Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Napredne tehnike  (Posjeta: 52397 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #15 : 25-06-2012, 08:26:13 »
koliko sam skužio ,na deblu gdje fali grana iz estetskih razloga, izbuši se rupa i utakne grana te se potkajla sa drvenim klinom....? Jel se šta zamata u najlon ili na neki način zaštičuje? 3mj je pogodan za takve zahvate?
Da, a grančicu na mjestu gdije izlazi van iz rupe lagano nožićem zagrebeš koru . Grančicu potkajlam da se nebi izvukla iz pozicije, na zimu ću kajle odstranit. Da ,3.mj. je idealan za taj zahvat jer se nije drvo razlistalo ,a ja gledam to napraviti prije nego što pupovi počnu bubriti da ih ne oštetim prilikom provlačenja kroz rupu . Ništa ne zamatam najlonom nego na izlaznu rupu stavim pčelinjeg voska za cijepljenje.

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #16 : 25-06-2012, 08:29:28 »
pa to je estetska bonsai kirurgija, doktore Jurica  :hihihi:
Za sada samo specijalizant. :mdr:

Offline zen

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #17 : 25-06-2012, 19:58:40 »
Možda se može isto uraditi i za nebari, ako mu treba još dok je drvo u ranoj fazi i uzgajaš grane ucijepljivanjem. Ili bar ablaktacijom mladog 2-3 god graba.


Zar nije ablaktacija prestanak dojenja djeteta ili odvikavanja od dojenja?

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #18 : 25-06-2012, 20:33:22 »
Možda se može isto uraditi i za nebari, ako mu treba još dok je drvo u ranoj fazi i uzgajaš grane ucijepljivanjem. Ili bar ablaktacijom mladog 2-3 god graba.
Jesi mislio na nešto ovom slično.
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATthreadgraftingroots.htm

Offline Adrian

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #19 : 26-06-2012, 08:32:11 »
Ja sam 1979-83. učio da postoje slijedeće tehnike i nazivi kod cijepljenja.

Cijepljenje sa odvojenom plemkom ili kopuliranje rano u proljeće kad u matičnu biljku usadimo vrh nove grančice.
Cijepljenje odvojenim pupom ili okuliranje, tijekom ljeta kad pod koru matične biljke usadimo pup sa lisnom stapkom
Cijepljenje priljubljivanjem biljke na biljku ili ablaktacija, kad skinemo koru do kambija na matičnoj biljci i na mladoj biljci i priljubimo kambije do srastanja, a odnosi se u našem slučaju i na ucjepljivanje grane na stablo iste biljke, ili mlade biljke uz deblo matične biljke.

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATApproachGraftingRoots.htm

Sjećam se da je Gal još davno ablaktirao grane na nigri. Ne znam kak je to završilo.

AH

Offline DonQuijote

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #20 : 26-06-2012, 17:14:24 »
Ako se dobro sjećam završilo je odlično. Za nevjerovat je da je preživjela grana i s jedne i s druge strane matične grane, ako sam se dobro izrazio. Dakle novousađeni vrh je preživio a dolazna grana je isto tako preživjela, promjenila je smjer sokova i počela tjerati na drugu stranu, za nevjerovat.
Osobno sam probao s bukvom i nije uspjelo, pretpostavljam da nisam precizno pogodio kambij na kambij

Offline gal

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #21 : 27-06-2012, 08:55:16 »
Sjećam se da je Gal još davno ablaktirao grane na nigri. Ne znam kak je to završilo.
...je, mislim da je bila skoro dvije sezone vezana prije nego sam prekinuo matićnu granu i kak veli don tjerala je s obje strane od mjesta ablaktacije. No tu i još nekoliko nigri prošle godine napalo je nekakvo oboljenje, sada je zakopana u vrtu i ove se sezone oporavlja, druge su sahnule. Ove godine sam kao i jurica probao cijepiti, na jednoj nigri sam nacijepio nekoliko grančica, samo se jedna primila, doduše nisam ih zaštititio najlonskom vrečicom kao jure, ali neko vrijeme je bila u zatvorenom prostoru. Neki paušalni zaključak iz mojeg iskustva bi bio da se mlade grane borova mogu nacijepljivati, a stare grane i deblo treba ablaktirati...
Sve u svemu ovakove tehnike treba savladati, imam par drva koja sam spasio iz neupotrebljivog stanja a biti će izvrsna drva, posebno se to odnosi na drijenove...

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #22 : 25-11-2012, 17:33:40 »
Jure kako napreduje kirurški zahvat na crnom boru? Imam u planu napravit nešto slično i ja, makar znam da bi mogao imati gubitak jednog bora.http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fvimeo.com%2F14082602&h=SAQFJnCDt
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #23 : 25-11-2012, 18:41:51 »
Jure kako napreduje kirurški zahvat na crnom boru? Imam u planu napravit nešto slično i ja, makar znam da bi mogao imati gubitak jednog bora
Za sada sve uredu , vršni pup na grančici koju sam nacijepio zadebljao i lijepo crven . Čini mi se da je uspjelo !  :whoot:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #24 : 25-11-2012, 18:47:15 »
bravo majstore. Imam shohin nigru koja lagano ulazi u treču sezonu od kako je u posudi. Mislim na prolječe nacjepit par grančica na djelu gdje mi radi estetike fali zelenila. Nadam se da ču uspjet,za dvije godine ju mislim presadit u pravu posudu. Ima slika u temi 2nigre.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #25 : 25-11-2012, 18:57:47 »
Kad odeš u prirodu po grančice koje ćeš nacijepiti , govore da je dobro staviti ih u najlonsku vrećicu koju vežeš . Zašto ? Neznam ali se toga držim .

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #26 : 25-11-2012, 19:06:26 »
držat ču se svega što si mi napisao u temi 2nigre . Eto jedino to mislim napravit da ju uljepšam. E još jedno pitanje kako da prepoznam silvestris.?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Adrian

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #27 : 25-11-2012, 19:19:34 »
E, baš sam naletio na zgodan link sa silvestrisom naše veličine!

http://ibonsaiclub.forumotion.com/t11388-progression-of-a-p-sylvestris-cascade

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #28 : 25-11-2012, 19:29:24 »
E još jedno pitanje kako da prepoznam silvestris.?

Stariji primjerci imaju crvenkastu koru na deblu , puno manje iglice i puno nježnije  htio bi reći da ne bode onako jako kao Nigra , grančic puno tanje i sve grane su puno savitljivije nego kod Nigre .
Ja baš nemam sreće sa njima , sada imam tri primjerka koje samo prihranjujem i zalijevam , moram još jako puno naučiti o toj vrsti, tako mi se čini.
Mislim da ne podnose tehnike koje mi kod nigre savršeno rade.
Da se nadopunim , neki dan sam na IBC čitao a možda i danas da kod vađenja Silvestrisa ne reducirati zelenu masu , ja sam to i do sada radio ali iz tog razloga što to radim sa svim borovima.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #29 : 25-11-2012, 19:46:26 »
pošto sa mugačima nisam imao sreče zato mi ide kod nigre. Mislim da je puno laganija za održat od večine borova.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!