Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mala pomoć: Prepoznajte biljku  (Posjeta: 4696 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bavarac

Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« : 01-04-2013, 20:30:32 »
Danas sam dobio ovo drvce i sada me zanima koja je vrsta:

https://www.dropbox.com/s/6axtk6qctjypbqp/NIK_2084.jpg
https://www.dropbox.com/s/fv2abd3uuog3mlm/NIK_2089.jpg

Imao sam prije nekoliko godina Kineski brijest i osušio se nakon 3 godine...

Hvala još jednom i vjerujem da ćemo se lijepo družiti na ovom forumu :)

P.S.
I ovaj bonsai što sam ga danas dobio mi liči na Benjamina heh

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #1 : 02-04-2013, 07:44:43 »
Ligustrum Ovalifolium ili ti ga Kalina.Mi ju koristimo kao živicu-živu ogradu.Naša je malo drugačija i ima malo više deblje listiće.Ta koju si fotkao obično dolazi iz uvoza kao sobna vrsta.Imaš puno postova o njoj pa pročitaj. :rules:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #2 : 02-04-2013, 07:53:35 »
Možeš pogledati post od Donne i Luce i vidjeti kakve su oni Ligustrume-Kaline izvadili iz stare živice.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline bavarac

Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #3 : 02-04-2013, 13:44:32 »
Jest tačno... sad nešto kontam pa imam ja u dvorištu mnogo ove žive ograde, sad se sjeti da su listovi isti hehe

Eh sada sam mnogo čitao po forumu i većinom si savjetovao da se presadi biljka. Da li to i meni savjetuješ? Da je presadim u veću posudu i ostavim do jeseni?

Također, vidim da traži vlažnu zemlju. Mogu li u tasnicu uvijek dosipati vodu a on da sebi uzima? I treba li mu blaže tuširanje listova?

Hvala...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #4 : 02-04-2013, 19:06:32 »
Ako želiš da ojaća onda je presadi na proljeće (mislim kad zatopli) u veću posudu.Možeš postupati sa njom isto kao i sa živicom u dvorištu,isto je.Možda čak u živoj ogradi imaš i boljeg primjerka od ove.Malo pogledaj.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #5 : 03-04-2013, 08:12:26 »
Voda u tacnu NE jer onda nemožeš kontrolirati vlagu.Na dnu posude ti je stalno blato ili premokro.Nema izmjene vode i zraka što korjenju najviše odgovara.Sugeriram presadnju zato jer su to sve prebonsai i male i nedovršene biljke.Vama kao početnicima teško je ojačati stablo u toj maloj posudi.Lakše je biljku presaditi,ojačati,formirati i ponovo ju kroz par godina vratiti u manju posudu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline bavarac

Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #6 : 04-04-2013, 00:02:14 »
Hvala ti puno!

Jučer je bio OK a danas vidim da je većina lišća osušeno... ne razumijem u čemu je problem. Idem da trazim po netu...

Ako znas, reci molim te :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #7 : 04-04-2013, 08:00:41 »
Potopi cjelu teglicu u vodu i sačekaj da izađu svi mjehurići.Ako to ne pomogne onda je vjerojatno drvo doživjelo šok.Moguće je da je lišće smrzlo kad su ga nosili iz trgovine u vozilo ako je bila niska temperatura.Drži ga na umjerenoj temperaturi pa češ vidjeti.Kalina inaće može odbaciti sve lišće preko zime,a ako je zima blaža dio ostane.Ove kupljene drže se u grijanim prostorijama tako da imaju svo lišće preko zime.Ali zato nisu imale period mirovanja pa su dodatno osjetljivije.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline bavarac

Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #8 : 09-04-2013, 02:01:50 »
Potopi cjelu teglicu u vodu i sačekaj da izađu svi mjehurići.Ako to ne pomogne onda je vjerojatno drvo doživjelo šok.Moguće je da je lišće smrzlo kad su ga nosili iz trgovine u vozilo ako je bila niska temperatura.Drži ga na umjerenoj temperaturi pa češ vidjeti.Kalina inaće može odbaciti sve lišće preko zime,a ako je zima blaža dio ostane.Ove kupljene drže se u grijanim prostorijama tako da imaju svo lišće preko zime.Ali zato nisu imale period mirovanja pa su dodatno osjetljivije.

Hvala ti Radovane! Car si! :) Svaki dan 2 puta prskalicom od "sredstva za staklo" malo zalijem i sve raste - mašala, kako ovdje kažu :D Samo vidim nekoliko listića, pola lista je crno - kao da je zapaljeno :/ naglo odsječeno... a u zemlji sada imam 2 rupe

Offline bavarac

Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #9 : 04-05-2013, 12:20:57 »
Pozdrav ponovo,

Biljka hvala Bogu lijepo napreduje ali jučer sam primjetio nekoliko buba na njoj  :zabezeknut: Crne, sitne, brze i mislim da lete... zna li neko o čemu je riječ? Kako ih istrijebiti? Da li će mi pomoći presađivanje?


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Mala pomoć: Prepoznajte biljku
« Odgovori #10 : 04-05-2013, 13:15:07 »
Kaline rjetko napadaju insekti.Mogle bi se pojaviti uši.Možeš poprskati sa sredstvima koja se koriste i za vočke.Da se nabaviti malo pakiranje u vrećici za 10 litara vode.Stavi ju slobodno van na dvorište bit će ti zahvalna.Naravno ako nisi.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!