Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: traženje yamadori-a  (Posjeta: 11165 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gitarist

traženje yamadori-a
« : 26-07-2012, 16:48:08 »
ovako, vraćam se opet u bonsai vode pošto mi se onaj fikus prije 2 godine osušio i sad me ponovno primilo xd
 ali, ovaj put, ne želim "bonsai" iz dućana več neki yamadori. živim u okolici varaždina, kolko je taj teren pogodan za yamadori drvca i dal da uopće idem tražit?

Offline Marija

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #1 : 26-07-2012, 16:59:27 »
ovako, vraćam se opet u bonsai vode pošto mi se onaj fikus prije 2 godine osušio i sad me ponovno primilo xd
 ali, ovaj put, ne želim "bonsai" iz dućana več neki yamadori. živim u okolici varaždina, kolko je taj teren pogodan za yamadori drvca i dal da uopće idem tražit?
Ako tražiš yamadorije, najvažnija je da s godinama ovladaš umjećem prepoznavanja i nalaženja dobrog terena s potencijalno dobrim materijalom, a treba uz to imati i sreće.
Kakvi su tereni oko Splita, kakvi si oko Čakovca. Pojma nemam. Ima dobroh ako ih znaš naći i ako znaš koje karakteristike materijal treba imati.
Naći dobar yamadori nije otići s autom do prve šume, iskrcati se, počešati nestrpljivo po glavi i onda ugledati savršenu biljku koja te s nestrpljenjem čekala  :mdr:

1. treba jako dobro znati ŠTO tražiš
2. biti selektivan
3. biti spreman vratiti se bez ičega doma (zapravo to se događa češće, nego da nešto nađeš - barem prvih nekoliko godina)
4. treba skužit GDJE tražit

Za ovladat ovim nema natuknica i prečaca. Ako bonsai ono što te zanima, kad tad češ sve to spoznati .... samo trebaju godine

Biljke se inače traže u sezoni mirovanja, kada nema lišća na njima, jer inače ništa ne možeš vidjeti, ali zato tebe može ugledati i isprašiti neka ukusno dizajnirana zmija  :hihihi: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dijxtra

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #2 : 26-07-2012, 17:12:09 »
Nemoj da te ovo što je Marija napisala odvrati. Sve je to istina, za prepoznati dobar yamadori trebaju godine, no nitko nije rekao da moraš odmah imati dobar yamadori  :mdr: Tako da, odgovor na tvoje pitanje
dal da uopće idem tražit?
je: idi. Idi tražiti. Prve godine nećeš nać bog zna šta, ali ćeš valjda naći nešto, pa to fino izvadi i održavaj ga na životu. Pa ćeš skužiti što si krivo napravio i sljedeće godine ćeš izvaditi boljeg.

živim u okolici varaždina, kolko je taj teren pogodan za yamadori drvca
Živiš u ravnici? Niš od toga, u ravnici rastu samo ravni štapovi, a za bonsai ti treba spigano drvo, da bude zanimljivo, nikom ravni kolci nisu interesantni. Tak da se zaleti do Kalnika il do Ivanščice, i to u više predjele gdje su drva svinuta i spigana i nikakva, to bi mogli bit u biti sasvim OK tereni za traženje početničkog materijala.

I, naravno, drva se vade u kasnu zimu i rano proljeće. U ranu zimu kreneš šetat po planini i nađeš si 3-4 drva i zapamtiš si su, pa si ih u rano proljeće izvadiš, tik prije nego krenu pupat. Dakle, sad niš ne vadit jer bude ti sve pocrkalo.

Uglavnom, sretno!

Offline Marija

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #3 : 26-07-2012, 17:44:15 »
Uf, nisam ga ni mislila odvratit, već samo sugerirat da je to proces.  :mdr:
Lijepo si me nadopunio, hvala!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #4 : 26-07-2012, 17:55:33 »
e zahvajujem na odgovorima, ma nisam ja mislio vadit, pročitao sam nešto o njima, ne puno, al jedan djelić jesam, meni je svejedno dal je grab ili nešto (najrađe bi javora, al eto..) glavno da ima potencijala postati bonsai. samo želim svoje drvce koje će biti lijepo :D

Offline Hrq

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #5 : 26-07-2012, 18:56:14 »
e zahvajujem na odgovorima, ma nisam ja mislio vadit, pročitao sam nešto o njima, ne puno, al jedan djelić jesam, meni je svejedno dal je grab ili nešto (najrađe bi javora, al eto..) glavno da ima potencijala postati bonsai. samo želim svoje drvce koje će biti lijepo :D
na istom smo brodu  :cry: :cry: :cry:
Moj fikusić je jos ziv i zdrav  presadit cu ga u proljece u nadi da ce se jos  razvit do tada  :smile:

Offline Simon

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #6 : 26-07-2012, 20:10:04 »
Evo nešto što ima i u sjelima (treba google-translate) ;)

http://www.bonsai-fachforum.de/viewtopic.php?f=9&t=20815&hilit=Vom+Strassenbaum+zum+Bonsai+Anw%C3%A4rter

Traži uvjek što bolji material :great:
Pozdrav,
Simon

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #7 : 26-07-2012, 22:17:51 »
ne vjerujem da je uspio ovo dobiti iz takve "šibe" :OOO

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #8 : 26-07-2012, 22:21:57 »
pitanje: zašto je napravio onaj prsten?

Offline Hrq

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #9 : 26-07-2012, 22:44:41 »
pitanje: zašto je napravio onaj prsten?
Misliš onaj okrugli urez na dnu debla ili ovaj kao žičani?

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #10 : 26-07-2012, 22:57:01 »
oboje kad malo bolje razmislim :D

Offline jurica

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #11 : 27-07-2012, 05:54:47 »
pitanje: zašto je napravio onaj prsten?
Postupak izrade tog prstena se zove margotiranje , u ovom slučaju napravljen je da bi se dobio bolji nabari .

Offline Marija

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #12 : 27-07-2012, 12:06:38 »
Traži uvjek što bolji material :great:

Tako je  :great:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gitarist

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #13 : 27-07-2012, 19:52:41 »
https://www.box.com/s/59aa16808ea5cf9004bd
kolko potencijala ima ovo drvce? znam da nije baš nešto, ali mi se sviđa vinuto "deblo" i dal je to javor?

Offline alexhor

Odg: traženje yamadori-a
« Odgovori #14 : 27-07-2012, 21:29:34 »
Citat:
Živiš u ravnici? Niš od toga, u ravnici rastu samo ravni štapovi, a za bonsai ti treba spigano drvo, da bude zanimljivo, nikom ravni kolci nisu interesantni.
Aaaa vidiš, ja se ne bih složio baš u potpunosti s ovim.
Npr. U klanjcima prema vinogradima ima spiganog drveća koje raste preko ruba ili na samom rubu, ponekad gotovo u kaskadama, buldožeri rade i u ravnici, a kod sječe šume ima dosta mlađeg drveća koje je čak malo stradalo ili je slomljeno velikim stablom, ali je nastavilo rasti i svašta od toga ispadne. Zatim su tu ljudi koji vade stare živice, jer ih mijenjaju novima ili ih naprosto žele maknuti. Toga često ima po vinogradima. Kod nas ima dosta grabovih živica pa ako se ima sreće da se naleti na to, taj bi se korijen skoro mogao mjeriti s orientalisom. I ja bih rado imao kapitalca orientalisa, ali za početak mi baš nije potezati u Liku po prvoklasni materijal kojem je priroda već dala "talent". Možda kasnije kad budem imao nešto pojma o bonsaiju. A i nije bonsai, ako sam dobro shvatio, samo ono što je spigano, ponekad upravo kolac odražava pravu prirodu drveta.
Naravno nama u ravnici i na obroncima u vinogradima je nešto teže naletjeti na pravu prirodnu priliku jer je točno da ovdje svako prirodno izraslo drvo teži da bude kolac, no zato su tu druge prilike. Ja sam već mnogim prijateljima rekao: "ako ovo budeš ikad vadio, bilježim se sa štovanjem, sam ću ti maknuti živicu da zadržim panjeve". Osobno sam vidio jedan grab koji izgleda zaista opako, grana na grani, sa savršenim "malo spiganim" stablom. Zato mislim da ima šanse i u ravnici. Treba strpljenja, zar ne?
U svom Garminu sam već obilježio lokacije nekoliko šumskih potencijalnih primjeraka koje ću posjetiti u jesen ili u proljeće.
Stoga, gitarist, nemojmo se obeshrabriti, naći ćemo mi nešto i u ravnici, zečevi, fazani, prepelice, a kad malo stasamo onda idemo u brda na muflone :)