Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?  (Posjeta: 5171 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline /Bonsai/

Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« : 11-08-2011, 22:55:29 »
Pozdrav!  :haaaahaaaaa: Jedi tip mi je rekao preporuku za Bonsai Sagarethia :
Presadi i stavi van u polusjenu,ako imaš mogučnosti.Održavaj zemlju vlažnom i mistaj lišće.Segerecija je tu negdje-sutropska biljka koja voli i dosta topline.Kada nočne temperature padnu ispod 10 stupnjeva morat češ je unositi u stan.Problem je sa njima kroz zimu jer je teško imitirati sutropske uvjete. (Cijela tema ovdje

Presadio sam ga i stavio van u polusjenu, imama balkon i terasu pa ga moram micati preko dana nadam se da to nije problem?
Održavam zemlju vlažnom.
Ja ga preko svake noći stavim unutra jer mi je dosta hladno pa sam :nails:
I za imitiranje sutropske klime imate par savjeta? Hvala :)

A sada za oblikovanje..
Moj Bonsai trenutno ovako izgleda :
http://i54.tinypic.com/2v8pbap.jpg
Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?

I od gore
http://i53.tinypic.com/xnsx06.jpg
Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?


A želim da izgleda kao ovo:




http://i55.tinypic.com/2qsz4zn.jpg
Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?


Pitam dali ga smijem ovako oblikovati jer kada sam čitao >>Osnovne upute za početnika<< pročitao sam kakav
raspored grana mora biti,pa ne želim ubiti svoj Bonsai. Koliko ja vidim morao bih odrezati najdonju granu da bih
ga oblikovao u taj oblik...
Hvala  ;)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #1 : 12-08-2011, 08:29:44 »
Tvoje drvce ima stablo u obliku slova S,što se u budučnosti može oblikovati samo u slobodan uspravni stil.Slike koje si stavio su metla ili brom stil i nisu tvoja vrsta.Tvoje drvce nemože se niti zvati bonsai.Mora ti prvo par godina rasti i jačati ako želiš imati bonsai debljine kao na slici.Ako ga orezuješ u sadašnjem obliku proči će godine i godine da drvce poprimi izgled onakav kakav je potreban za pravi bonsai.Sve nas su na početku zanimale te biljčice iz trgovine dok nismo skužili da je to prevara.Pravih bonsaia ima u Nizozemskoj ali su cijene svakako više od 100 Eura pa do nekoliko tisuća.Pogledaj naša drva i ona koja vadimo pa češ vidjeti kakva bi otprilike trebala izgledati.A ona od svjetskih uzgajivača da ne govorim. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #2 : 12-08-2011, 09:11:32 »
Tvoje drvce ima stablo u obliku slova S,što se u budučnosti može oblikovati samo u slobodan uspravni stil.Slike koje si stavio su metla ili brom stil i nisu tvoja vrsta.Tvoje drvce nemože se niti zvati bonsai.Mora ti prvo par godina rasti i jačati ako želiš imati bonsai debljine kao na slici.Ako ga orezuješ u sadašnjem obliku proči će godine i godine da drvce poprimi izgled onakav kakav je potreban za pravi bonsai.Sve nas su na početku zanimale te biljčice iz trgovine dok nismo skužili da je to prevara.Pravih bonsaia ima u Nizozemskoj ali su cijene svakako više od 100 Eura pa do nekoliko tisuća.Pogledaj naša drva i ona koja vadimo pa češ vidjeti kakva bi otprilike trebala izgledati.A ona od svjetskih uzgajivača da ne govorim. :chinaman:

Praktički čekaj još 20g ..  :frown:
Znam da bih mogao izravnati S u ravan oblik ali moram još čekat dok puuuno raste i ojača?
Nije stvar u tome da želim tako debeli Bonsai samo želim krošnju u tom obliku a da ne čekam toliko dugo?
Istina da je sve to prijevara ali to je sve što imamo.

Hvala na odgovoru  :chinaman:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #3 : 12-08-2011, 14:33:25 »
To drvce pusti da raste u obliku u kakvom si ga kupio.Ako ga ideš pretvarati u metla stil tek onda nečeš ništa imati.Za metlu si nabavi ili iskopaj drugo drvce.Za formiranje grana na stablu potrebno je otprilike 5 godina,pa ti računaj koliko ti je potrebno.U Bonsaizmu moraš biti uporan i strpljiv onda dolazi i uspjeh. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #4 : 12-08-2011, 22:18:22 »
To drvce pusti da raste u obliku u kakvom si ga kupio.Ako ga ideš pretvarati u metla stil tek onda nečeš ništa imati.Za metlu si nabavi ili iskopaj drugo drvce.Za formiranje grana na stablu potrebno je otprilike 5 godina,pa ti računaj koliko ti je potrebno.U Bonsaizmu moraš biti uporan i strpljiv onda dolazi i uspjeh. :takoTreba:

Znam da moram čekat znam..
Ali sekundu; ISKOPAT!?! Pa nismo u japanu o.O di da ga iskopam.

Offline DonQuijote

Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #5 : 13-08-2011, 08:07:27 »
To drvce pusti da raste u obliku u kakvom si ga kupio.Ako ga ideš pretvarati u metla stil tek onda nečeš ništa imati.Za metlu si nabavi ili iskopaj drugo drvce.Za formiranje grana na stablu potrebno je otprilike 5 godina,pa ti računaj koliko ti je potrebno.U Bonsaizmu moraš biti uporan i strpljiv onda dolazi i uspjeh. :takoTreba:

Znam da moram čekat znam..
Ali sekundu; ISKOPAT!?! Pa nismo u japanu o.O di da ga iskopam.

Ne smiješ ići kopati na planinu Fuji jer je zaštićena i sveta planina ali Chugoku i Shikoku su raj za jamadorije :hihihi:


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #6 : 13-08-2011, 15:21:28 »
Ne znam odakle si? Ali valjda imaš u blizini kakvu šumicu gdje jedno drvce neće nikome nedostajati. :whistle:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #7 : 13-08-2011, 20:53:31 »
Šta da napravim odrežem granu? Iz Zagreba sam.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Jel ga smijem ovako oblikovati,jeli to opasno?
« Odgovori #8 : 17-08-2011, 21:09:59 »
Nemaš što odrezati.To drvce jedva da je malo više od sadnice.Idi na Medvednicu i gledaj. :wow:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!