Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Par pitanjca  (Posjeta: 2641 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sirbey

Par pitanjca
« : 21-09-2011, 21:18:34 »
Pozdrav svima!
Imam žarku želju za bonsaii drvcem, ali nemam namjeru kupovati kvazi bonsaii iz trg. centara, nego bih radije uzgojio svoje (kakvo-takvo, za početak). Prije nego se upustim u bilo koju akciju pitao bih:
1. živim u stanu sa centralnim grijanjem (po zimi griju kao sumanuti, tako da je prozor stalno otvoren-jednostavnije nego zatvarati stare ventile). Prostor je vrlo suh.
2.Prostorija u  kojom može drvce stajati okrenut je prema istoku (ima direktnog sunca po ljeti do max11,30h) i na toj strani je radijator po cijeloj dužino prozora.
3.Balkon (otvoreni) gleda na sjevero-zapad (po ljeti ima sunca od cca od 16h -..... )
Možda su pitanja banalna, ali bi mi koristila prije nego stavim drvce (ako je to uopće moguće), pa da mući i sebe i mene.
Imao sam ficus benjamina (odbačeni) pa sam ga spašavao i moram priznati da smo se oba dva mučili.Na kraju sam ga presadio, prihranjivao i odnio ga na posao.
Zahvaljujem

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Par pitanjca
« Odgovori #1 : 22-09-2011, 11:45:00 »
To su pustinjski uvjeti,čak i gore,u pustinji je barem po noći dosta svježe,a kod tebe i noći griju.Takve uvjete biljke ne podnose.Neznam koja bi sobna vrsta to podnjela.Eventualno kakva mesnatica,ali i one vole period mirovanja kroz zimu i niže temperature.Ja imam u sobi fikuse,ali ne direktno na prozorskoj klupćici i u blizini radijatora.Treba ih prskati,zaljevati i svejedno jako propadnu do proljeća.Ljeti su mi vani tako da se svake godine tokom ljeta obnove prije ponovnog unošenja u kuću.Ne znam što bih ti preporučio.Ja imam puno iskustva pa se mučim sa sobnim vrstama.. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline sirbey

Odg: Par pitanjca
« Odgovori #2 : 22-09-2011, 23:45:53 »
Ako sam dobro shvatio-da ne okolišamo, bolje da se "okanim ćorava posla"?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Par pitanjca
« Odgovori #3 : 28-09-2011, 13:35:16 »
Nisam mislio da odustaneš.Samo sam ti htio reći da su takvi uvjeti za biljke jako teški.Ljeti drži drvca na balkonu a zimi ih unesi u stan.Moraš dobro kontrolirati vlažnost.I zimi paziti da kad otvaraš prozor da ti hladan zrak ne pofuri biljke. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!