Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: novi materijal  (Posjeta: 4692 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Erdelec

novi materijal
« : 09-04-2013, 17:15:44 »
pozz ljudi...friško sam izvadio ovaj buxus, to je moj prvi materijal.  :ashamed: Naime pročitao sam dosta knjiga i detaljno sam pronjuškao po forumu. Sad me zanimaju vaši savjeti i vaše mišljenje o drvetu  :ludilo:

Offline Luc de Fuc

Odg: novi materijal
« Odgovori #1 : 09-04-2013, 21:56:07 »
Rijetko tko iskopa ovakvo drffo kao prvo...svaka čast na trudu, ali drvo sa ovako maasivnim deblima bez debelih postranih grana nosi sa sobom puuuno čekanja da bi od njega dobio bonsai...tj sklad grana/krošnje i debla...debla sama po sebi nemaju neki extra muving, to su praktički tri stupa...ali dobro, nije ti to sada najveća briga, učiš se....nego, više bi trebao brinuti o jaako maloj tegli (kao prvoj nakon iskapanja) u koju si ugurao pretpostavljam premalo finog korijenja i to sa matičnom zemljom koja bu ti beton nakon par zalijevanja. Tj.: "smrt za drvo". Kaj se tiče velikih buxusa iskopao sam jednog veelikog koji je imao postranih grana sa dosta mladog rasta, posadio sam ga po PS-u, pazio na sunce i vrućinu, zalijevao, ma sve sve, i riknuo je. Tako daaa, sretno!

Offline Luc de Fuc

Odg: novi materijal
« Odgovori #2 : 09-04-2013, 23:21:08 »
e da...
što se tiče buxusa tu ti je Mansa car...

Offline donna

Odg: novi materijal
« Odgovori #3 : 09-04-2013, 23:24:47 »
Meni se sve čini da su kontesa Nera i grof Siniša igrali vije okjo tih drfca !

Offline DonQuijote

Odg: novi materijal
« Odgovori #4 : 10-04-2013, 07:40:08 »
Da, buxux jako sporo raste i ovo je strašno staro. Biti će potrebno jako puno vremena za krošnju ali zato će biti drilanja da ćeš tri stroja potrošiti :lol:
Ali s puno drilanja se iz ovog da izvuči dobro drvo. Za sada pusti da preživi najmanje dvije godine ne dirati

Offline Marija

Odg: novi materijal
« Odgovori #5 : 10-04-2013, 09:21:57 »
jel imao korijenja.... nekako mi čudno izgleda - nije mi jasno kako je to stalo u ovako plitku posudu .... da ga ti nisi i dole otpilao?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Erdelec

Odg: novi materijal
« Odgovori #6 : 10-04-2013, 17:06:39 »
hvala na brzim intervencijama ljudi  :hihihi: evo sad sam ga stavio u veliki cvijetnjak s odstajalim čikin šitom  :hihihi: korjenje je iznenađujuće dobro...ima jako puno malog korjenja i dva debela...na slici zgleda neproporcijonalno jer sam s višeg slikal zbog malog balkona...al da bombastično je. 

Offline Erdelec

Odg: novi materijal
« Odgovori #7 : 10-04-2013, 18:01:55 »
evo još jednog drvca, radi se o grabu. izvadio sam ga u jesen  :hi:

Offline alexhor

Odg: novi materijal
« Odgovori #8 : 10-04-2013, 18:17:53 »
Ako sam dobro shvatio poantu, ovo u toj maloj posudi s zemljom neće preživjeti. :zamisljen:

Offline Erdelec

Odg: novi materijal
« Odgovori #9 : 10-04-2013, 18:21:50 »
ovaj prvi materijal ili drugi?

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: novi materijal
« Odgovori #10 : 10-04-2013, 18:25:10 »
stari moj sve krivo radiš!  :ashamed: question:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline alexhor

Odg: novi materijal
« Odgovori #11 : 10-04-2013, 18:31:28 »
ovaj prvi materijal ili drugi?
Ma gle ja sam ti manji stručnjak od drugih ovdje prisutnih, ali koliko su me do sad naučili, tek izvađeno drvo je jako šokirano i nije mu dobro jako orezati korijenje te ga odmah staviti u malu plitku posudu. Treba mu ostaviti korijenja više da bi se sigurno primilo u nekoj većoj posudi - to je tranzicija iz njegove prirodne okoline u posudu, kasnije kroz godine kako se korijenje razvija, orezuješ ga kod presađivanja i mijenjaš posudu iz veće u manju. Plitka posuda dolazi tek na kraju. Uz to, obična zemlja se nebrojeno puta do sada pokazala kao zadnji čavao na lijes. I ono malo korijenja kojeg ima ugušit će se u betonu koji će od ove zemlje nastati.
S obzirom da je vegetacija u zamahu ja bih ovo stavio u nešto makar veličine lavora ili kante, u superpropusni supstrat (o tome potraži po forumu) i možda se primi.

Offline Adrian

Odg: novi materijal
« Odgovori #12 : 10-04-2013, 18:59:46 »
Vidi vidi ko se opet javio. A kad će nešto novo na blogu istoinicijalče???
No dobro, potaknuo si me da nešto približim početnicima kod bjelogorice.

Ukorijenjivanje se postiže samo sa što više izvađenog sitnog apsorpcojskog korijenja.
Debeli provodni korijeni i debele provodne grane su samo teret za primanje.
Na početku treba biti više točaka apsorpcije pod zemljom nego točaka potrošnje nad zemljom.
Zato je dobro da je prva posuda veća i da je u supstratu puno kisika.
Nakon primitka jačamo korijen da bi dobili prve jače grane za osnovu za kasniji rad.
Kad smo zadovolnji osnovom, smanjujemo broj točaka apsorpcije hranjiva na korijenju i povećavamo broj točaka - pupova potrošnje da dobijamo manji i ljepši rast u ramfikaciji krošnje.
Kad smo i sa tim zadovoljni sadimo drvo u najmanju posudu koja je ujedno sad i izložbena.
Dakle ako je snaga korijena jaka, a mali broj pupova dobijamo jaki rast.
Ako je snaga korijena mala, a veliki broj pupova dobijamo slabiji rast.
Onda tu idu razne varijante oko prihrane itd, itd.....

Offline Erdelec

Odg: novi materijal
« Odgovori #13 : 10-04-2013, 21:03:04 »
stvarno vam hvala  :hihihi: budem ja ovo presadio u veće posude i prozračniji supstrat. baš ste mi puno pojasnili  :worthy:

Offline mansa12

Odg: novi materijal
« Odgovori #14 : 14-04-2013, 19:48:36 »
e da...
što se tiče buxusa tu ti je Mansa car...
..imam malo više iskustva od drugih, ali uglavnom negativnog  :ashamed:

pozz ljudi...friško sam izvadio ovaj buxus, to je moj prvi materijal.  :ashamed: Naime pročitao sam dosta knjiga i detaljno sam pronjuškao po forumu. Sad me zanimaju vaši savjeti i vaše mišljenje o drvetu  :ludilo:
za početak ti je najvažnije da ga dobro fiksiraš za saksiju, da sprečiš bilo kakvo mrdanje jer ima jako osetljivo mlado korenje, što manje zelene mase na steblu i zaboravi ga sledečih dve-tri godine.