Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mladica  (Posjeta: 2697 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

Mladica
« : 13-04-2011, 18:46:53 »
Bok, ja sam novi tu, lijepi pozdrav svima.  :smile:
Dobio sam na poklon mladicu masline, kupljena je u Baumaxu, u privitku su fotografije. Imam par početničkih pitanja. Drvo mi se čini lijepo, ima dosta široku bazu i nadzemno korijenje, kora pri dnu je ispucana, mladica ima zanimljiv oblik, jedino je deblo dosta ujednačene debljine (može li se to nekako popraviti?) Koje je vaše mišljenje o mladici, ima li šanse da jednom bude bonsai?
Zanima me trebam li ju presaditi u veću posudu? Što je sa podlogom? Koliko vidim, posađena je u nekakvu zemlju pomješanu sa kokosovim ili nekim sličnim vlaknima i pijeskom, dosta je tvrda i ne čini mi se rahlom.
Ako se ne varam, tijekom proljeća, ljeta i jeseni mogu maslinu držati vani u dvorištu. Paše li joj direktno sunce (pretpostavljam da da s obzirom gdje inače raste) Koliko češto je trebam zalijevati? Mogu li je tijekom zime držati unegrijanoj prostoriji koja je dosta mračna, tj. treba li joj svijetlo i po zimi?
Što je s oblikovanjem, kada je smijem obrezivati? Radi li se to sa škarama ili kako? Može par savjeta na tu temu?

Unparijed hvala svima na odgovorima  :smile:

Offline Marija

Odg: Mladica
« Odgovori #1 : 13-04-2011, 19:04:38 »
Dobio sam na poklon mladicu masline, kupljena je u Baumaxu, u privitku su fotografije.
To nije maslina nego Podocarpus! Dakle nije autohtona vrsta ... proguglaj i potraži upute za uzoj koje vrijede za tvoju klimatsku zonu. Ovdje na forumu nitko nema to stablo (barem koliko ja znam) mi uzgajamo domaće.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline wickerman999

Odg: Mladica
« Odgovori #2 : 13-04-2011, 22:46:39 »
Hmmm, a prodana je po maslinu. Znam da maslina inače ima malo veće lišće, ali mislio sam da se radi o nekoj podvrsti. Budem malo pogledao po netu, hvala. A kaj je sa ovim drugim pitanjima, estetika, obrezivanje i to?  :smile:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mladica
« Odgovori #3 : 15-04-2011, 18:10:54 »
Za početak ga malo zalij jer ti se zemlja odvaja od stjenki posude.Kasno na proljeće stavi van,prvo u polusjenu,kasnije može više sunca.Ništa ne moraš dirati ni rezati.Pusti da raste slobodno cijele godine da ojača i da se oporavi.Odrezati je najlakše.Mi izbjegavamo vrste koje nisu iz naših krajeva. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!