premješten u "novi dom" da ga zalijevam kao i do sad,i ako je korijenje barem malo  ili večinom trulo da smanjim zalijevanje?
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #8 : 23-02-2011, 17:46:17 »
Znam :) i meni su ljepša i bilo je debljih ali ta su bila troduplo skuplja a znala sam da mi neće uspjeti dobro očuvati ga otprve jer je vrlo zahtjevna biljka,taj divni bonsai..Danas već će biti premješten u "novi dom" da ga zalijevam kao i do sad,i ako je korijenje barem malo  ili večinom trulo da smanjim zalijevanje?
Odgovorio sam ti to u drugom postu.Ako je trulo,sve maknuti-trulo,zaljevati umjereno i zaštititi drvce od naglih promjena.Prskati lišće da dobije vlagu preko lista.I ne treba odmah prihranjivati da se drvce dodatno ne proptereti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline ferenna007

Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #9 : 23-02-2011, 18:08:01 »
 :hihihi: okej.i ima još jedan mali problem....ja neznam prihranjivati bonsai može par uputa?
Dont' cry because it's over.Smile because it happened. :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kako uzeti bonsai iz prirode
« Odgovori #10 : 23-02-2011, 18:27:04 »
:hihihi: okej.i ima još jedan mali problem....ja neznam prihranjivati bonsai može par uputa?
Ako ti drvce preživi i kad vidiš da je ojačalo i počelo bacati nove grančice možeš početi sa prihranjivanjem.Dosta ti je tekuće gnojivo za sobne vrste,ja imam od Plantele.Prihraniš svakih dva tjedna sa omjerom kako ti piše u uputstvu.Nemreš fulati.Mi još dodatno prihranjujemo vanjska drvca tokom ljeta sa npr.pilećim gnojivom u granulama.Također možda koristimo malo jaće omjere,jer se drvca agresivnije zaljevaju. :zalijevanje:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!