Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki  (Posjeta: 113936 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #15 : 29-07-2012, 09:43:41 »
Ljudi moji, kak je teško napraviti dobru fotku, nemreš zamisliti. Presvjetla pozadina, presjajna pozadina, odbljesak na pozadini, prevelika sjena na pozadini, miješanje sjene pozadine i sjena drveta,..... :mad3: Pa preveliki stolić, pa neadekvatni stolić, pa previsoki stolić.... :zamisljen:
Fotić, kompić, hmmm, znova. Fotić- kompić- mhhh, opet znova.... No, polako učim!

AH

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #16 : 29-07-2012, 13:43:16 »
Danas poskidane stare iglice na "Nigri literatki"

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #17 : 29-07-2012, 22:55:08 »
 :great:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #18 : 31-07-2012, 11:12:20 »
Čuj, jel bi tebi bio problem napraviti kratki kalendar radova na crnogorici? Kada što radiš i kako to radiš.
Takav jedan dobar post bi mi bio korisniji od mnogih knjiga.
Vidim da ti ide odlično, meni ne ide, očigledno nešto griješim u tajmingu.
 :dunno:

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #19 : 31-07-2012, 18:00:57 »
A baš sam se bojao rasprave o tome.
Zapravo se nisam htio sa nikim prepucavati.
Evo, ispod je u Wordu, ali molim sve članove da to prihvate samo kao moj način rada, a ne kao neko pravilo po kojem se treba raditi.
Uz to ima i jedna zgodna fotka, sa Morten Albekovih stranica.

Offline DonQuijote

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #20 : 31-07-2012, 19:30:04 »
Zahvaljujem. Nema tu prepucavanja, svatko uzme što mu paše i niko nikoga ni na što ne prisiljava.
Budući da djeluju bolje od mojih, ja kradem. Hvala

Offline jurica

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #21 : 31-07-2012, 21:43:58 »
"12 zapovijedi" za one koji se žele baviti borovima.  :chinaman:
U principu tako i ja nešto radim uz neke male razlike .
Dobro je znati ovo u vezi nametnika i ima tu dosta meni novoga .  :hvalaaa:

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #22 : 21-08-2012, 16:46:31 »
Danas sam se oprostio od jednog silvestrisa literatija kojeg imam od 1999. godine.

1.   Kasno u proljeće sam mu skino previše korijenja i presadio ga u preplitku posudu.
2.   Tijekom ljeta nisam skužio da ima slabu vegetaciju, dapače, pasalo mi je da
      ima tak lepe male igllice, a zabil sam da nema snage da razvije novi korijen.
3.   Sa to malo korijenja ostavio sam ga ovih dana na vrelom suncu.
4.   Kad sam skužio da nešto ne štima, počeo sam ga jače zalijevati, pa sam mu
      "skuhao" korijenje do kraja!

Škola košta, ponekad i desetak godina. :molitva:

Oprez svima koji imaju shonine i sl. Prevruće je čak i za male borove da budu cijeli dan u pumici na suncu na 35°C!  :dipl:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #23 : 21-08-2012, 18:28:09 »
šteta. Al hvala na ovakvom školovanju koje mi daješ.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #24 : 29-08-2012, 19:52:33 »
Skuhao sam malo korijenje. Ovakvo vruće bonsaističko ljeto još nisam imao.
Uvijek sam imao lijepo bijelo korijenje na borovima često sa dosta mikorize što je znak da ono uživa.
Ovog ljeta sam se malo uplašio i izgleda da sam neke previše zalijevao. Kad sunce upre u posude počne zagrijavanje, a onda i kuhanje ako ima u posudi previše vlage za bor.
Sto puta ponavljano! "Boru je bolje ak ostane nezalijan, nego ako je zalijan....." no ne vjeruješ dok ne osjetiš na svojoj koži. Zato evo slika da isto ne osjete i drugi.

1 slika - Silvestris 2010. sa lijepim korijenjem prije presađivanja.
2.slika - 2010. isti u procesu skidanja cirkularnog korijenja.
3.slika - 2012. isti sa novonaraslim korijenjem skuhanim tijekom ljeta.

Sad me čeka ponovno skidanje cirkularnog i ponovno presađivanje. Ajd, sad će i on u malo manju posudu.

Offline Marija

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #25 : 29-08-2012, 21:45:17 »
Za bor to je prečesto presađivanje. Koliko je meni poznato oni se presađuju tek kada zalijevanje postane nemoguće jer je posuda pretrpana korijenjem, svakih 10-20 godina ovisno uvjetima i veličini, osim presađivanja radi estetike - mijenjanja posude....
Svako presađivanje je stres i velik broj borova ne preživi presađivanje.
Ryan Neil nam je rekao kako Kimurinog poznatog dragona koji već 20 godina raste u istoj posudi u kojoj ima toliko korijenja da se je stablo počelo odizati iz posude nitko od ekipe koja radi u njegovom vrtu nije presadio, ali se i ne usuđuje, da ga ne ubije  i po tome postane poznat :hihihi:

http://aidobonsai.files.wordpress.com/2010/11/dh000015.jpg
Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #26 : 30-08-2012, 13:50:10 »
Joj "Dragon" je priča za sebe. Ako je netko gledao vido kako je nastao onda zna o čemu govorim, naime tri četvrt posude uopće ne popunjava korijen nego kora izdrilanog debla. Dakle korijenja ima jedva četvrt posude. Ako netko nije gledao svakako bi valjalo pogledati film o nastajanju "Dragona." Film je fascinantan i nakon što ga vidite shvatite da ništa nije nemoguće, otvori jednu skroz novu perspektivu.
Ako je točan podatak da se to nije presađivalo dvadesetak godina, onda obično drvo s normalnim korijenom može izdržati još duže bez presađivanja.

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #27 : 30-08-2012, 15:26:47 »
Odrezati samo truli dio cirkularnog do zdravog presjeka ne može ništa naškoditi ako ne drbam po bali.

Zar nije Dragon juniperus? Veliš nitko se ne usuđuje? A ja sam se već tolko navikao da tu i tamo ubijem koje drvo da mi ne bi bilo opće teško presaditi i Dragona. Xanax, Velafaks, koje pivo i Miran-san.

Offline Marija

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #28 : 30-08-2012, 16:56:27 »
mislim na četinare općenito....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #29 : 30-08-2012, 20:23:17 »
Za bor to je prečesto presađivanje. Koliko je meni poznato oni se presađuju tek kada zalijevanje postane nemoguće jer je posuda pretrpana korijenjem, svakih 10-20 godina ovisno uvjetima i veličini, osim presađivanja radi estetike - mijenjanja posude....
Svako presađivanje je stres i velik broj borova ne preživi presađivanje.
Ryan Neil nam je rekao kako Kimurinog poznatog dragona koji već 20 godina raste u istoj posudi u kojoj ima toliko korijenja da se je stablo počelo odizati iz posude nitko od ekipe koja radi u njegovom vrtu nije presadio, ali se i ne usuđuje, da ga ne ubije  i po tome postane poznat :hihihi:

http://aidobonsai.files.wordpress.com/2010/11/dh000015.jpg
Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki

Šta se majstor ne prihvati lopate ?