Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: 2012 INTERNATIONAL BONSAI ACADEMY with Walter Pall - Plato's Cave Analogy  (Posjeta: 24593 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.


Offline Andrija Zokić

Odličan Walterov govor ... kao i uvijek. Bonsaisti često naprave 2-3 kopije tuđih bonsaija i misle da su na cilju, a stvarnost je da su tek zagrebli u posao. Inače, već u Osnovnoj školi se u Likovnoj kulturi učenicima pokušava objasniti što su stereotipi (Walterov cookie cutter) i kako ih izbjegavati u likovnom izražavanju te se potiče originalnost i izbjegava međusobno kopiranje radova. Ovo je iz nekog nepoznatog razloga većini bonsaista potpuno neshvatljivo. Nije čudno da je Walter negdje napisao da je bonsai najnazadnija umjetnička forma koju poznaje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline dijxtra

Mislim da je fora u tome da dosta bonsaista bonsai ne gleda kao umjetnost nego kao zanat. Pa da onda imaju ideal savršenog bonsaija koji onda kopiraju. Tako se barem meni kao početniku čini.

Offline jurica

Mislim da je fora u tome da dosta bonsaista bonsai ne gleda kao umjetnost nego kao zanat. Pa da onda imaju ideal savršenog bonsaija koji onda kopiraju. Tako se barem meni kao početniku čini.
U potpunosti dijelimo isto mišljenje .

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Mislim da je fora u tome da dosta bonsaista bonsai ne gleda kao umjetnost nego kao zanat. Pa da onda imaju ideal savršenog bonsaija koji onda kopiraju. Tako se barem meni kao početniku čini.
U potpunosti dijelimo isto mišljenje .
Ako uzgajaš drvca i mučiš se već 18 godina a do sada je zarada bila 300 kuna,onda je to ja mislim ljubav.E a u ljubavi se znaju napraviti i roditi razne kreacije.Ja za sebe mislim da sam na putu kojim vozi Pal.Perfekcionisti i zagovornici šablona možda bi našli grešku,ali meni to ne smeta.Ako pronađeš dobar stratni materijal,samo sljedi ono što ti dalje drvce nudi i pomogni mu. :love:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Mislim da je fora u tome da dosta bonsaista bonsai ne gleda kao umjetnost nego kao zanat. Pa da onda imaju ideal savršenog bonsaija koji onda kopiraju. Tako se barem meni kao početniku čini.

Da, ali zašto onda nitko sebe ne naziva bonsai zanatlijom? Svatko sebe voli nazivati bonsai umjetnikom ali ne želi uopće niti promisliti što umjetnost zaista znači. Dapače, kada Walter govori o umjetnosti onda ga se često proglašava za luđaka ... a on samo govori o abecedi umjetnosti, ali čak i to je često teško za uši većine.
andbonsai.com ~ andbonsai studio


Offline jurica

Mislim da je fora u tome da dosta bonsaista bonsai ne gleda kao umjetnost nego kao zanat. Pa da onda imaju ideal savršenog bonsaija koji onda kopiraju. Tako se barem meni kao početniku čini.
U potpunosti dijelimo isto mišljenje .
Ako uzgajaš drvca i mučiš se već 18 godina a do sada je zarada bila 300 kuna,onda je to ja mislim ljubav.E a u ljubavi se znaju napraviti i roditi razne kreacije.Ja za sebe mislim da sam na putu kojim vozi Pal.Perfekcionisti i zagovornici šablona možda bi našli grešku,ali meni to ne smeta.Ako pronađeš dobar stratni materijal,samo sljedi ono što ti dalje drvce nudi i pomogni mu. :love:
Pod ovo zanat nisam mislio na obrt , jer i ja to radim iz čiste ljubavi i zato što me to opušta.
Financijski ja sam još gore prošao ,zaradio sam 0 kuna a trošak nebih htio ni spominjat jer nešto što ti puno znači nema cijenu .
Opet što se bavim bonsai-em sebe ne smatram umjetnikom , ali iz svakog zanata iskoči i pokoji umjetnik kao što su ovdje iskočili recimo Kimura, Pall , Kobayashi ... i da dalje ne nabrajam .

Offline dijxtra

Da, ali zašto onda nitko sebe ne naziva bonsai zanatlijom?
Pojma nemam. Zato što umjetnik zvuči bolje od zanatlija?  :mdr: Mislim, ja još nisam čuo ikog da se naziva niti bonsai umjetnikom niti bonsai zanatlijom, nisam ja baš razgovarao sa puno bonsaista o tome a i ne čitam dovoljno blogova. Tako da definitivno nisam prava osoba za ovaj razgovor. Samo sam nabacio observaciju.