Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pozz, trebam pomoć  (Posjeta: 5271 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dinda

pozz, trebam pomoć
« : 10-01-2012, 18:52:47 »
Novi sam u svijetu bonsaia i zanima me dali mi možete pomoći?
Imam neko drvce u kanti pa me zanima koja je to točno vrsta i
dali ima kakav potencial da se od njega napravi ljep bonsai?

Offline zen

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #1 : 10-01-2012, 19:24:58 »
 Pozdrav i dobro došao na forum. Točnu vrstu je malo teže odrediti preko jedne slike koju si poslao, ali mislim da se radi o jednoj od Juniperus vrsta.
 Prema ovoj slici nije neko potencijano drvo,  izostaje pokret debla, jer iz zemlje izrasta dosta ravno i onda se na određenoj visini račva na više strana. Zbog toga će se teško odrediti položaj primarne grane. Vrh bez postepenog sužavanja će biti teško napraviti da na nešto izgleda.
 

Offline dinda

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #2 : 10-01-2012, 19:52:59 »
Drvo sam fotko sa prednje strane izato djeluje da je uspravno a ono ustvari ima pad koji se ne vidi iz ovog kuta ove dvije grane su na deblu koj se nevidi na fotki. Hvala još jednom sad kad znam da nije neki potencial sam ću ga malo uredit ha ha

Offline zen

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #3 : 10-01-2012, 20:13:32 »
Onda ga probaj urediti razumno i sa poštovanjem prema drvetu. Kad završiš sa prvim stylingom objavi sličicu. Pozz

Offline dinda

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #4 : 10-01-2012, 20:23:10 »
Hocu naravno, samo što ne znam kako da uopće počnem a da ne odsječen nešto krivo dali postoje neka osnovna pravila kako da to izvedem?

Offline zen

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #5 : 10-01-2012, 21:35:14 »
  Sagledaj drvo sa svih kutova i probaj si u glavi zamisliti kakav bi oblik drveta bio u budućnosti. Zatim odredi točku gledišta (to je prednja strana drveta s koje drvo ima najzanimljiviju formu debla).
  Odredi prvu granu koja se u pravilu nalazi na 1/3 ukupne visine budućeg bonsaia. Vodi računa da ta grana ne ide prema gledatelju.
 Zatim odredi druge grane koje ćeš zadržati a sve što je višak ukloni. Očisti sve grane od suvišne lisne mase,a zatim se baci na ožicavanje vodi računa  da imaš adekvatnu žicu u svim dimenzijama, jer je jako važno dobro i pravilno ožicati grane...
 To je samo djelić nekih osnovnih pravila i postupaka kojih se u praksi  ne moraš strogo držati.
 Ako ti se sve to čini komplicirano, a želio bi naučiti kako se to radi upiši se u bonsai školu  (za detaljnije informacije o mjestu i vremenu održavanja prati ovaj forum)
Pozdrav

Offline dinda

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #6 : 10-01-2012, 21:54:40 »
Svaka čast puno ti hvala. Mislim da nije nimalo jednostavno ali moram od nekud počet kada nešto napravim stavit ću fotku. Zanima me škola svakako, samo se nadam da je u zagrebu jer sam tu doma

Offline Marija

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #7 : 11-01-2012, 08:02:43 »
Prije ikakvog oblikovanja stabalca i bavljenje estetikom treba biti siguran da su svi hortikulturni zahtjevi osigurani da se na stablu može radit bez da ga to ubije....
Kada je to stablo izvađeno /presađeno zadnji put. Odakle ti i koliko dugo raste u toj kanti?

Druga stvar jel to posađen u čisti humus? Ako jest to nije dobro za četinare!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dinda

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #8 : 11-01-2012, 12:28:26 »
Ovak, drvo je bilo u velikoj žardinjeri preko 10god. Ja sam ga izvadio prije tjedan dana i trenutno se nalazi u istoj zemlji u kojoj je i bio u žardinjeri

Offline Bruno

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #9 : 11-01-2012, 12:29:15 »
,i jel ta pegla odložena vruča kraj biljke nakon upotrebe ,i koje je marke?

Offline dinda

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #10 : 11-01-2012, 12:35:52 »
Pegla je modni dodatak drvetu,a koja je marka ne znam jer nisam doma ali obavezno javim kad se vratim.

Offline Marija

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #11 : 11-01-2012, 13:26:22 »
Ovak, drvo je bilo u velikoj žardinjeri preko 10god. Ja sam ga izvadio prije tjedan dana i trenutno se nalazi u istoj zemlji u kojoj je i bio u žardinjeri

Na biljci koja je tek presađena se ne radi oblikovanje, posebno ako se radi o osjetljivom četinarima.
Bonsai se ne zade u zemlju nego u supstrat. Imaš članak o tome u temi za početnike, pa pročitaj da se ne ponavljamo ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dinda

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #12 : 11-01-2012, 14:01:55 »
Hvala svima još jednom.

Offline Hrvat

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #13 : 11-01-2012, 20:28:18 »
kako kaze Bruno;hocemo marku i model pegle :fajt: ona je vazna :happy2:.
kako ti kaze Marija za sad strpljenje 2 do 3 godine ,pazi na zalivanje prije mali manjak vode nego visak.
za formaciju drveta triba viti kakav i kako postavljen nebari(prve zile ili korijenje na povrsini zemlje ili substrata) i slikati stablo u nizini nebaria sa cetiri strane[ (pogledaj nacin slikanja Marije i Andrije)izvinite svi drugi koje nisam naveo bilo bi previse dugo]tek onda se moze pomoci oko formacije drva.
po mom misljenju drvce ima potencijala kao sva drva ovoga svita samo triba znati sto bih ti volio imati i sto mozes izvuci od tog primjera.
John Naka je rekao(kad na drvu imas problem sijeci;ako nemozes sijeci ti imas problem).
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: pozz, trebam pomoć
« Odgovori #14 : 11-01-2012, 20:41:19 »
John Naka je rekao (kad na drvu imas problem sijeci;ako nemozes sijeci ti imas problem).

jako dobro  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai