Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Picea yamadori  (Posjeta: 7099 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SamuraiSA

Picea yamadori
« : 13-05-2011, 14:18:53 »
Pozdrav svima ...

Ovu Piceu yamadori sam našao na brdu iznad Sarajeva (Trebević) prije 3 sedmice.
Kao što vidite izgleda odlično, s obzirom da nisam dirnuo ni grančicu (čekam da se malo ustali u posudi i dođe sebi)

Ipak ... primjećujem da mu donje grane lagano gube boju i postaju žučkaste..tj suše se.

Već sam zabrinut jer nebih volio izgubiti donje grane zbog konačnog oblika..

evo slika:
 

Offline SamuraiSA

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #1 : 13-05-2011, 14:22:03 »
što se tiće zalijevanja koristim "chopstick" tehniku tj. svakodnevno provjeravam štapić zabijen u zemlju.
zalijevam samo kada je suho.. povremeno pršćem grane prskalicom za vodu.

sklonjena sa sunca.. zaklonjena od vjetra..

naravno stoji vani.

hvala

Offline Andrija Zokić

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #2 : 13-05-2011, 15:00:41 »
Meni to izgleda kao da su donje grane mrtve i da tu nema pomoći. Ako gornji dio krošnje preživi to opet ostaje kao odličan materijal (za nekoga tko je novi u bonsaiju) za daljnje oblikovanje. Inače, kod vas bi u BIH trebalo biti vrhunskih terena za yamadorije.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline SamuraiSA

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #3 : 13-05-2011, 16:29:38 »
Terena ima i više nego fantastičnih ..

svaki vikend pronađem nešto interesentno..

uzmite u obzir da na ovom drvcetu nije rađeno apsolutno ništa.. identična je kakva je u prirodi nađena.
u budućnosti ću postaviti još slika ...

Nadam se da se sušenje neče širiti prema vrhu drvceta..


Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Picea yamadori
« Odgovori #4 : 13-05-2011, 17:03:26 »
Bok. simpa drvce, puno sreće sa pinusima i piceama, nadam se da če se to drvce primit. Mislim da ti ovog trenutka nije potrebna ta posuda u koju si posadio drvo.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #5 : 13-05-2011, 17:17:47 »
Korijenova bala je bila tako mala i kompaktna da si drvo odmah mogao staviti u bonsai posudu?
Želim ti da se drvo primi ali nekako slutim da neće preživjeti ljeto. Ako preživi nemoj ništa, baš ništa raditi na njemu niti ove niti iduće godine.
Kakva je to zemlja? Ovako na fotkama izgleda kao zemlja za cvijeće, ako je tako to nije dobro i drvetu smanjuješ šanse jer ga ne možeš agresivno zalijevati

Offline SamuraiSA

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #6 : 13-05-2011, 18:08:26 »
sto se tiće zemlje.. pokusao sam da stvorim sličnu zemlju u kojemje bilo i prije presađivanja.

i jasno mi je da je trebala jedno vrijeme da provede u nekom "training potu"..

ipak.. u tom dijelu (zemlja) sam vrlo ograničen. kod nas se ima kupiti SAMO klasična humus pakovanja za cvijeće.

dakle druga opcija nema ..ili je bar ja nisam našao.
Koja bi zemlja bila bolja opcija i dala više šanse da bi drvce preživjelo..?

da pokušam da mjenjam situaciju.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Picea yamadori
« Odgovori #7 : 13-05-2011, 18:12:37 »
uzmi dve cigle i macolu od 25 kila i rokaj do kamenčića 5 do 8 mm. lol!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline SamuraiSA

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #8 : 13-05-2011, 18:24:20 »
heheh

pa nije baš do tog došlo.. :)

ima šljunka.. građevinskog.. sitni, krupni..
Ameri hvale taj "turface".. da da .. odu u prvi granap,nađu sekciju za Bonsai i kupe!

ali ipak treba znati šta mješaš.
a sad mi treba taj mix za preživljavanje..

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Picea yamadori
« Odgovori #9 : 13-05-2011, 18:33:24 »
pa probaj stim.                                                                                        jedino kaj sam ja skužio a zaista je bitno, da je trening posuda ili još bolja varijanta drvena kašeta uz subtrat koji koristiš ,ona dosta prozračna ,  odnosno da ima dosta drenažnih rupa.                                                                                           uz postoječe izbuši još koju po plastičnoj posudi i korjenu če bit lakše disat!
zbog lošeg subtrata odnosno krivo mixanog i premalo rupa meni su sva zimzelena igličava drva pomrla.
ova nova generacija živi.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #10 : 13-05-2011, 19:20:47 »
sto se tiće zemlje.. pokusao sam da stvorim sličnu zemlju u kojemje bilo i prije presađivanja.



To ti je prva velika početnička pogreška. Tako to ne funkcionira iako na prvi pogled izgleda logično, daj si truda i isčitaj topic o supstratima, možeš samo zadnjih desetak stranica i sve će ti biti jasnije.
Ne bih te želio obeshrabriti u startu ali tek izvađeno drvo u bonsai posudi i zemlji za cvijeće je gotovo sto posto osuđeno na smrt.
Znam kak je gadno kada ti prvo drvo rikne i koliko to može obeshrabriti pa te upozoravam.
Treba ti krupan granulat , bolje goli šljunak sa max 10% zemlje nego ovo što si ti napravio.  U ovome korijen trune i drvo umire. Supstrat mora biti potpuno prozračan. Ali baš potpuno, to je najbolje za tek izvađeno drvo. Korijen mora disati a ne plivati i utapati se.
Meni se najbolje za crnogoricu pokazala krupna pumica. Komadi od nekih 1 cm u promjeru. Voda samo iscuri vuššš, agresivno zalijevaš i to je to.
 Ne mora biti pumica, može biti dobro isprana drobljena cigla ili šljunak, ma sve, sve samo ne zemlja za cvijeće.


Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Picea yamadori
« Odgovori #11 : 13-05-2011, 19:35:51 »
eh gdje mi je bila pamet prije godinu dana, znam nije mi se dalo čitat vrlo važne teme na samom početku ,no htio nehtio pročital sam ih sve, a naj bolja tema mi je dudina i mariova.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bruno

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #12 : 13-05-2011, 21:28:05 »
Meni SVE šta sam izvadija prošle godine nije preživilo ,ili je kasnije pomrlo zbog svakakvih pogrešaka ! Ove godine se sve primilo ,pupova i lišča ko u priči ,prava šuma ( somine ne računam ,one ionako izgledaju kao " jednom nogom u grobu ")
Svašta dobra raste okolo ,ne fokusiraj se samo na jedan primjerak i ne odustaj...

Offline Hrvat

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #13 : 13-05-2011, 22:39:06 »
To ti je prva velika početnička pogreška. Tako to ne funkcionira iako na prvi pogled izgleda logično, daj si truda i isčitaj topic o supstratima, možeš samo zadnjih desetak stranica i sve će ti biti jasnije.
Ne bih te želio obeshrabriti u startu ali tek izvađeno drvo u bonsai posudi i zemlji za cvijeće je gotovo sto posto osuđeno na smrt.
Znam kak je gadno kada ti prvo drvo rikne i koliko to može obeshrabriti pa te upozoravam.
Treba ti krupan granulat , bolje goli šljunak sa max 10% zemlje nego ovo što si ti napravio.  U ovome korijen trune i drvo umire. Supstrat mora biti potpuno prozračan. Ali baš potpuno, to je najbolje za tek izvađeno drvo. Korijen mora disati a ne plivati i utapati se.
Meni se najbolje za crnogoricu pokazala krupna pumica. Komadi od nekih 1 cm u promjeru. Voda samo iscuri vuššš, agresivno zalijevaš i to je to.
 Ne mora biti pumica, može biti dobro isprana drobljena cigla ili šljunak, ma sve, sve samo ne zemlja za cvijeće.



+1 :great:
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline dijxtra

Odg: Picea yamadori
« Odgovori #14 : 14-05-2011, 12:28:31 »
Jel ima neki bonsai klub u Sarajvu? Probaj saznat tko se bavi sa bonsaijem, pa se dogovorite i zaletite do Zagreba pa kupite poštenog supstrata.