Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada  (Posjeta: 31708 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gogy

Pozdrav svima

Na proljeće sam na poklon dobio prelijepi fikus s kojim sam bio oduševljen. Ali već samo nakon tjedan dana pojavile su se muke. Naime, ja sam ga zalijevao svaki dan ali mu je lišće počelo opadati. Budući da nemam iskustva sa bonsaima, pokušao sam ga malo manje zalijevati, i onda se kao stabilizirao na kratko. Ali s vremenom sam primjetio, kad god bi ga zalio, drugi dan je lišće počelo žutiti i otpadati. Malo sam prosurfao internetom, i našao sam da kada lišće prije opadanja požuti, da je to znak da ima previše vode, da njemu treba vlaga ali ne smije imati puno vode. Onda sam uzeo špricaljku, i počeo ga špricati, i lišće i zemlju, jer sam mislio da ću s time postići vlažnost bez puno vode. I to je upalilo. Počeo se oporavljati, zelenilo se, novi listići su počeli. I onda mi se desio krah. Špricaljka mi se pokvarila. I dok sam ja nabavio novu špricaljku, u međuvremenu sam ga zalijevao normalnim putem. To mu se nije svidjelo i opet je počeo lišće odbacivat. Došla je nova špricaljka na red, opet se počeo oporavljati (doduše ne baš onako dobro kao onda, ali niti jedan listić u 10 dana nije otpao). I s vremenom sam ja tako njega špricao i zemlju i list, i list se nekako počeo sušiti, frkati. Onda mi je cura rekla da mu je zemlja pretvrda, i da mu očajno fali vode. Sad ga opet zaljevam, ali ne vidim nikakav oporavak.

Evo nekoliko slika koje vam možda pomognu u dijagnozi problema:
- Prva slika
- Druga slika
- Treća slika
- Četvrta slika

Ima li ikakve nade da ja spasim taj Bonsai?  :question:

Hvala unaprijed!


Offline Joyca

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #1 : 24-10-2011, 23:03:49 »
U ovom forumu imaš masu o fikus benjaminu.Najjednostavnije u forum tražilicu upiši fikus..
Vidin da ga hvale kao dobru vrstu za predbonsai odnosno bonsai.Moja iskustva nisu baš najbolja.Kod svake promijene (pozicije,viška vode,propuha,manjka svitlosti,orezivanja) reagira tako da baci previše listova i veci broj grana bez listova se osuši,posebno kod mlađih benjamina i to počne od vrha ,pa to na kraju neslići na ništa.
Po tom šta ti se događa,mislim da je previše vode.Ok mi se pokazalo po deca vode svakih desetak dana,uz MALO prskanja,svakih dan,dva. Nemogu sliku otvorit,pa neznan šta da ti kažen.Zalivanje ovisi o substratu-zemlji,velićini posude,starosti biljke,vrimenu-vlazi u zraku,...tu se po meni najviše pogriši.
Malo san se napisa,mislin da ti nisan baš previše pomoga,al ko san bar malo,SUPER :hihihi:
Potraži malo po forumu

Puno sriće s biljkom               Pozdrav!

Offline Gogy

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #2 : 25-10-2011, 00:02:38 »
Uff, oprostite. Evo sad sam ispravio linkove, i sada bi se trebale moći vidjeti slike.

Offline Joyca

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #3 : 25-10-2011, 01:21:03 »
1.to nije bonsai,jer nema nikakve karakteristike bonsai drvca,nego fikus benjamin u bonsai posudi (mislim da će se većina s ovog foruma složit),al kroz neko razdoblje dalo bi se učinit od tog nešto.Nisam neki znalac,početnik sam,al samo ponavljam,što su iskusniji napisali.

2.zemlja izgleda prenatopljenom,al mislim da nije o tome rič.Kod previše vlage,propuha,.. lišče požuti il ne mora,može bit i zdravi list,smo otpadne,doslovno ih baci.

3.da neznan za tvoju priču,reka bi da je slikano nedugo nakon prisđivanja,pokušaja prisađivanja.


od pet stabalaca ovakvog izgleda jedno mi je živo i to samo pri dnu grana ima nove listove.
Nije neka utjeha,al to su moja iskustva.
Bilo bi dobro da ti Radovan napiše ponešto a i drugi...
Pozdrav!



Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #4 : 25-10-2011, 07:29:22 »
To drvce se već toliko napatilo,da ako se i oporavi neznam dali će što biti od njega.Ovako kako je sada izgleda mrtvo.Previše si ga zaljevao i vjerojatno držao na krivome mjestu.Koliko vidim posađeno je i u nekakvu jeftinu kupljenu crnu zemlju koje obično nisu propusne.Naroćito ako se duže ne zaljeva.Što si učinio??Kad si prestao sa normalnim zaljevanjem i počeo samo prskati po površini,napravila ti se je kora na površini a iznutra oko korjena ostalo ti je suho.Voda ti je skliznula površinom i uz rub posude,bez da je vidjela korjenje.Kupi si jednu malu vrećicu ekspandirane gline i izlomi kuglice sa čekićem.Pomješaj zemlju sa polovicom tih kuglica i presadi.Suho lišće i djelove suhih grančica također možeš porezati.E onda ako još drvce ima što snage možda baci koji pup iz stabla.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #5 : 25-10-2011, 07:38:55 »
....najbolje bi bilo da si kupiš drugi i da počneš iz početka.Odmah ga presaditi u poroznu mješavinu.Moraš se naučiti kontrolirano zaljevanje ako se možda misliš baviti uzgojem bonsaija.Bez toga će ti ići teško.Ako također možda i nisi svaki dan kod kuće ili netko drugi,i to je problem,naročito kod tih sobnih vrsta.Moj naćin rada sa Fikusima je sljedeći-cjelo kasno proljeće,ljeto i ranu jesen su vani u polusjeni.Izloženi i kiši i suncu.Prihranjuju se sredstvom kao i drugi bonsai.Prije unošenja ih lijepo orežem.U kući imaju svoje mjesto gdje ima dosta svjetla a da nije preblizu radijatora.Zemlja se održava vlažnom i lišće šprica.Ako se zemlja i posuši,onda se cjela posudica uroni u vodu na pola sata i dalje je dobro.Proćitaj sve postove.Imaš i fotke gdje sam ja poslikao i svoje fikuse. :dipl:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #6 : 25-10-2011, 07:41:12 »
P.S.Ako kod presađivanja vidiš da je korjenje trulo i smeđe onda ga baci... :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #7 : 26-10-2011, 10:13:56 »
P.S.Još moraš znati da sve te sutropske i tropske biljke dosta propadnu u kući tokom zime.Teško im je osigurati uvjete kakve bi trebali imati (svjetlost,vlaga,toplina..)No kroz ljeto se vani oporave pa jedno vrijeme izgledaju dobro kad se unesu u kuću.Bitno je da prežive i da se ništa drastično ne dogodi sa njima tokom zime.Toliko-nadam se da razumiješ. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Joyca

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #8 : 26-10-2011, 22:56:51 »
Evo gogy za inspiraciju  ;)



                         http://www.bonsaihunk.us/ficusforum/FriendsBonsai1.html

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #9 : 27-10-2011, 07:20:01 »
Lijepe slike.Samo ako želiš to onda idi odmah u nabavu novih fikusa i to ne onih za 50 kuna. :whistle:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Gogy

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #10 : 27-10-2011, 14:44:37 »
Hvala na odgovorima. Čini mi se da svakim danom sve lošije izgleda. Odnesti ću ga kod jednog gospodina koji se bavi time da ga pogleda, dal' se tu da šta spasit, ali nekako ni sam ne vjerujem da tu ima pomoći.

Recimo moja mama isto ima fikus benjamina, samo ima manjim listovima, i posađen je u normalnoj posudi za cvijeće i super zdravo izgleda, tamno zeleni listići. Al' meni je tako žao ovoga zato što ima super oblik.

Offline pannonian

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #11 : 27-10-2011, 17:58:40 »
ja sam imao isti problem,lisce je bacio i grane su se osusile.kad sam skuzio gdje sam pogrijesio krosnja je prakticki bila suha,ti jos mozes svom pomoci sigurno ako mu napravis odgovarajuce uvjete.
moj je ostao teski invalid nakon potrage za zivim dijelom(krosnja je skroz bila suha),ovako izgleda sad s novim granama    :mdr:



Offline tsifel

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #12 : 27-10-2011, 20:39:34 »
ja mislim da si ti umjetnik, pa ficus je gotovo nemoguce ubit...  :gigle:

Offline pannonian

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #13 : 27-10-2011, 23:24:57 »
pa sad je ocito da ga je tesko ubiti,ali meni koji nisam nista znao o njima nije odavao takav dojam s obzirom na metiljavost u pocetku

Offline Marija

Odg: Pomozite početniku - fikus benjamina mi propada
« Odgovori #14 : 28-10-2011, 08:11:05 »
Nadam se da me se neće krivo razumjeti, ali bonsai nema veze sa spašavanjem mrtvih i polumrtvih sadnica
Za uopće početi raditi na oblikovanju, treba biljka koja je prvervenstveno zdrava (i naravno ima karakteristike materijala pogodnog za oblikovanje u bonsai!).
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai