Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ficus Ginseng  (Posjeta: 20110 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Banzai

Ficus Ginseng
« : 30-03-2012, 21:25:56 »
Imam jedan problem sa ficusom ginsengom, naime prije nepunih tjedan mu se veći dio vanjskog korijena počeo sušiti i jednostavno nestao iznutra. Ima li netko iskustva i prijedlog šta dalje ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #1 : 31-03-2012, 20:35:18 »
Tu nema spasa.Drvo ti je istrunulo.Dali od pretjerane vlage ili mu je odrezani dio istrunuo usljed nezakorjenjivanja tog djela stabla.To se proizvodi serijski.Rastu godinama u zemlji.Onda ih izvade,porežu motornom pilom,tretiraju hormonima,posade u posude,godinu-dvije malo porade na krošnji i ide u prodaju.Bježi od toga-kupuj autohtono. :halt:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Banzai

Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #2 : 01-04-2012, 21:26:59 »
Znam da su te biljke "frizirane", ali ovu imam nekih 6 godina i nikad prije nije bilo ovako drastično. Ova mi je prirasla srcu jer mi je prva, ali ne i jedina, stoga sam joj odstranio posušeni dio korijenja (nažalost veći dio cca 70%) očistio deblo i presadio u novu zemlju. Sada je na njoj da se bori. Jedino ako neko ima još neki savijet!?!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #3 : 02-04-2012, 22:17:32 »
Neznam kako postupaš sa fikusima.Ljeti bi ih trebao držati vani u nekakvoj polusjeni i održavati im jako vlagu.Tako će ti se ponovo do zime jako ojaćati.U stanu ti iz godine u godinu samo slabe a na kraju se desi to što ti se desilo.Još koji savjet??Ne isplati se mućiti sa stablom ako mu je 70 posto propalo i to nebarija-što je ostalo?
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Banzai

Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #4 : 09-04-2012, 19:20:43 »
Preko ljeta je uglavnom na balkonu u polusjeni, iako su u stanu na odličnom mjestu (prozračnom i svijetlom) jer mi ostale biljke zajedno sa još dva ficusa. Iako su može reći da ih držim manje vlažnim od ostalih biljaka, ali uredno prkam i zalijevam. Presađujem ih uglavnom svaku drugu godinu u mješavinu komposta i pijeska sa drobljenom glinom kao drenažom. Šta se nebarija tiče od nekih 9 korijena ostalo samo 2. Visina nebarija je bila oko 15-ak cm od ukupne visine oko 35-40 cm. Star je oko 10-12 godina i do sada nisam imao nikakvih problema. Kad ste već pitali za savjet imao bi nekoliko pitanja:
1. Koju zemlju (mješavinu) vi koristite?
2. Gdje nabavljate materijal?
3. Čime prihranjujete biljke?
4. Koliko imate i kojih biljaka?
5. Ako može još koji savjet i slika Vaših biljaka.

Ako Vam nije problem, jer se biljkama općenito bavim već duže vrijeme, ali više manje slabijim intenzitetom zbog nedostatka slobodnog vremena. Od prije godinu dana sam se malo više uhvatio učenja i usavršavanja. Stoga sam otvoren sa sve nove ideje i savjete kao suha spužva. Unaprijed zahvaljujem. :chinaman:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #5 : 10-04-2012, 13:23:48 »
Ja inače imam tri fikusa,Fikus benjamin,Fikus retusa i Ginseng i to samo radi toga da mi je preko zime u kući nešto zeleno.Oni mi nisu prioritet.Imam zato drugih,vanjskih bonsaija oko 100.O zemlji-supstratu,prihranjivanju,zaljevanju i dr.već uglavnom sve piše po postovima samo potraži i čitaj ono što pišemo mi koji smo od početka na forumu.Inače ja za fikuse koristim isto floreopor,samo stavim malo više treseta nego ostalim drvcima.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Banzai

Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #6 : 10-04-2012, 17:20:29 »
U samom čitanju i je problem, neki koliko vidim koriste samo moderne supstrate gotovo bez treseta ili zemlje, a drugi obratno. Isto je tako i kod zalijevanja pa me dovodi u nedoumicu. Posjedujem još i tri graba koji su praktički u samom začetku, pa Vas molim nneki savjet iz vlastitog iskustva, pošto vjrujem da imate barem jedan u kolekciji.

Offline DonQuijote

Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #7 : 10-04-2012, 21:45:16 »
U samom čitanju i je problem, neki koliko vidim koriste samo moderne supstrate gotovo bez treseta ili zemlje, a drugi obratno.
Koji obratno? Mislim da nema takvih na ovom forumu.
 
Zemlju zaboravi. stavi max 10% treseta a ostalo supstrat, i to je najjednostavnije i najbolje rješenje. Onda možeš i moraš zalijevati obilno i agresivno a korijen ne može stradati. To je to. Jednako i za majstore međunarodnog ranga kao  i za početnike


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #8 : 11-04-2012, 13:17:21 »
Ja recimo stavljam više treseta negdje od 20-30 posto i onda ne moram tako agresivno zaljevati.Međutim za to treba imati više iskustva i svakodnevno pratiti stanje vlage u supstratu.Ali svakako trebaš koristiti moderne supstrate.Zato sam ti i napisao da čitaš ono što pišemo mi iskusniji bonsaisti.Početnici se obično ne snalaze na početku pa onda zbunjuju jedan drugoga.Ako ti mi kažemo da je to-to onda tako i mislimo.Na tebi je samo da vjeruješ,ako hočeš. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #9 : 11-04-2012, 19:00:18 »
Ma slažem se, omjer treseta može varirati, ali mali omjer ne zahtjeva nikakvo znanje, samo pustiš vodu i bok. Čim staviš veći omjer treba neko iskustvo, treba malo poznavati drvo, gledati koliko se tlo isušilo i slično. Zato bi svim početnicima preporučio 10 % i nek curi :smile:

Offline Banzai

Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #10 : 11-04-2012, 21:35:43 »
Ma svaka vam čast, takav odgovor mi je trebo. Sad mogu sa sigurnošću napravit stvar kako treba. Iako sam pobornik nešto više treseta u mješavini pokušat ću oboje. Radovan kaže da koristi florepor, a DonQuijote... E da gdje nabavljate supstrat i čime prihranjujete

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #11 : 11-04-2012, 23:10:49 »
Možeš koristiti Floreopor ili Pomice do čega lakše dođeš.Na naslovnici imaš reklamu od Agrohoblaja pa vidi.Čini mi se da imaju skladište i u Zagrebu.Ja prihranjujem Plantelom,briketiranim pilećim gnojivom te Folijarno Drinom i u jesen Hasconom.Zaštita protiv nametnika isto kao za vočke a protiv biljnih bolesti Artea koja se inaće koristi za zaštitu pšenice.I to ti je u kratko to. :tlab:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Banzai

Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #12 : 12-04-2012, 11:02:14 »
Super, to je uglavnom sve šta mi trenutno treba i zanima. Svakih koliko vremena u u sezoni prihranjujete i koristite zaštitu?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ficus Ginseng
« Odgovori #13 : 12-04-2012, 23:17:53 »
Prihranjivanje tekućim gnojivima kroz sezonu rasta svakih 10-15 dana,briketiranim gnojivom 1 ili dva puta na godinu,folijarno 2-4 puta.Prskanje preventivno protiv bolesti dva puta na proljeće,dalje prema potrebi.Tako radim ja. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!