Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai kolumna u Večernjem listu  (Posjeta: 29469 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #15 : 30-11-2012, 13:19:59 »
bravo done!  :great:

btw, sphagnum je super, ja ju koristim od kad se bavim bonsaijem...
primjera radi, kad sam tek počeo i kad je bila žiiva muka doći do kvalitetnih modernih supstrata ja sam sadio u čiistu sphagnum mahovinu plus šoder...i svo drveće mi je bilo extra zdravo i jako...
za margotiranje grana isto super! broj 1!
kod crnogorice kad odrežem/skratim deblji korijen obavezno stavim bunkicu mahovine na odrezani kraj i gotovo uvijek tu potjeraju novi korjenčići...
ove godine sam u gotovo sve tegle stavio po malo sphagnuma u supstrat...em kaj je dobar jer takoreć neutralizira truljenje, super je i zato kaj onda supstrat malo duže drži vodu u ljetnim mjesecima...
jedina loša strana sphagnuma je kod presađivanja ako se sadi u čistu mahovinu...teško se skida sa korijenja koje ju skrooz proraste...
a skužio sam i da kada par ''pramenova'' mahovine viri iznad površine supstrata, ptice vole kopat po supstratu što nije okej jer mogu izložiti korijenje drveta atmosferalijama, pa ak te nema par dana se mogu ti korjenčići posušiti na zraku...znači obavezno pokriti sa slojem supstrata da se mahovina ne vidi.

L

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #16 : 30-11-2012, 17:25:38 »
hvala dečki :bravoPrika:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #17 : 30-11-2012, 22:33:17 »
Mahovina kao supstrat ili sastavni dio supstrata. Dakle ne služi za ukras, nije živa nego je dio tla u koju je drvo posađeno.

Ako želiš mahovinu kao ukras uzmi onu tebi najljepšu, samo pazi, brzo raste, pokriva nebari i teško ju je skinuti bez da se ošteti kora drva, tako da se uglavnom koristi samo kratkoročno za izložbe i slično.
E recimo ja se nebi u potpunosti složio sa tobom.Ja imam mahovinu u većini posuda i to onu malu koja lijepo izgleda i sama izraste.Također mi se po posudama sama posijala ona mala sitna kamenjarka koju ljudi koriste na groblju.Sve to lijepo i efektno izgleda i nije tako problem održavati.Ja volim kad su meni drvca lijepa cijelo vrijeme a ne samo na izložbama-a koje su i inaće rijetko.E možda znam i gdje je problem kod većine.Premalo vremena provodite sa svojim drvcima.Za to treba puno vremena a ja ga recimo na sreću imam,jer sam u mirovini. :turpija:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #18 : 02-12-2012, 08:47:28 »
Mahovina u Dalmaciji u bonsai posudama - NEMA ŠANSEEE!

 :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #19 : 02-12-2012, 14:26:08 »
Mahovina u Dalmaciji u bonsai posudama - NEMA ŠANSEEE!

 :mdr:

kužim za ovu na supstratu, ali ova U posudama bi vam mogla biti korisna...baš za tak suha područja ko kaj je kod vas...

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #20 : 02-12-2012, 14:30:22 »
E recimo ja se nebi u potpunosti složio sa tobom.Ja imam mahovinu u većini posuda i to onu malu koja lijepo izgleda i sama izraste.Također mi se po posudama sama posijala ona mala sitna kamenjarka koju ljudi koriste na groblju.Sve to lijepo i efektno izgleda i nije tako problem održavati.Ja volim kad su meni drvca lijepa cijelo vrijeme a ne samo na izložbama-a koje su i inaće rijetko.E možda znam i gdje je problem kod većine.Premalo vremena provodite sa svojim drvcima.Za to treba puno vremena a ja ga recimo na sreću imam,jer sam u mirovini. :turpija:
Da, treba biti oprezan s mahovinom. Lijepo izgleda ali je agresivna. Pogotovo je nezgodna kod drva koja traže puno vlage a imaju nježnu koru. Meni se popne uz azaleju, pokrije nebari a penjala bi se valjda do pola debla. Skidanje je jako škakljivo je zajedno s mahovinom skidaš i gornji sloj kore koja onda uvijek izgleda mlado a to nije cilj. Ukratko, kad odvagnem mane i prednosti bolje je bez nje

Offline alexhor

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #21 : 02-12-2012, 21:14:22 »
Čitam ovaj post i nekako imam osjećaj da se paralelno isprepliću dvije teme. Jedna je o živoj zelenoj mahovini NA površini supstrata, a druga je o mahovini (sphagnum, suhoj) pomiješanoj U supstrat. Sad netko priča o jednoj, a netko o drugoj.. Jel to ja dobro razabirem ili sam se pogubio?  :zamisljen:

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #22 : 03-12-2012, 08:21:11 »
Čitam ovaj post i nekako imam osjećaj da se paralelno isprepliću dvije teme. Jedna je o živoj zelenoj mahovini NA površini supstrata, a druga je o mahovini (sphagnum, suhoj) pomiješanoj U supstrat. Sad netko priča o jednoj, a netko o drugoj.. Jel to ja dobro razabirem ili sam se pogubio?  :zamisljen:

Ne alexhor, ovdje su tema bonsai članci koji izlaze u Večernjem listu....  :idiot: koja je, nakon što su svi izkomentirali članke, otišla u smjeru mahovine... hehehe

Dobro si sve shvatio...ovdje je riječ o dvije mahovine...jednoj koja ide na površinu supstrata i služi isključivo kao ukras, i o Sphagnum mahovini koja ide U SUPSTRAT, i uloga joj je stvaranje boljih uvjeta za ukorjenjivanje samog bonsaija...i ne ide suha, nego mokra...

Offline alexhor

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #23 : 03-12-2012, 09:06:01 »
Eto, raščišćeno. Da još "popeglam". U pravu si za glavnu temu, nisam pazio, no mislio sam zapravo na ova dva smjera kamo se odlutalo.
Što se tiče suhog sphagnuma, pod suhi sam mislio na suhi u smislu 'uvenuli'. A naravno da ćeš ga namočiti, što neće značiti da je živ.
Mislim, nije neki big deal oko toga, ali ako kreneš čitati redom, onda dolazi do situacije da (ovo sad karikiram):
- Ja stavljam mokru sphagnum mahovinu u supstrat
- Ne slažem se, mahovina se stavlja samo za izložbe.
- Ja stavljam onu šumsku, i sama mi se razmnožava
- No mahovina se može stavljati i u supstrat
- Pazi, mahovina ti može izazvati probleme ako je cijelo vrijeme na supstratu.

To bi kod nekoga neupućenog moglo izazvati mahovinsku konfuziju.

Nadam se da sam objasnio u čemu je bila moja konfuzija.
BTW, I meni su članci u Večernjem super.

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #24 : 03-12-2012, 10:48:23 »
je :gigle: često tako zapetljamo raspravu sve u namjeri da se bude jasan  :lol:
No bitno je da se razjasnilo. Dakle treba razlikovati mahovinu kao dio supstrata i živu mahovinu koja raste po površini.
Prva služi kao antibakterijsko sredstvo oko korijena i odlično sredstvo za zadržavanje vlage,  a druga za ukras i oko te druge su mišljenja podijeljena. Ona je lijepa ali može biti agresivna pa je neki koriste a neki ne. Nema tu egzaktne istine nego je to stvar izbora.

Btw Luka,  napravio si odličan posao s tim serijalom u Večernjem i sasvim sigurno zainteresirao mnoštvo novih "žrtava" bonsai zajednice  :worthy:

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #25 : 03-12-2012, 11:06:53 »
hehe
baš su mi draga ova dva komentara na dnu vaših komentara  :ljub:

kaj se tiče sphagnuma...ja ga skupim u vreće i jeebate, ona je zelena godinu dana...valjda zato jer uvijek ostane vlage na njoj pa joj je to dosta da ostane živa...
nikad mi ne posmeđi kao ona kaj se vani kupuje u sprešanim balama, valjda zato kaj ju ne sušim...a i puno mi je bolja takva zelena za koristit, ona suha se drobi i mrvi...

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #26 : 01-01-2013, 21:25:56 »
preksutra svi trrrrk po večernjak!!!  :whip: hihi

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #27 : 09-01-2013, 10:11:58 »

Offline Luc de Fuc

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #28 : 28-01-2013, 09:12:04 »
U ovaj četvrtak (31.01.2013.) novi članak u Večernjaku!  ;)

Offline jurica

Odg: Bonsai kolumna u Večernjem listu
« Odgovori #29 : 28-01-2013, 18:14:37 »
U ovaj četvrtak (31.01.2013.) novi članak u Večernjaku!  ;)
od kad pišeš ovu kolumnu prodaja Večernjega je porasla za 20 primjeraka  :takoTreba:  ali tako treba jer sad sam se i ja navukao pa kupujem Večernji svaki četvrtak bez obzira najaviš li ti ili ne novi nastavak (da mi slučajno ) ne promakne za moju arhivu  :great: