Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: kako dalje  (Posjeta: 8094 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vodomar

kako dalje
« : 15-09-2011, 11:26:26 »
Pronašao sam pokraj iskopa ceste u blizini Zadra zgodan grm, donio ga u Zagreb, skratio mu grane i presadio u probušenu kantu.
I sad bi volio napraviti bonsai.....

pročitao sam dosta sa foruma, ali me malo strah krenuti. zato pitam:

0- koja je ovo biljka-možda zelenika?
1- prijedlog tipa forme
2- koje grane odrezati za predloženi tip i cca koliko ostaviti
3- kada presaditi iz ove kante i u kakvu mješavinu


Offline Marija

Odg: kako dalje
« Odgovori #1 : 15-09-2011, 12:17:05 »
Pronašao sam pokraj iskopa ceste u blizini Zadra zgodan grm, donio ga u Zagreb, skratio mu grane i presadio u probušenu kantu.
I sad bi volio napraviti bonsai.....

pročitao sam dosta sa foruma, ali me malo strah krenuti. zato pitam:

0- koja je ovo biljka-možda zelenika?
1- prijedlog tipa forme
2- koje grane odrezati za predloženi tip i cca koliko ostaviti
3- kada presaditi iz ove kante i u kakvu mješavinu



1. loša je slika, ali mi se čini da je maslina
2. na biljci se ne radi dok se nije primila i ukorijenila, na maslini barem godinu dana od vađenja. Inače VADI SE ZIMI A NE SADA! To je krupna greška, zbog koje stablo može uvenuti.
3. nakon te greške, jedino što možeš je skratiti kompletno stablo tako da ga visinski skratiš za 3/4 i moliš boga da se primi ...
4. stablo nije ni primljeno, pa nema potrebe razmišljati o presađivanju.

Prije nego se krene s uzgojem bonsaija treba poznavati osnovne stvari iz hortikulture ... informiraj se o tome, jer ti stabla inače neće dočekati da se prime i da kreneš s njihovim oblikovanjem.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline tomo

Odg: kako dalje
« Odgovori #2 : 15-09-2011, 19:20:44 »
Divlja maslina. Imam 6 komada od ovog ljeta. Marija je u pravu al koji početnik može izdržat a da ne iskopa na + 50.
Moje su još uvijek žive. Prema preporuci presadio sam ih u mješavinu floreopora i treseta + puno vode.
probaj tak.

Offline Marija

Odg: kako dalje
« Odgovori #3 : 16-09-2011, 08:19:33 »
Divlja maslina. Imam 6 komada od ovog ljeta. Marija je u pravu al koji početnik može izdržat a da ne iskopa na + 50.
Moje su još uvijek žive. Prema preporuci presadio sam ih u mješavinu floreopora i treseta + puno vode.
probaj tak.

Da, još su žive, ali su pod totalnim stresom i pitanje je hoće li preživjet, a ako prežive kada će se stabilizirat da se može radit na njima.
Osnovno pravilo je ne vadit u sezoni vegetacije i onaj tko to ne može shvatit i poštovat nego ide na silu .... nisam sigurna hoće li se ikada baviti bonsaima.
Za ovaj hobi treba srpljenja i vremena, 5 godina treba da se zamo zagrebe u njega, a za konkretnije rezultate treba čekati godine i po mogućnosti to vrijeme ne ispuniti greškama.

Ako je netko početnik, onda bi valjda logičnije bilo da sasluša one sa iskustvom!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline vodomar

Odg: kako dalje
« Odgovori #4 : 16-09-2011, 09:56:08 »
Ova biljka je spašena iskopana usred ljeta, ali kao izvaljena uz rub iskopa puta u Maslenici i skoro su je ovce i koze toliko popasle da su ostali samo mali listići cca 5mm pa nisam mogao prepoznati što je u stvari. Ja sam je sa grudom zemlje oko korjena presadio u probušenu i jako dreniranu kantu uz dodatak crvenice, skratio grane za trećinu i ostavio u Zagrebu gdje je zaljevana jednom tjedno.
Sada nakon godišnjeg stanje je vidljivo iz slika a vide se i pravi listovi masline.

Ok sada znam što imam i vrlo mi je drago, ali opet molim za pomoć kako od ovog grma dočarati maslinu tučenu burom.

i Marija cijenim tvoje mišljenje i imam vremena i baš zato što ne želim na silu i ne želim učiti na svojim pogreškama krenuo sam ovako preko foruma
i da imam taman dovoljno iskustva da vidim da je biljka možda pod stresom ali napreduje!

Offline Marija

Odg: kako dalje
« Odgovori #5 : 16-09-2011, 13:28:54 »
i Marija cijenim tvoje mišljenje i imam vremena i baš zato što ne želim na silu i ne želim učiti na svojim pogreškama krenuo sam ovako preko foruma
i da imam taman dovoljno iskustva da vidim da je biljka možda pod stresom ali napreduje!

... tek ako doživi iduću sezonu vegetacije bit ćeš siguran da se primila, za sve ostalo je prerano, a posebno za radit oblikovanje!

Žao mi je što nisi pročitao ono što sam ti napisala ranije.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline vodomar

Odg: kako dalje
« Odgovori #6 : 19-09-2011, 14:59:12 »
ok fala
dakle ostavljam je u miru u kanti, strpljivo čekam travanj i pratim forum
pa nije tako teško za početak

Offline Marija

Odg: kako dalje
« Odgovori #7 : 19-09-2011, 16:13:15 »
ok fala
dakle ostavljam je u miru u kanti, strpljivo čekam travanj i pratim forum
pa nije tako teško za početak

točnije bi bilo da na njoj (ukoliko uopće preživi) ništa ne radiš do srpnja 2012, biljka treba preživjeti cijelu jednu sezonu vegetacije, obilno baciti nove izboje da bi znao da se oporavila i da je spremna da se na njoj radi.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: kako dalje
« Odgovori #8 : 21-09-2011, 09:38:16 »
Ova maslina nije za vjetreni oblik,iz sadašnjeg oblika u vjetreni-utopija.Ona sama kaže da želi biti nakakav višestabalni oblik,što možeš postići za tri-četiri godine. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline vodomar

Odg: kako dalje
« Odgovori #9 : 26-09-2011, 10:38:21 »
Fala Radovan, imaš li možda link na kakav hodogram ili upute za dalje

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: kako dalje
« Odgovori #10 : 28-09-2011, 13:40:53 »
Fala Radovan, imaš li možda link na kakav hodogram ili upute za dalje
Kad smognem vremena pofotkat ću svoja drvca,višestabalna pa češ moći vidjeti kako to otprilike izgleda.A imaš i fotke po forumu samo moraš malo potražiti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Hrvat

Odg: kako dalje
« Odgovori #11 : 29-09-2011, 22:06:23 »
ovako za pocetak puno stvari nisu jasne.
Vodomar je stavio prvu poruku 15-09-2011 u11:26:itd i kaze otprilike(iscupao ,sam ali neznam sto je u okolici Maslenice kraj Zadra i donio u Zagreb itd)ja mislim da je dosta.
moje prvo pitanje bi bilo;dali si iscupao maslinu ove godine ili koju godinu ranije?
drugo;dali si predvidio kako sacuvati stablo u Zagrebu tokom hladnih zima.
smatram da poslin odgovora na ova pitanja bi mogli bolje napredovati kao sto sam naslov ovog svega glasi
KAKO DALJE.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Hrvat

Odg: kako dalje
« Odgovori #12 : 29-09-2011, 22:22:49 »
a evo ti i jedna od mogucih ideja
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: kako dalje
« Odgovori #13 : 30-09-2011, 07:53:02 »
ovako za pocetak puno stvari nisu jasne.
Vodomar je stavio prvu poruku 15-09-2011 u11:26:itd i kaze otprilike(iscupao ,sam ali neznam sto je u okolici Maslenice kraj Zadra i donio u Zagreb itd)ja mislim da je dosta.

zar tamo nije bila prva linija i sve je puno mina?  :zamisljen:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Hrvat

Odg: kako dalje
« Odgovori #14 : 01-10-2011, 09:32:45 »
je imas pravo ali ispod je druga poruka vodomara.
Citat:
Ova biljka je spašena iskopana usred ljeta, ali kao izvaljena uz rub iskopa puta u Maslenici i skoro su je ovce i koze toliko popasle da su ostali samo mali listići cca 5mm pa nisam mogao prepoznati što je u stvari. Ja sam je sa grudom zemlje oko korjena presadio u probušenu i jako dreniranu kantu uz dodatak crvenice, skratio grane za trećinu i ostavio u Zagrebu gdje je zaljevana jednom tjedno.
Sada nakon godišnjeg stanje je vidljivo iz slika a vide se i pravi listovi masline.
i on kaze takodje uz rub ceste pa onda ne vidin nikakvu opasnost,vec je to sve ocisceno.
i kolilo san skonta maslina je iscupana proslo ljeto.ipak je prerano za raditi na njoj.
nije vazno gledadi,vec vidjeti