Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pocetnik Smreka i sl.  (Posjeta: 4286 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Muten Roshi

pocetnik Smreka i sl.
« : 21-03-2011, 18:08:28 »
Citam ovaj forum vec duze vrijeme i dosta mi se svidja sto su svi prijateljski nastrojeni, pa sam skupio hrabrosti da priupitam nesto.Totalni sam pocetnik.
Interesujem se oko Bonsai-ja vec neko vrijeme i sad sam ulovio jedan koji mislim da bi mogao biti moj pocetak.Izvadio sam ga u okolini Banja Luke, mislim da je rijec o smreki, ili Juniperus communis(ispravite me ako grijesim).Zanima me sta mislite o ovom primjerku i par savjeta oko obrezivanja i na koji nacin ga oblikovati.Imao sam ideju posto stablo vec ima male prirodne krivine da ganjam Moyogi, ali mi se sad cini da mu je deblo pretvrdo, i nisam siguran koliku silu smijem primjeniti da ga ne bih povrijedio.Alternativa je chokkan.Ulovljen je prije nekih dvadesetak dana.Molim vas za pomoc oko odlucivanja nacina oblikovanja i da li ovo drvce uopste ima predispozicije za tako nesto.Visina je 44cm a sirina debla u osnovi oko 2.3cm

Druga stvar koju sam htio pitati je slijedece, naime vidim da dosta stabalaca ima sa jako debelim deblom i zanima me kako takva nalaziti u prirodi i da li se bilo koji dio drveta koji ima estetske karakteristike moze tek tako odsjeci i zasaditi, ili mora biti na odredjenom dijelu drveta(tipa pri dnu, blizu korijena i sl..).Znaci govorim o tipu debla koje je dosta deblje nego ovo moje i koje je vjerovatno u prirodi podosta izraslo, odnosno podosta dugo zakrzljava.
Izvinite ako sam bio nejasan jer jos nisam potpuno usao u terminologiju

hvala na paznji,

ucitelj Muten

Offline Marija

Odg: pocetnik Smreka i sl.
« Odgovori #1 : 21-03-2011, 18:36:08 »
Dobrodošao na forum!  :smile:

Ulovljen je prije nekih dvadesetak dana.Molim vas za pomoc oko odlucivanja nacina oblikovanja i da li ovo drvce uopste ima predispozicije za tako nesto.Visina je 44cm a sirina debla u osnovi oko 2.3cm

Dokm se ne primi i ne bude potpuno zdrav na način da baca nove izbojke nemaš što radit na njemu. Možeš samo razmišljat što bi radio.  ;)
Dakle minimalno 2. godine - nema diranja!


.....da li se bilo koji dio drveta koji ima estetske karakteristike moze tek tako odsjeci i zasaditi, ili mora biti na odredjenom dijelu drveta(tipa pri dnu, blizu korijena i sl..)....

Ne može se bilo koji dio stabla odsjeći ... nisu lego kockice, nego živa biljka kojoj je potreban korijen.
Da li čovjek može živjeti ako ga ako ga prepilaš popola preko pupka?

Zakržljalo stablo je puno teže naći nego običnu mladicu u prirodi, ali nije nemoguće! :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Muten Roshi

Odg: pocetnik Smreka i sl.
« Odgovori #2 : 21-03-2011, 18:53:36 »
Hvala na dobrodoslici i na brzom odgovoru,

Jos jedno pitanje pa necu vise biti dosadan, da li je ova posuda(ne vidi se ali je poduboka za ovu sirinu) dovoljno velika da bi za to vrijeme od 2 godine deblo malo zadebljalo ili je bolje da ide u vecu posudu, posto sam procitao da debljina stabla, tj zadebljavanje zavisi od velicine posude u kojoj se nalazi, pa reko ako vec ima da ga tovim 2 godine, da mi se bar malo udeblja :)


Muten

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pocetnik Smreka i sl.
« Odgovori #3 : 21-03-2011, 21:12:22 »
Posuda je dovoljno velika da drvce bude u njemu i 4 godine.Što se tiče debljanja to je već druga stvar.Vrsta koju imaš je poznata po tome da sporo deblja,tako da drvce nečeš nabildati za dvije godine kako misliš.Trebat će ti 20 i više.Trebaš u prirodi tražiti starija i deblja drvca a koja je moguće izvaditi sa barem jednom trećinom korjenja pa da bi ti kao početnik bio siguran da će ti se primiti.Drvcu koje imaš za sada bi najbolje pristajao slobodan uspravan oblik.Sve ostale egzibicije neće u kratkom roku dati ništa bolje izgledu drvca. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: pocetnik Smreka i sl.
« Odgovori #4 : 21-03-2011, 21:23:50 »
, ili Juniperus communis(ispravite me ako grijesim).

Nadam se da nije, jer ako je, onda budu spreman na to da ti drvo rikne iz čistog mira. Communisi ne vole biti bonsai