Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: traženje yamadori-a  (Posjeta: 11166 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #15 : 27-07-2012, 22:23:37 »
https://www.box.com/s/59aa16808ea5cf9004bd
kolko potencijala ima ovo drvce? znam da nije baš nešto, ali mi se sviđa vinuto "deblo" i dal je to javor?
Radi se o Zubatom javoru.Ja ih imam dva.Imaju malo veće listove ali se da raditi sa njima.Ako si iz okolice Varaždina nije ti daleko do Nedelišća pa možeš u živo vidjeti kako izgledaju bonsai i što se sve da izvaditi u našim krajevima.Samo treba znati tražiti i prepoznati potencijal. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #16 : 27-07-2012, 22:45:36 »
koliko je ovo dobro na skali od 1 do 10?

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #17 : 27-07-2012, 22:46:53 »
gdje da tražim? ivanščica? neka brda naša? kamenolom očura možda?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #18 : 27-07-2012, 22:52:49 »
gdje da tražim? ivanščica? neka brda naša? kamenolom očura možda?
Možeš tražiti i tamo ali dođi da vidiš u živo što trebaš tražiti.Posjet u živo ti je više od tisuću rijeći.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #19 : 27-07-2012, 22:54:16 »
a ne mogu baš, naime, nemam vozački niti ništ

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #20 : 27-07-2012, 22:55:12 »
Citat:
Živiš u ravnici? Niš od toga, u ravnici rastu samo ravni štapovi, a za bonsai ti treba spigano drvo, da bude zanimljivo, nikom ravni kolci nisu interesantni.
Aaaa vidiš, ja se ne bih složio baš u potpunosti s ovim.
Npr. U klanjcima prema vinogradima ima spiganog drveća koje raste preko ruba ili na samom rubu, ponekad gotovo u kaskadama, buldožeri rade i u ravnici, a kod sječe šume ima dosta mlađeg drveća koje je čak malo stradalo ili je slomljeno velikim stablom, ali je nastavilo rasti i svašta od toga ispadne. Zatim su tu ljudi koji vade stare živice, jer ih mijenjaju novima ili ih naprosto žele maknuti. Toga često ima po vinogradima. Kod nas ima dosta grabovih živica pa ako se ima sreće da se naleti na to, taj bi se korijen skoro mogao mjeriti s orientalisom. I ja bih rado imao kapitalca orientalisa, ali za početak mi baš nije potezati u Liku po prvoklasni materijal kojem je priroda već dala "talent". Možda kasnije kad budem imao nešto pojma o bonsaiju. A i nije bonsai, ako sam dobro shvatio, samo ono što je spigano, ponekad upravo kolac odražava pravu prirodu drveta.
Naravno nama u ravnici i na obroncima u vinogradima je nešto teže naletjeti na pravu prirodnu priliku jer je točno da ovdje svako prirodno izraslo drvo teži da bude kolac, no zato su tu druge prilike. Ja sam već mnogim prijateljima rekao: "ako ovo budeš ikad vadio, bilježim se sa štovanjem, sam ću ti maknuti živicu da zadržim panjeve". Osobno sam vidio jedan grab koji izgleda zaista opako, grana na grani, sa savršenim "malo spiganim" stablom. Zato mislim da ima šanse i u ravnici. Treba strpljenja, zar ne?
U svom Garminu sam već obilježio lokacije nekoliko šumskih potencijalnih primjeraka koje ću posjetiti u jesen ili u proljeće.
Stoga, gitarist, nemojmo se obeshrabriti, naći ćemo mi nešto i u ravnici, zečevi, fazani, prepelice, a kad malo stasamo onda idemo u brda na muflone :)


zahvaljujem na ovakvom odgovoru :)))

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #21 : 27-07-2012, 22:56:20 »
a ne mogu baš, naime, nemam vozački niti ništ
E onda prati i gledaj ono što mi vadimo.Pa ćeš već nešto naučiti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #22 : 27-07-2012, 23:00:07 »
dakle, ovo nije dobro niti za početi?

Offline Marija

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #23 : 28-07-2012, 09:12:19 »
gdje da tražim? ivanščica? neka brda naša? kamenolom očura možda?

U tome i jest stvar da skužiš prvo ŠTO treba tražiti, a onda da skontaš i GDJE ćeš to naći ..... jedno bez drugog ne ide, je ako ne kužiš ono prvo, mogu te odvesti usred odličnog terena a ti nećeš vidjeti ništa.
Dakle učenje ....

 :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #24 : 28-07-2012, 10:26:21 »
ja bi javora  :love: ali ne znam dal je ovaj dobar od kojeg imam sliku tu

Offline Simon

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #25 : 29-07-2012, 10:09:11 »
Citat:
Živiš u ravnici? Niš od toga, u ravnici rastu samo ravni štapovi, a za bonsai ti treba spigano drvo, da bude zanimljivo, nikom ravni kolci nisu interesantni.
Aaaa vidiš, ja se ne bih složio baš u potpunosti s ovim.
Npr. U klanjcima prema vinogradima ima spiganog drveća koje raste preko ruba ili na samom rubu, ponekad gotovo u kaskadama, buldožeri rade i u ravnici, a kod sječe šume ima dosta mlađeg drveća koje je čak malo stradalo ili je slomljeno velikim stablom, ali je nastavilo rasti i svašta od toga ispadne. Zatim su tu ljudi koji vade stare živice, jer ih mijenjaju novima ili ih naprosto žele maknuti. Toga često ima po vinogradima. Kod nas ima dosta grabovih živica pa ako se ima sreće da se naleti na to, taj bi se korijen skoro mogao mjeriti s orientalisom. I ja bih rado imao kapitalca orientalisa, ali za početak mi baš nije potezati u Liku po prvoklasni materijal kojem je priroda već dala "talent". Možda kasnije kad budem imao nešto pojma o bonsaiju. A i nije bonsai, ako sam dobro shvatio, samo ono što je spigano, ponekad upravo kolac odražava pravu prirodu drveta.
Naravno nama u ravnici i na obroncima u vinogradima je nešto teže naletjeti na pravu prirodnu priliku jer je točno da ovdje svako prirodno izraslo drvo teži da bude kolac, no zato su tu druge prilike. Ja sam već mnogim prijateljima rekao: "ako ovo budeš ikad vadio, bilježim se sa štovanjem, sam ću ti maknuti živicu da zadržim panjeve". Osobno sam vidio jedan grab koji izgleda zaista opako, grana na grani, sa savršenim "malo spiganim" stablom. Zato mislim da ima šanse i u ravnici. Treba strpljenja, zar ne?
U svom Garminu sam već obilježio lokacije nekoliko šumskih potencijalnih primjeraka koje ću posjetiti u jesen ili u proljeće.
Stoga, gitarist, nemojmo se obeshrabriti, naći ćemo mi nešto i u ravnici, zečevi, fazani, prepelice, a kad malo stasamo onda idemo u brda na muflone :)


zahvaljujem na ovakvom odgovoru :)))

Traži, traži i traži!

Puno drveća kojeg imam je bilo živica ili je došlo u moj maleni vrtič sa sečnje koje se radijo između njive i šume ;)
Pozdrav,
Simon

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #26 : 04-08-2012, 15:45:46 »
ja bi javora  :love: ali ne znam dal je ovaj dobar od kojeg imam sliku tu
Nije.Traži boljega. :buaaa:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!