Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pitanjce  (Posjeta: 12751 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Pitanjce
« Odgovori #30 : 25-08-2012, 22:05:48 »
Teško ih odbacuje, nisu sasvim mrtvi, još se ne mrve pa se biljka "nada" da će preživjeti, "čini" joj se da još ima lišće  i ne tjera novo lišće dok nije prekasno. Glupo i nestručno zvuči ali ja si to tako objašnjavam.
U proljeće se slično događa kada se pupovi smrznu, malo potjeraju i ne otvore se do kraja. Ako to ne poskidaš neće izbaciti nove, a ako poskidaš ima šanse. To je drastična metoda i nitko je ne voli upotrebljavati ali ponekad je neophodna. Prošle godine sam tako izvukao jednu bukvu.

Nemam iskustva s ljetnom dvostrukom defolijacijom, bojim se da je prekasno za to  pa zato tražim savjet.
Pustiti i riskirati ili skinuti i opet riskirati.

Offline alexhor

Odg: Pitanjce
« Odgovori #31 : 25-08-2012, 22:14:30 »
Mdaaa, ja ne bih dalje u razradu jer nemam prakse. Ionako samo guglam po internetu.
Nadam se da ćeš to uspješno spasiti.

Offline Levi

Odg: Pitanjce
« Odgovori #32 : 26-08-2012, 00:29:40 »
Nezgodna situacija.

Defoilacija je stresna za drvo i ne bi je trebalo praktikovati nekoliko godina uzastopno, bar je takvo moje iskustvo sa javorima.
Dva puta u sezoni mislim da je previše.

Moj savet ti je da ništa ne diraš do sledeće sezone kada će sadašnji pupoljci normalno krenuti.

Meni se dešavalo da se posle defoilacije razviju pupoljci, ali se ne otvore do narednog proleća.
Takođe mi se dešavalo da zbog lošeg zalivanja deo krošnje javora odbaci lišće, ali ostanu pupoljci koji se otvore na proleće.
Ista se dešava i sa drvećem u prirodi ovog i prethodnog leta zbog dugotrajne suše.

Nadam se da sam pomogao.

Offline Adrian

Odg: Pitanjce
« Odgovori #33 : 26-08-2012, 07:31:59 »
.... S druge strane ako ne otkinem ovo polumrtvo, pupovi neće potjerati a čini mi se dugo da drvo bude u ovakvom stanju do proljeća.
Kakva neodumica.
 Dakle zanima me da li je po tvom iskustvu prekasno sada napraviti defolijaciju.
Ako netko drugi ima neka iskustva s time, isto  molim pomoć.....

Ja sam od bjelogorice imao jedino tri izuzetno dobre lipe koje je u 2009. godini u Julu odalamila tuča i spocefrala pola lišća. Nakon toga se dio listova sasušio, pa sam odlučio napraviti defolijaciju po prvi put u životu. Sve je lijepo krenulo, ja nastavio sa prihranjivanjem i kak je raslo novo tak je počelo trunuti i sušiti se. Narednog proljeća nisu više krenule. Ne znam kaj je moglo biti osim da sam pretjerao sa prihranjivanjem kad je krenuo novi rast.
Poslije sam našao podatak da lipe teško podnose defolijaciju i da se ju mora napraviti jako rano.

Offline Marija

Odg: Pitanjce
« Odgovori #34 : 26-08-2012, 09:27:26 »

Jedna ostrija je gadno spržena, lišće joj je više mrtvo nego živo. Kako sam na njoj ove godine radio defolijaciju sad me je frka opet sve odrezati, pa sam u nedoumici.
Drvo ima spremne nove pupove, mislim da bi potjeralo ako odrežem svo lišće ali nisam siguran jer je već kraj ljeta.

S druge strane ako ne otkinem ovo polumrtvo, pupovi neće potjerati a čini mi se dugo da drvo bude u ovakvom stanju do proljeća.
Kakva neodumica.
 Dakle zanima me da li je po tvom iskustvu prekasno sada napraviti defolijaciju.
Ako netko drugi ima neka iskustva s time, isto  molim pomoć.
Mi smo na nekim grabovima imali ožegotine i na mjestima gdje su najjače listovi su se gotovi potpuno sasušili, a na grani se nalaze pupovi koje je biljka pripremila za dogodine. Sličan slučaj dakle.
Mislim da ne treba biljku forsirat da sada otvara te pupove, vjerovatno bi ti za to trebali plastenički uvjeti. To su pupovi za dogodine, bitno je da su zdravi. Nismo čak ni otkidali sasušene dijelove.
Biljka će dogodine krenut iz tih pupova koje je pripremila mjesec-dva ranije, i sve je OK.
Sličan slučaj smo imali i lani. Nije predugo do proljeća, moj savjet je da ništa ne diraš, a žena ti se može iskupljivati tijekom cijele jeseni pripravljanjem slasnih kolača  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Pitanjce
« Odgovori #35 : 26-08-2012, 17:12:29 »
Ja radim defolijaciju redovito svake godine na Javorima , Rašeljkama , Prnarima  , Zelenikama a ove godine po prvi put i na Planikama. Do sada nisam izgubio ni jedno drvo i nevidim zašto je to toliko rizično ko što govore neki  :dunno: . Znam da pojedini bonsaisti na određenim vrstama rade defolijaciju i dvaput u toku jedne vegetacijske sezone.


Kada drugi put?
Naime kaj, čini se da su moji doma jedan dan zaboravili zalijati drva... ne znam da li je to dovoljan razlog za razvod i smještanje djeteta u popravni dom, ali nije ni daleko od toga...

Jedna ostrija je gadno spržena, lišće joj je više mrtvo nego živo. Kako sam na njoj ove godine radio defolijaciju sad me je frka opet sve odrezati, pa sam u nedoumici.
Drvo ima spremne nove pupove, mislim da bi potjeralo ako odrežem svo lišće ali nisam siguran jer je već kraj ljeta.

S druge strane ako ne otkinem ovo polumrtvo, pupovi neće potjerati a čini mi se dugo da drvo bude u ovakvom stanju do proljeća.
Kakva neodumica.
 Dakle zanima me da li je po tvom iskustvu prekasno sada napraviti defolijaciju.
Ako netko drugi ima neka iskustva s time, isto  molim pomoć.
Kasno je sada  a i neznam za Ostriu dali bi podnjela dvije godišnje. Znam da rade na Hrastovima i to u 5 i polovicom 6 mj. ja radim dvaput na Loniceri a na ostalim vrstama na kojima radim samo jednom godišnje.Po meni najbole ostavi sve do proljeća ,mada sam ja na nekim Orijentalisima maknuo ono sprženo lišće škarama ali ništa se ne dešava osim što su pupovi zadebljali . Efekt dvostruke defolijacije kod Hrasta me je ostavio ono bez teksta.

Offline jurica

Odg: Pitanjce
« Odgovori #36 : 26-08-2012, 17:24:06 »
.... Sve je lijepo krenulo, ja nastavio sa prihranjivanjem i kak je raslo novo tak je počelo trunuti i sušiti se. Narednog proljeća nisu više krenule. Ne znam kaj je moglo biti osim da sam pretjerao sa prihranjivanjem kad je krenuo novi rast.
Poslije sam našao podatak da lipe teško podnose defolijaciju i da se ju mora napraviti jako rano.
Za Lipe neznam jer ih nemam, ali sada ili sam negdije čitao ili mi je to rečeno da tako radim ja drva nakon defolijacije više ne prihranjujem ili prihranjujem skroz malo do kraja vegetacije prije defolijacije radim to po WP receptu .

Offline DonQuijote

Odg: Pitanjce
« Odgovori #37 : 27-08-2012, 12:16:09 »
Zahvaljume svima na odgovorima te vas pozivam da mi se pridružite u molitvi :hi:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pitanjce
« Odgovori #38 : 27-08-2012, 14:13:04 »
Teško ih odbacuje, nisu sasvim mrtvi, još se ne mrve pa se biljka "nada" da će preživjeti, "čini" joj se da još ima lišće  i ne tjera novo lišće dok nije prekasno. Glupo i nestručno zvuči ali ja si to tako objašnjavam.
U proljeće se slično događa kada se pupovi smrznu, malo potjeraju i ne otvore se do kraja. Ako to ne poskidaš neće izbaciti nove, a ako poskidaš ima šanse. To je drastična metoda i nitko je ne voli upotrebljavati ali ponekad je neophodna. Prošle godine sam tako izvukao jednu bukvu.

Nemam iskustva s ljetnom dvostrukom defolijacijom, bojim se da je prekasno za to  pa zato tražim savjet.
Pustiti i riskirati ili skinuti i opet riskirati.
Vegetacija je krenula puno ranije nego inaće,tako da su pojedini listovi već došli do kraja svojeg vjeka trajanja i njihova funkcija na drvetu više nije potrebna.Na mojim običnim grabovima ima isto puno sprženog lišća.Sve ono što više nije živo skidam.Ionako više nema funkciju.Tako da nema što smetati,i to se nemože smatrati defolijacijom.Samo takva drvca skloniti malo više u polusjenu i ništa im se neće dogoditi.Grabovi u bonsai formi inaće teško odbacuju lišće.Kad odumre ja sve lišće skinem prije zime i ne čekam proljeće pa da samo otpadne.Na taj način na drvcu se ne razvijaju bolesti,a lakša je i zimska rezidba i fino dotjerivanje prije proljeća.Slobodno skini sve lišće koje smatraš da više nije živo.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!