Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: japanski vrt  (Posjeta: 29366 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nkocbek

Odg: japanski vrt
« Odgovori #15 : 19-04-2013, 11:53:33 »
kada sam nekad prije 10 godina na netu vidio prave japanske vrtove koji su me osvojili svojom ljepotom,razmišljao sam kako je moguče da
ljudska ruka može napraviti nešto tako fascinantno,nešto što vam oduzme dah.ali ipak to su japanci vrlo strpljivi ljudi koji znaju da se ništa
ne može napraviti preko noči.njihovi vrtovi se njeguju generacijama isto kao i bonsai.a mi evropljani nismo takvog mentaliteta.
sused adrijan pogledao sam vrt koji si mi preporučio,ma kaj da ti velim,ludilo.  dužan sam odgovor članu dado 001 vezano za javore.
imam 8 dlanolisnih javora koje sam kupio u rasadniku i svi su bili mali.osim pepelnice koju sam uspješno otklonio na jednom javoru nisam imao
nikakvih drugih problema ni sa oštrim zimskim uvjetima niti sa pasjim vručinama.no ipak imam jednog javora koji je nešto osjetljiviji na jako
sunce.to je acer palmatum orange dream.neznam dado koju knjigu imaš ali za javora po mom iskustvu bitno je da  prilikom sadnje tlo bude dobro
drenirano i još nešto jako važno "pjeskovito tlo" .na trečoj slici koju ču sada staviti je taj ljepotan orange dream.
prva slika je recimo lijepa ali na drugoj se ipak vidi koliko me vuče japan na neki način.

Offline nkocbek

Odg: japanski vrt
« Odgovori #16 : 19-05-2013, 20:46:02 »
poštovani član zen.
reci ti meni ima li netko u hrvatskoj japanski vrt?
ma nema naravno,več 5 godina u rijeci se gradi u jednoj osnovnoj školi japanski vrt i to pod palicom
pravog japanca,i pitanje je kad če projekat zaživjet.
što se tiče strogog poštivanja određenog vrta to ipak prepuštam profesionalnim vrtlarima i ing.pejsažne arhitekture.
mene veseli da mogu proči kroz vrt i da svako malo nešto procvjeta.
imam u vrtu 13 rododendrona,svaki je druge boje (šarenilo) ali ne cvjetaju svi u isto vrijeme i to je zapravo moj cilj.
6 azaleja 8 dlanolisnih javora 3 pijerisa, magnolija,pendulasti ulmus,forzicija oblikovana u krugove razni junipersi oblikovani u topiary,
puno buksusa raznih formi i oblika.tri jezerca žubor vode,koi šarani,crveni karasi,lopoči,barska kornjača a na sredini sjenica i sve na dlanu.
i sve to na malih 120 kvadrata
evo malo svježih slikica

Offline DonQuijote

Odg: japanski vrt
« Odgovori #17 : 19-05-2013, 21:52:51 »
Mislim da Zen nije mislio ništa loše i moram se složiti s njim.
 Da se razumijemo tvoj vrt je jako lijep. U njega je uloženo puno truda, sasvim sigurno bih uživao u njemu, ljepši je od mog koji je samo obično dvorište, imaš prekrasne, raznovrsne i zdrave biljke, sigurno mu se dive svi susjedi, ali to jednostavno nije "Japanski vrt".
Što je "japanski vrt" ? Nemam pojma, ne mogu ti objasniti kao što ti ne mogu objasniti što je dobar film, što je dobra muzika, mogu samo reči ovo nije dobar film ili nije muzika koja mi odgovara. Ne mogu ti reči jer nemam pojma o filmu ni o muzici, pa ni o "japanskom vrtu". Da budem iskren mislim da ja ne bi mogao niti znao napraviti ovakav vrt kakav si ti napravio. Ali da ponovim, to nije "japanski vrt"
Da li se japanski vrt može napraviti na brzinu? Može. Uz poznavanje i poštivanje nekih pravila, gledao sam filmić u kojemu iz malog dvorišta, manjeg od tvojeg, u nekoliko  naprave nešto što je puno bliže tom pojmu od tvog vrta, koristeći drvo, kamenje, sitni šljunak i tek po koje drvo. Pokušati ću pronaći taj film i staviti ga ovdje.

Offline nkocbek

Odg: japanski vrt
« Odgovori #18 : 19-05-2013, 22:27:59 »
slažem se don sa tobom i zen je u pravu,ali ne mogu takav vrt nazvati ladanjski ili što ja znam engleski.
ja samo težim ka tome da vrt ima duh dalekog istoka.ovih dana postavio sam pitanje na forumu "ograda od bambusa".
to bi podiglo vrt,ali bambus kao gotov proizvod (kolac) je strašno skup.zamisli da sadašnju ogradu koja je napravljena od oblica
koja se večinom koristi za balkone,zamjenim sa bambusom.
ma japanci bi si žile rezali čovječe.

Offline Mislav

Odg: japanski vrt
« Odgovori #19 : 20-05-2013, 10:16:02 »
Vrt ti je zaista lijep i uopće ne trebaš brinuti sviđa li se drugima. Ako tebi pruža užitak, onda uživaj u njemu.


Japanska filozofija je da se sklad vrta ne postiže raznim biljkama, nego uglavnom istim vrstama, zanimljivo oblikovanim i smještenim na prava mjesta.

Ima na netu za skinuti odlična knjiga u pdf-u NIWAKI. Evo i jedan citat iz nje: "In the West, gardeners might fill their Japanesestyle gardens with a collection of different Japanese maples, some dwarf or weeping, others dissected or variegated. Not so in Japan, where plant collecting is left to botanists rather than gardeners."


Offline nkocbek

Odg: japanski vrt
« Odgovori #20 : 20-05-2013, 11:13:52 »
pozdrav mislav.
dobro si rekao,ja uživam u vrtu i najbolja nagrada meni osobno je zdravo bilje.
puno je tu raznolikog bilja ali to sam ja.
 
još jedna starija slika iz drugog kuta


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: japanski vrt
« Odgovori #21 : 21-05-2013, 08:04:15 »
Vrt nije Japanski ali je lijep i disagne by Kocbek. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline nkocbek

Odg: japanski vrt
« Odgovori #22 : 15-06-2013, 21:04:46 »
http://youtu.be/WtXT4Gr9RMo
danas sam stavio video mog vrta na youtube,rezolucija nije nešto jer je u pitanju
fotoaparat.ako nekog možda zanima pogledajte.
možete i na youtube upisati  "japanski vrt na moj način"

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: japanski vrt
« Odgovori #23 : 15-06-2013, 21:57:41 »
vrlo impresivno za nas koji imamo balkone. Šteta kaj je rezolucija koma za gledat na nokiji al se zato kokot super čuje.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline zen

Odg: japanski vrt
« Odgovori #24 : 07-09-2013, 01:50:34 »
poštovani član zen.
reci ti meni ima li netko u hrvatskoj japanski vrt?
ma nema naravno,več 5 godina u rijeci se gradi u jednoj osnovnoj školi japanski vrt i to pod palicom
pravog japanca,i pitanje je kad če projekat zaživjet.

Evo zaživio  http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Rijecki-japanski-vrt-Dasak-Dalekog-istoka-ispred-OS-Vezica

Offline Marija

Odg: japanski vrt
« Odgovori #25 : 08-10-2013, 13:28:22 »
Dario, vidjela sam nekidan reportažu iz Vašeg vrta u Večernjaku!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline grabar

Odg: japanski vrt
« Odgovori #26 : 08-10-2013, 18:41:19 »
je bio je i na telki ako se ne varam jel svaka čast

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: japanski vrt
« Odgovori #27 : 08-10-2013, 20:25:56 »
pričali mi moji al nitko konkretno nezna reči šta su gledali ,koju reportažu!? Htio bi to vidjet!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: japanski vrt
« Odgovori #28 : 09-10-2013, 12:54:52 »
Jurica dali je tvoj vrt bio na telki?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: japanski vrt
« Odgovori #29 : 09-10-2013, 18:39:16 »
Jurica dali je tvoj vrt bio na telki?
Ne , bar koliko ja znam još nisu ništa kod mene snimali !!!!
A i nebi dozvolio još koju godinu da se ne blamiram !
Tamo za 6-7 godina dalo bi se o tome razmislit .