Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pitanjce  (Posjeta: 12749 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TIBIKA

Odg: Pitanjce
« Odgovori #15 : 30-07-2012, 17:03:43 »
 Evo je biljcica posle defolijacije

Offline DonQuijote

Odg: Pitanjce
« Odgovori #16 : 30-07-2012, 20:37:19 »
Poslije defolijacije?
 :zabezeknut:
Gle, mislim da ti nisu jasni neki bonsai pojmovi, ovo što si ti napravio nije defolijacija

Offline TIBIKA

Odg: Pitanjce
« Odgovori #17 : 30-07-2012, 21:14:31 »

Zaslužni član
*****
Offline Offline

Postova: 525



Profil Email Privatna Poruka (Offline) Bocko
   
Odg: (Nema naslova)
« Primatelj: TIBIKA : Jučer u 22:50:18 »
« Na ovu poruku ste odgovorili ili ste je proslijedili. »
   Citirati ovo u OdgovoruCitat: OdgovorOdgovor Brisanje porukeIzbriši
ramifikacija je naziv za zgušnjavanje krošnje koju dobivaš orezivanjem i time potičeš rast novih izboja pupova za nove grane.  mnoge biljke se orezuju u jesen i na prolječe. Defoliacija je postupak dobivanja manjih listova na 100% zdravom drvcu i uklanja se list na vrhu peteljke i pri tome ona ostaje umjesto lista sve dok ne počne rast novi i manji.

Sta sam ja onda radio :question:

Offline alexhor

Odg: Pitanjce
« Odgovori #18 : 30-07-2012, 22:12:17 »
Izgleda kao nesporazum...

"uklanjanje lista na vrhu peteljke" nije isto što i "skidanje lista na vrhu grančice". Defolijacija je skidanje SVIH listova na nekoj grančici na način da ostaviš peteljku lista. U nekim slučajevima na stabalcu se dio listova ostavi ako je to u funkciji forsiranja protoka sokova u neki dio krošnje.

Majstori, jesam li to dobro sročio, ili sam u krivu?  :ashamed:

Tibika, kad netko kaže da je napravio defolijaciju, onda očekujemo vidjeti drvce bez lišća, ili s tek pokojim.
Čak mi se čini da kod ove vrste defolijacija i nije toliko nužna jer biljka sama po sebi ima relativno malo lišće...

Offline TIBIKA

Odg: Pitanjce
« Odgovori #19 : 30-07-2012, 22:58:51 »
Osisao sam ga skroz, ostale samo peteljcice.Kroz 2 nedelje peteljke su otpale a pojavili se novi listovi iste velecine kao da je opet prolece stiglo.

Offline alexhor

Odg: Pitanjce
« Odgovori #20 : 30-07-2012, 23:07:33 »
Aka onda fotka nije 'biljčica poslije defolijacije' nego 'biljčica s novoizraslim lišćem nakon defolijacije' :)

Offline TIBIKA

Odg: Pitanjce
« Odgovori #21 : 30-07-2012, 23:13:32 »
Upravu si

Offline jurica

Odg: Pitanjce
« Odgovori #22 : 31-07-2012, 10:49:44 »
Ja radim defolijaciju redovito svake godine na Javorima , Rašeljkama , Prnarima  , Zelenikama a ove godine po prvi put i na Planikama. Do sada nisam izgubio ni jedno drvo i nevidim zašto je to toliko rizično ko što govore neki  :dunno: . Znam da pojedini bonsaisti na određenim vrstama rade defolijaciju i dvaput u toku jedne vegetacijske sezone.
Ja radim defolijaciju iz razloga što bolje ramifikacije a ne smanjivanja lišća , koliko sam ja primjetio sa  boljom ramifikacijom dolazi i manje lišće .
Daklem uz skraćivanje internodija i defolijacija su osnovne tehnike koje prakticiram za što bolje popunjavanje krošnje.

Dakako defolijacija ima svoja pravila kojih se striktno držim .

Offline Marija

Odg: Pitanjce
« Odgovori #23 : 31-07-2012, 21:25:07 »
Takvu mladicu ko što je timaš trebaš "bildat" prihranjivat da raste i grana se, deblja, nikakva defolijacija ne dolazi u obzir.


Fakat mi nije jasno što se početnici uhvate defolijacije!!!!  :tup: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Pitanjce
« Odgovori #24 : 31-07-2012, 21:40:41 »
nije ni meni! Jesam amater al znam kak održat živim drva tjekom 4 god doba i to mi je dosta.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline TIBIKA

Odg: Pitanjce
« Odgovori #25 : 01-08-2012, 19:28:17 »
Samo sam hteo da vidim na svom drvetu sta ce se dogoditi i nista vise od toga.Lepo je videti na drugim drvima Majstora ovog zanata na Yu tube ili nekom drugom sajtu kako to izgleda i kako se radi, sta dobijam time i kako to biljka podnosi. :smile:

Npr ja nikad nisam zicao biljku. Probao sam jednom i polomio skoro celu krosnju  :frown:
Vise ni ne pokusavam da je zicam.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Pitanjce
« Odgovori #26 : 02-08-2012, 06:36:30 »
oguliš žicu i dobro je spališ. Žicanje nije neki problem.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline TIBIKA

Odg: Pitanjce
« Odgovori #27 : 02-08-2012, 09:22:20 »
 Isla je zica oko grane ali je problem u tome sto posle moras granu da savijes i meni pukne grana.Jos uvek nemam osecaj za savijanje grana tako da ni ne pokusavas.Snalazim se sa spajalicama i kojekakvim kukicama od zice i za sada po meni izgleda odlicno.

Offline DonQuijote

Odg: Pitanjce
« Odgovori #28 : 25-08-2012, 21:10:55 »
Ja radim defolijaciju redovito svake godine na Javorima , Rašeljkama , Prnarima  , Zelenikama a ove godine po prvi put i na Planikama. Do sada nisam izgubio ni jedno drvo i nevidim zašto je to toliko rizično ko što govore neki  :dunno: . Znam da pojedini bonsaisti na određenim vrstama rade defolijaciju i dvaput u toku jedne vegetacijske sezone.


Kada drugi put?
Naime kaj, čini se da su moji doma jedan dan zaboravili zalijati drva... ne znam da li je to dovoljan razlog za razvod i smještanje djeteta u popravni dom, ali nije ni daleko od toga...

Jedna ostrija je gadno spržena, lišće joj je više mrtvo nego živo. Kako sam na njoj ove godine radio defolijaciju sad me je frka opet sve odrezati, pa sam u nedoumici.
Drvo ima spremne nove pupove, mislim da bi potjeralo ako odrežem svo lišće ali nisam siguran jer je već kraj ljeta.

S druge strane ako ne otkinem ovo polumrtvo, pupovi neće potjerati a čini mi se dugo da drvo bude u ovakvom stanju do proljeća.
Kakva neodumica.
 Dakle zanima me da li je po tvom iskustvu prekasno sada napraviti defolijaciju.
Ako netko drugi ima neka iskustva s time, isto  molim pomoć.

Offline alexhor

Odg: Pitanjce
« Odgovori #29 : 25-08-2012, 21:52:13 »
Ja znam da nemam pojma, pa ni ništa ne savjetujem.
Samo postavljam početničko pitanje.
A što bi bilo da se ostavi kako je, pa da ona sama odbaci listove koji su umrli, a eventualno oporavi one koji su još živi? Dogodila se nepogoda pa možda priroda sama ima rješenje što treba i koliko treba u ovo doba godine. (ako pitam krivo, ignorirajte me)
Možda i ja nešto naučim iz ovog događaja.